At Kestanesinin Faydaları

At Kestanesinin Faydaları Neler?

At kestanesi Balkan yarımadasında çoğunlukla yetişen yuvarlak tepeli bir ağaç türüdür. Bol ışıklı alanlarda yetişen at kestanesi ağacı beyaz çiçekleri ve 4 santim meyveleri barındırır.

At Kestanesinin Faydaları

 1. At kestanesi ile yapılan kremler kırışıklıkların azalmasında büyük rol oynuyor.
 2. Ciltte oluşan geniş gözeneklerin giderilmesini sağlıyor.
 3. Ciltte ve yüzde oluşan kırmızı kılcal damarların giderilmesinde etkili.
 4. Romatizmadan kaynaklı ağrıların hafiflemesini sağlıyor.
 5. Saçların dökülmesini önlüyor.
 6. Kas ağrılarını dindiriyor.
 7. Göğüslerin toparlanarak sarkmasını önlüyor.
 8. Güneş lekelerini hafifletiyor.
 9. Varis tedavisine yardımcı oluyor.
 10. Boyun bölgesini toparlayarak gevşemeyi önlüyor.
 11. Sivilce tedavisinde başarılıdır.
 12. Nezle ve gribi tedavi edicidir.
 13. Tüm vücutta kaynaklanan iltihabın kurumasını sağlar.
 14. Basur rahatsızlığında meydana gelen kanamaları azaltır.
 15. Kılcal damarların kanama ve çatlamasını iyileştirirken iç kanamanın geçmesini sağlar.
 16. Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.
 17. Antioksidan açısından güçlü olan at kestanesi vücudun kuvvetlenmesini sağlar.
 18. Göğsü yumuşatarak öksürüğü hafifletir.

At Kestanesinin Hastalıklara Yararları ve Kullanım Şekilleri

 • Romatizma ve sıtma için kullanımı: At kestanesi tohumu toz haline getirilerek her sabah ve her akşam 1 çay kaşığı yutulur.
 • Sivilceye faydası ve kullanımı: At kestanesinin tozu ile cildinizi ovun.
 • Sinüzite yararı ve kullanımı: Burundan enfiye yaparak tozunu içinize çekin.
 • Basur kanamaları için: 100 gram suyun içerisine 5 gram kadar at kestanesini ekleyip kaynatın. Piştikten sonra süzüp günde 3 kere için.
 • Kırışıklıklar için At Kestanesi Kullanımı: At kestanesi ezerek çıkan yağı ile cildinize masaj yapın.
 • Prostat için: Kestaneleri kaynatarak günde 5 kere yiyebilirsiniz.

At Kestanesi Yağının Faydaları

 • Varis problemlerinde ve basur tedavisinde kullanılır.
 • Güneş lekelerinde etkilidir.
 • Romatizmal oluşan ağrıları dindirir.
 • İnce damarların korunmasını sağlayarak daha genç bir cilde kavuşturur.
 • Ayaklarda oluşan; kaşıntı, şişlik ve yorgunluğu alır.

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

 • Kahve fincanı suyun içerisine 3 damla damlatarak tüketebilirsiniz.
 • Cilde direk masaj yaparak da kullanılabilir.

Evde At Kestanesi Yağı Nasıl Yapılır?

Sadece sonbahar aylarında at kestanesi yağını yapabilirsiniz. At kestanesi meyvelerini kabuklarından ayırın ve rendeleyerek kavanoza ekleyin. Kavanoza koyduğunuz at kestanesi 3’te 1 olmalı kalan 3’te 2’lik kısma da zeytinyağı eklenir. Bir buçuk ay boyunca güneşte kavanozu bekletin ve her akşam çalkalayarak özdeşleşmesini sağlayın. Süre sonunda süzerek serin bir ortamda saklayın.

At Kestanesi Losyonu Nasıl Yapılır?

Ayaklarda oluşan ödemlere, ağrılara ve eklemlerde oluşan ağrılara çok iyi gelir.

 • 5 tane at kestanesi rendeleyin ve içine 2 adet at kestanesi yaprağını ekleyin. 2 bardak su ile birlikte kaynatın ve 20 dakika süresince demlenmesini bekleyin. Soğuduktan sonra süzüp uygulayabilirsiniz.

At Kestanesi Cilde Nasıl Uygulanır?

At kestanesi yağı direk cilde uygulanabildiği gibi aşağıda vereceğimiz kürü uygulayarak da kullanabilirsiniz. En fazla kızarıklıklar için kullanılan bu yöntem kırışıklıkları giderir, cildi gençleştirir ve botoks etkisi yapar.

Yüz Kızarıklıkları İçin At Kestanesi Maskesi

 • At kestanesi ( 3 – 4 tane )
 • Elma sirkesi ( 1 yemek kaşığı )
 • Susam yağı ( yeteri kadar )

Hazırlanışı: At kestaneleri kabuklarından arındırılıp rendelenir ve bir kaba eklenir. Üzerine çıkana kadar susam yağı ilave edip 2 hafta süresince güneşli bir yerde bekletin. Süre sonunda karışımı süzün ve elma sirkesi ilave edin. Her akşam hazırlanan maskeyi cildinize uygulayın.

At Kestanesinin Zararları

 1. Doktor önermediği taktirde hamile ve emziren bayanların kullanması yasaktır.
 2. Kan incelten ilaç kullananlar ve kanama sorunu olanlar at kestanesini kullanamamalıdır.
 3. Bu bitki kullanım sonucunda bulantı ve kaşıntı oluşturabilir.
 4. Çok fazla kullanıldığında böbreklere zarar verebilir.

At Kestanesi Zehirli mi?

Zehirli bir bitki olduğundan sadece tohumlarının kullanılması önerilir. Meyvesinde yüksek oranda zehir bulunmaktadır. Yapraklarında, dal kabuklarında, çiçeklerinde ve ham tohumunda zehir bulunur.

At Kestanesi Hakkında Yapılan Araştırmalar

Adı adeta İstanbul ile özdeşleşen ağaçlardan birisi haline gelen at kestanesi, ilk olarak Osmanlı dönemlerinde 10. padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın zamanında İstanbul’da keşfedilmiş ve o dönem tüm Avrupa’ya yayılmıştır. Kısacası, asırlardır Türk toprakları üzerinde yetişen bir ağaç olarak bilinen at kestanesi, adeta görsel bir şölen sunan güzelliği ile de tüm övgüleri hak etmektedir. Doğaya sağladığı yoğun miktarda oksijenin yanı sıra sağlık için farklı pek çok yararı da bulunan at kestanesi, bu nedenle her geçen yıl daha fazla kişi tarafından çeşitlerde şekillerde tercih edilmektedir.

Anayurdunun Balkan yarımadası olduğu söylenebilecek olan muhteşem at kestanesi ağacı, yuvarlak tepesi ile kolaylıkla ayırt edilebilmektedir. Çınar ağacına benzemesiyle zaman zaman bu ağaç ile karıştırılsa bile at kestanesi ağacının kendine has karakteristik özellikleri ile ondan ayrıldığı bilinmektedir. Yaz mevsimine girerken bembeyaz ve salkım salkım çiçekler açmasıyla ünlü olan bu doğa harikası ağacın yeterli olgunluğa erişebilmesi için bol bol güneş ışığı alması gereklidir. 3 ila 4 santimetre çapındaki dikenli meyveleri ise at kestanesinin faydalarından tam anlamıyla yararlanabilmek isteyenler için idealdir.

Hakkında yapılan bunca açıklamadan ve dillere destan güzelliğinden sonra at kestanesinin faydalarını merak edenlere ve bu ağacın meyvelerinin hangi alanlarda kullanılabileceğini öğrenmeyi arzu edenler için aşağıda yer alan 24 maddeyi okumaya devam etmeleri ve bu mucizevi ağacın en değerli özelliklerini öğrenmeleri tavsiye edilebilmektedir.

  • 1) At kestanesi, yüzdeki kızarıklıkları giderir. Bu bağlamda 1 yemek kaşığı elma sirkesini bir miktar susam yağı ve 3-4 tane de rendelenmiş at kestanesi ile karıştırmanız halinde doğal ve sağlıklı bir kızarıklık giderici maskeye sahip olabilirsiniz. Hazırladığınız bu maskeyi her akşam yatmadan önce cildinize uygulayıp bir müddet bekledikten sonra ılık su ile temizleyebilirsiniz. At kestanesi maskesi, kısa sürede yüz bölgenizdeki kızarıklıklar üzerinde olumlu etki gösterecektir.
  • 2) At kestanesi, kırışıklıkları giderir. Cildinizde yaşlanmanın olumsuz bir etkisi olarak kırışıklıklar baş gösterdiyse, tamamen doğal bir yöntem olan at kestanesi maskesinden yararlanabilirsiniz. Yüz kızarıklığı için kullanılan maskenin birebir aynısı olan kırışıklık giderici at kestanesi maskesi ile yaşlanmaya dur diyebilirsiniz.
  • 3) At kestanesi, cildinize botoks etkisi yapabilir. Cildinizin ilerleyen yaşınızla birlikte gittikçe solgunlaştığını ve canlılığını kaybettiğini görüyorsanız at kestanesini ezip zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra yüzünüze sürebilir ve yarım saat bekletip ılık su ile durulayabilirsiniz.
  • 4) At kestanesi, varis problemlerinde destekleyicidir. Buna göre bacak bölgenizde şikayetçi olduğunuz varisleriniz varsa at kestanesinin iyileştirici gücünden yararlanabilirsiniz. Böylece varislerinizin görünümünü azaltabilir ve cildinizde pürüzsüz bir görüntü sağlayabilirsiniz.
  • 5) At kestanesi, basur tedavisinde etkilidir. Özellikle kabızlık nedeniyle meydana gelen basur problemlerinde at kestanesini zeytinyağı ya da badem yağı ile karıştırıp basurlu bölgeye uygulamak birkaç gün içerisinde basurunuzun küçülmesine imkân verebilir. Aynı uygulamaları sarı kantaron yağı ile de yapabilir ve yine at kestanesinin iyileştirici etkilerini basur problemleriniz için kullanabilirsiniz.
  • 6) At kestanesi, güneş lekelerini giderir. Hassas cildi olanlar ve bu nedenle güneşe çıkmak durumunda kaldığı zamanlarda sık sık güneş lekelerinden yakınanlar için at kestanesinin ideal bir doğal tedavi seçeneği olduğu söylenebilmektedir.
  • 7) At kestanesi,romatizmal kaynaklı ağrıları dindirir. Özellikle soğuk havalarda şiddetlenen romatizmal ağrılarınızı geçirebilmek için at kestanesinden faydalanabilir ve bu muhteşem şifa kaynağının çayını demleyerek tüketebilirsiniz. At kestanesinin çay olarak tüketiminin dışında merhem şeklinde hazırlanarak ağrılı bölgelere yedirilmesi de aynı oranda etki gösterebilmektedir.
  • 8) At kestanesi, cildi gençleştirir. Yüz bölgenizde yer alan ince damarlarınızı korumak ve böylece çok daha genç bir cilde kavuşmak için at kestanesini krem şeklinde yüzünüze sürebilirsiniz.
  • 9) At kestanesi, ayaklardaki kaşıntı yorgunluğu giderir. Günün koşuşturmacası içerisinde sık sık yorulduğunuzu hissediyor ve özellikle ayak bölgenizde kaşıntı ve ağrılardan şikâyet ediyorsanız at kestanesi kremi ile ayaklarınıza masaj yapabilir ve kısa sürede kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
  • 10) At kestanesi, şişen ayakları dindirir. Ayak üstünde ya da topuklu ayakkabılar ile çok fazla zaman geçiriyorsanız ayaklarınızın her gece şişmesi sık sık yaşayabileceğiniz bir problemdir. Bu sorun için doğal bir tedavi yöntemi olarak at kestanesi kremini tercih edebilir ve şişen ayaklarınızı normal haline çevirebilirsiniz.
  • 11) At kestanesi, sıtma hastalığında destekleyici tedavidir. Sıtma hastalığından muzdaripseniz at kestanesi tohumlarını toz haline getirdikten sonra bol su ile birlikte her sabah ve akşam 1 çay kaşığı ölçüsünde tüketebilirsiniz.
  • 12) At kestanesi, sivilce ve sivilce izlerini giderir. At kestanesini toz şeklinde temin ederek cildinizi her gün bu tozla ovmanız bir müddet sonra sivilcelerinizi söndürebilir ve cildinizde eskiden kalan sivilce izlerini de gidebilir.
  • 13) At kestanesi, sinüzit problemlerinde etkilidir. Sık sık tekrar eden sinüzit sorunu yaşıyorsanız burun bölgenizden enfiye yapacak şekilde at kestanesi tozunu içinize çekebilirsiniz. Bu yöntem ile kısa sürede sinüzit problemlerinde etkin bir tedavi sağlayabilirsiniz.
  • 14) At kestanesi, burun kanamalarını giderir. Bu nedenle burun kanamaları yaşayan kişilere doğal bir terapi olarak at kestanesi kullanmaları tavsiye edilebilir. Bu terapi seçeneğinde 5 gram kadar toz at kestanesinin 100 gram taze ılık suya eklenmesi ve karıştırılmasının ardından bir süzgeç eşliğinde süzülmesi ve bu karışımın günde 3 kez içilmesi yeterli olabilmektedir
  • 15) At kestanesi, prostata karşı faydalıdır. Bundan ötürü prostat rahatsızlıklarınız için at kestanesinin şifa veren gücünden yararlanabilirsiniz. Günde 5 kez besin olarak tüketebileceğiniz at kestanesi ile prostat problemlerinizde hızlı bir iyileşme elde edebilirsiniz.
  • 16) At kestanesi, öksürüğü hafifletir. Özellikle kuru öksürük denilen can sıkıcı bir öksürük probleminiz varsa göğsünüzü yumuşatacak olan at kestanesinden faydalanabilirsiniz.
  • 17) At kestanesi, vücudu kuvvetlendirir. Güçlü antioksidan etkileri sayesinde çok daha sağlıklı bir metabolizmaya sahip olabilmek adına at kestanesini düzenli olarak tüketebilirsiniz.
  • 18) At kestanesi, hazımsızlığı giderir. Yemeklerden sonra veya gün içerisinde yaşadığınız hazımsızlık problemleri, bağırsaklarınızın yeterince çalışmadığının göstergesi olabilir. Böyle durumlarda doğal bir çözüm olarak tercih edebileceğiniz at kestanesini çay şeklinde içebilir ya da doğrudan toz olarak kullanabilirsiniz.
  • 19) At kestanesi, iç kanamaları giderir. Vücudunuzda yer alan kılcal damarlarda meydana gelen her türlü çatlama ve kanama için at kestanesinin mucizevi etkilerinden yararlanabilirsiniz.
  • 20) At kestanesi, iltihap kurutur. Çeşitli nedenlerle vücutta oluşan iltihap problemleri fazlasıyla canınızı sıkıyorsa bir de at kestanesi ile doğal tedavi yöntemini deneyebilirsiniz. Doğrudan tüketebileceğiniz at kestanesi tohumu tozu ile kısa sürede iltihap problemlerinizi giderebilirsiniz.
  • 21) At kestanesi, nezle ve grip tedavisinde etkilidir. Soğuk kış mevsiminde zayıflayan bağışıklık sisteminiz neticesinde sık sık nezle ya da grip problemleri ile mücadele ediyorsanız at kestanesi çayı ile bünyenizi güçlendirebilir ve hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz. Özellikle nezle üzerinde çok kısa bir sürede etkisini gösteren at kestanesi ile hastalık dönemindeki halsizlik ve yorgunluğu gidererek kaybolan enerjinizi yeniden yerine getirebilirsiniz.
  • 22) At kestanesi, boyun bölgesindeki gevşekliğe birebirdir. Yıllar geçtikçe boyun bölgenizin sarkması her ne kadar doğal bir sonuç olsa da bunu en aza indirebilmek için at kestanesinden yararlanabilirsiniz. Bunun için krem şeklinde temin edebileceğiniz at kestanesi ile boynunuza her gece yatmadan önce düzenli masaj yapabilirsiniz.
 • 23) At kestanesi, göğüsleri toparlar. Diyet, hızlı kilo alıp verme ya da hamilelik gibi çeşitli nedenler yüzünden deforme olan ve sarkan göğüslerinizi bıçak altına yatmadan eski diri hallerine geri getirebilmek için at kestanesini merhem şeklinde hazırlayarak göğüs bölgenize sürebilirsiniz. Düzenli uygulamanız halinde ortalama 1 ay içerisinde at kestanesinin toparlayıcı ve dikleştirici etkilerini fark edebilirsiniz.
 • 24) At kestanesi, kas ağrılarınızı dindirir. Yüksek zorlukta spor yapıyor ve bu nedenle sık sık kaslarınızın yorulduğunu ve ağrıdığını hissediyorsanız ağrılı bölgelere at kestanesi merhemi sürebilir ya da çayını içerek de aynı ağrı dindirici etkilerinden yararlanabilirsiniz. At kestanesinden ayrıca bilek burkulması gibi sakatlıklarda da faydalanabilirsiniz. Bu bağlamda piyasada satılan doğal at kestanesi kremleri sizin için ideal bir tercih olabilecektir.

“At Kestanesinin Faydaları” üzerine 6 yorum

 1. At Kestanesi mucize bir bitki ve bu mucize bitkinin masaj jeli kremi ile tanışalı 8 sene oldu arkadaşlar birçok firma artık bu mucizeyi evlerimize ulaştırdı benimde evdeki eczane dolabımın ilk rafında yer alıyor başım ağrıdığında ,yorgun olduğumda,öksürük olduğumuzda ,kas ağrısı,bel,varis aklınıza gelebilecek her ağrıda işe yarıyor kan dolaşımını hızlandırarak kasların gevşemesini sağlıyor bizleri ağrı kesici ve kas gevşetici haplardan kurtarıyor şiddetle bu mucizeye tanık olun derim .

  Yanıtla
 2. Aktardan bulunabilecek at kestanesi yağını ciltteki sivilceler ve lekeler için kullanıldığına şahit oldum. Gerçekten cildi ışıl ışıl yapan bir yağ. Ayrıca cildi çok kuru olanlara inanılmaz bir nem veriyor.

  Yanıtla
 3. Hayatımda ilk defa gördüğüm bu meyve cildiyen alaninda kullanılması beni çok şaşırttı. En kısa zamanda deneyeceğim yan etkilerinden dikkat etmem gerekiyor yani.

  Yanıtla
 4. Prostata ve sivilceye gelmesi tam beni ilgilendiren hususlar,görünüşü ye beni demiyor belki ama muhteşem faydaları ile herkese tavsiye edeceğim bir meyve diyebilirim.

  Yanıtla
 5. Görünüşü oldukça sıradışı bu meyvenin bu kadar faydalı olduğunu düşünmemiştim. Bulabilirsem mutlaka almaya bakacağım ve tüketeceğim, harika faydaları olan bir meyve.

  Yanıtla

Yorum yapın