Kahve Telvesinin Faydaları

Kahve Telvesinin Faydaları

Kültürümüzde önemli bir yere sahip olup yüzyıllar boyu büyük bir keyifle tükettiğimiz kahvenin faydaları gibi kahve telvesinin de bir çok faydası bulunmaktadır. Ruh sağlığını, mideyi ve cildi korumasının yanı sıra pratik kullanım alanlarını öğrenince kahve telvesini atamayacaksınız.

 

Kahve Telvesinin Faydaları

 • Ağrıyı azaltır: Şöyle ki, hali hazırda bir baş ağrısı çekiyorsanız ve de kullandığınız ağrı kesicinin hızlı ve daha iyi etki etmesini istiyorsanız içmiş olduğunuz kahveyi telvesi ile birlikte tüketerek ağrı kesici ilaçların etkisini % 40 oranında arttırabilirsiniz.
 • Astıma yakalanma riskini azaltır: Düzenli olarak telvesi ile tüketilen kahve, nefes alışverişlerini dengede tutarak astım hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltır.
 • Enerji verir: Enerji ve sakinlik veren muazzam bir içecektir. Yorgunluğu alır, rahatlatır.
 • Cildi korur: Günde 2 fincan kahve tüketimi cildi korumak, kırışıklıkları minimuma indirip, cilt sorunlarını gidermek için yeterli olacaktır.
 • Kanser riskini azaltır: Pankreas, prostat, göğüs ve kolon kanserine karşı vücudu korur.
 • Sindirimi kolaylaştırır: Sindirim kolaylığı sağlayarak, metabolizmayı hızlandırıp, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
 • Karaciğeri korur: Karaciğer enzimlerinin dengede kalmasını sağlayıp sarılık, siroz gibi ciddi hastalıklara karşı karaciğeri korur.

 

Kahve Telvesinin Diğer Faydaları

 1. Ruh sağlığını korur, depresyona yakalanma riskini azaltır.
 2. Mide ağrısına iyi gelir.
 3. Hazmı kolaylaştırır.
 4. Vücudu alkolün kötü etkilerine karşı korur.
 5. Vücudu toksinlerden arındırır.
 6. Ödem oluşmasını önler.
 7. Selülit oluşumunu önler, cildi sıkılaştırır.
 8. Diyabete yakalanma riskini azaltır.
 9. Parkinson hastalığına karşı korur.

 

Kahve Telvesinin Özellikleri ve Pratik Kullanım Alanları

Kahvenin telvesini çöpe atmadan evvel bir kez daha düşüneceksiniz. İşte kahve telvesinin hiç bilinmeyen yönleri;

 1. Kokuları Gidermek için Kullanımı: İçtiğiniz kahvenin telvesini gazetede kurutup buz dolabına koyun, buz dolabındaki kötü kokulardan kurtulmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yemek hazırlarken sarımsak ve soğan doğradıysanız bu kahve telvesi ile ellerinizi ovuşturup kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.
 2. Kumaş Boyası Görevi Görür: Sıcak su ile karıştırıldığında doğal bir kumaş boyası olur, kumaşlarınızı kahverengi boyamak için bunu kullanabilirsiniz.
 3. Temizlik için Harikadır: Yüzeyleri aşırı tozlu ve çizilme tehlikesi olan nesneleri kahve telvesi ile zarar vermeden temizleyebilirsiniz.
 4. Kül ve Tozları Engeller: Evinizde çok tozlu alanlar veya şöminenizdeki külleri temizlemeden önce üzerine hafif nemli kahve telvesi atarsanız tozların ve küllerin uçuşmasını engellersiniz.
 5. Bitkileri Kediniz den Koruyun: Kahve telvesini rendelenmiş portakal kabukları ile birlikte bitkilerinizin etrafına serperseniz kediniz bitkilerden uzak duracaktır.
 6. Bitkilerinizi Besleyin: Gül, çam ağacı, kamelya ve açelya gibi bitkileriniz varsa bu bitkiler asidik toprak yapısında daha iyi geliştikleri için, filtre kahvenin telvesi ile daha iyi beslenirler
 7. Karıncaları Kaçırır: Evinizi özellikle mutfağınızı karıncalar bastı ise giriş yollarına kahve telvesi dökerek karınca probleminden kurtulabilirsiniz. Salyangoz gibi bahçedeki hayvanların bulunduğu kısımlara döküldüğünde bu sorununuzdan da hayvanlara zarar vermeden kurtulabilirsiniz.
 8. Köpeğiniz deki Pireleri Kovun: Köpeğinizin şampuanı içerisine kahve telvesi ilave edin, köpeğinizi yıkarsan iyice ovun bu pireleri temizlerken, pireleri uzak tutacak ve ayrıca köpeğinizin tüylerini yumuşatacaktır.

“Kahve Telvesinin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Cildi korumasına bizzat bizim komşu üzerinde tanık oluyorum,ayrıca mikropları da önlüyormuş bundan böyle bende kullanmayı düşünüyorum,paylaşştığınız için teşekkür ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın