Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları

Karanfilin faydaları: Yemek sonrası ağzın rahatlaması ve taze bir nefes için tercih ettiğimiz karanfil, Antiseptik özelliği sayesinde birçok alanda kullanılıyor. Omega 3 ve omega 6 içermesi ile de kullanan kişilere artı bir fayda sağlıyor.

 

Karanfil Baharatının Faydaları Neler?

 • Diş Ağrılarını Azaltır: Diş macunları için ve dişçilerin dolgu yapmak üzere çokça karanfilden faydalanılır. Eskilerden beri diş ağrıları için kullanılan karanfil kısa bir zamanda ağrının dinmesini sağlayacaktır. Ağrıyan dişin üzerine koyarak bekletmeniz yeterli bir tedavi yöntemidir.
 • Karanfil Üst Solunum Yolu Enfeksiyonlarına İyi Gelir: Kış hastalıklarından korunmanızı sağlayan karanfil balgamın atılımını kolaylaştırır. Karanfil çayı ile gargara yaparak bu dönemde oluşan ağız içi yaraları ve mikropları temizlenir. Aynı zamanda boğazda oluşan ağrıları da iyileştirir.
 • Kusma ve Bulantıya Faydalı: Karanfil tozunu bal ile karıştırarak yiyebilir veya karanfil çayı hazırlayarak tüketebilirsiniz. Özellikle bu kür sabah yaşanan bulantılar için etkilidir.
 • Karanfilin Saça Yararları: Saç sağlığı için son derece önemli olan karanfil saçların dökülmesini önleyerek beslenmesini sağlar. Saçlarınızın erken beyazlamasını istemiyorsanız karanfil yağı ile saçlarınıza bakım yapabilirsiniz.
 • Karanfil Nefesi Tazeler: Nefesin tazelenmesinde etkili olan karanfil öksürüğünde hafiflemesini sağlar. Yemeklere karanfil tozu eklenerek bir parça keskinliği giderilebilir. Diş çürüklerinden ve genetik olan ağız kokusundan kurtulmak istiyorsanız karanfili tüketebilirsiniz.
 • Endişeleri Karanfil Giderir: Antioksidan barındıran karanfil sinirlerin yatışmasını sağlayarak gereksiz kaygı ve endişelerin giderilmesini sağlar. Stresten dolayı rahatsızlıkların hafiflemesinde etkilidir ve deride oluşan kaşıntıları azaltır.
 • Sinüzit Tedavisinde Etkilidir: Kış aylarında sık görülen baş ağrıları sinüzitten kaynaklı ise karanfilden faydalanabilirsiniz. Karanfilleri ezdirip tozunu çıkarın ve burundan çekin. Fakat bu işlem ne kadar sağlıklıdır bilinmemektedir. Bu yüzden doktorunuza danışarak tedavi etmeniz en doğru olanıdır.
 • Zararlı Mikropları Temizler: İçeriğinde antioksidan, A ve C vitamini, potasyum, demir, fosfor ve sodyum bulunan karanfil vücudu serbest radikallerden koruyarak mikropların temizlenmesini sağlar.
 • Şişkinliği Alır: Su ile hazırlanarak tükettiniz karanfil çayı şişkinliği alır ve bağırsakları harekete geçirerek ödem atmanızı sağlar.
 • Karanfil Halsizliğe İyi Gelir: Yorgunluk ve halsizliğin giderilmesinde etkili olan karanfil olumsuz etkileri uzaklaştırarak size enerji verir.
 • Leke ve Yara İzlerini Azaltır: Uzman ellerin uygulaması gereken karanfil yağı cilt lekeleri ve yara izlerinde oldukça etkili. Etkili bir yağ olan karanfil yağı cildin soyulmasına neden olduğu için kesinlikle seyreltilerek kullanılması gereklidir.
 • Sivilcelere İyi Gelir: Bilimsel olarak kanıtlanmış olan karanfil yağı sivilce tedavisinde çok etkilidir. Yüz ya da ellerinize uygulayacaksanız kesinlikle krem veya yağ ile inceltmeniz gerekir. Hafif karıncalanma hissi veren karanfil yağı antibiyotik etkisi ile mikropları kurutur.

 

Karanfilin Diğer Faydaları

 1. Cinsel isteğin artmasını sağlar.
 2. Ağızda bulunan mikropları öldürür.
 3. Ödem attırarak şişlikleri azaltır.
 4. Sarımsak ve soğan yendikten sonra tüketilmelidir.
 5. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımcı olur.
 6. Hafızayı güçlendirir.
 7. Kalbin güçlenmesini sağlar.
 8. İshal rahatsızlığına iyi gelir.
 9. Göğsü kuvvetlendirir.
 10. Zihin yorgunluklarına iyi gelir.
 11. Hazmın kolaylaşmasına yardımcı olur.
 12. Ateşin düşmesine destek verir.
 13. Baharat olarak kullanıldığında iştahın açılmasını sağlar.

 

Karanfil Yağının Faydaları Neler?

Karanfil yağı kullanırken dikkat edin, mutlaka su ile seyreltilmesi gerekir. Detaylıca araştırdığımız Karanfil yağının faydaları konusundan yeterli bilgiye ulaşabilirsiniz.

 1. Enfeksiyonlara karşı savaşır.
 2. Akne ve mantar gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelir.
 3. Stresle baş eder.
 4. Kulak ağrılarını iyi gelir.

 

Karanfil Tozunun Kullanımı

Karanfillerin ezilmesi sonucu karanfil tozu elde edilir, Salatalara eklenerek tüketebileceğiniz karanfil tozunun ekstradan 3 faydası daha bulunur;

 1. Kış hastalıklarında korur.
 2. Bağırsakta görülen parazitleri temizler.
 3. Sigara sektöründe kullanılmaktadır.

 

Karanfilin Zararları

 1. Çocukların karanfil yağı tüketmeleri kesinlikle yasaktır.
 2. Karanfil yağını ağızdan tüketmeyiniz.
 3. Aşırı kullanım sonucunda ciltte tahriş oluşturabilir.
 4. Yanlış kullanım sonucunda ciddi zararlar verebilen karanfil yağını doktora danışmadan kesinlikle kullanmayınız.

“Karanfilin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Sürekli hastalanan arkadaşların kullanması gerekli diye düşünyorum ve bide öğrencilerin çünkü strese acayip iyi geliyor şahsımı baya bi rahatlatır karanfil.

  Yanıtla

Yorum yapın