Kahvenin Faydaları

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Türk misafirperverliğinin göstergesi olan Türk kahvesinin faydaları saymakla bitmiyor. Kahve gibi telvesi ve çekirdeği de oldukça faydalıdır. Kahve, kahve telvesi ve çekirdeğinin faydaları ile fazla tüketilmesinin zararları.

 

Kahvenin Sağlığa Faydaları

 • Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltıyor: Ülkemizde oldukça fazla şeker hastası bulunmakta. Yapılan araştırmalar sonucunda günde 1 fincan kahve içenler içmeyenlere oranla şeker hastası olma riskinden daha uzaklar.
 • Zinde Tutar: Kafein içeriği etkisi sayesinde zihnin açık olmasını ve konsantrasyonun tam olmasını sağlar. Sabahları tüketilen kahve güne daha enerjik ve daha hareketli başlamanızda yardımcı olur. Kahve stresinde giderilmesinde etkilidir.
 • Kalp Sağlığını Koruyor: Aşırı kahve tüketimi kan basıncının yükselmesini sağlarken yeterli miktarda tüketildiğinde kan basıncı normal seyir eder. Kahve tüketen kişilerin özellikle bayanların kalp hastalıklarından korunma şansı daha yüksektir.
 • Kahvenin Zayıflamaya Faydası: Yağ yakımında oldukça etkili olan kahve metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor.
 • Kahve Kansere Karşı Faydalı: Kolorektal ve karaciğer kanserlerine karşı koruyucu olarak düşünülen kahve araştırmalar sonucunda bu kanıya varılmıştır. Kahve içenlerin %40 oranında bu kanser türlerine yakalanma riskleri azalıyor.
 • Enerji Verir: Kandaki adrenalin artmasını sağlayan kahve fiziksel yorgunluk yaşamadan önce vücudunuzu buna hazırlar. Bu açıdan özellikle sporla uğraşanlar antreman öncesi 1 fincan kahve tüketirler.
 • Depresyonla Mücadele Eder:Yaşamı önemli ölçüde etkileyen depresyon ruhsal bir bozulmadır. Sinsi bir hastalık olan depresyona yakalanmamak için günde 2 – 3 fincan kahve tüketilebilir.
 • Kahvenin Alzheimere Faydası: 60 yaşın üstündeki bireylerde görülen alzheimer hastalığı en çok karşılaşılan hastalıklardan biridir. Fakat her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edildiğinde hastalığı hafif geçirme şansı daha çoktur. Araştırmalar sonucunda oraya çıkan ise sağlıklı beslenme, egzersiz yapma ve kahve tüketimi sonucunda bu hastalığa yakalanma şansı çok daha azdır.

 

Kahvenin Faydaları

 1. Günde 2 fincan kahve tüketerek rektal, göğüs ve kolon kanserine yakalanma riskini azaltabilirsiniz.
 2. Sinirlerin yatışmasında kahve tüketimi etkilidir.
 3. Antioksidan barındıran kahve yaşlanmanın gecikmesini sağlar.
 4. Ağrı kesicilerin etkisini hızlandırarak daha çabuk sonuç almanıza yardımcı olur.
 5. Kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir.
 6. Orta yaşa kadar kemik güçlenmesini sağlar. Yaşlılarda fazla tüketimi önerilmez.
 7. Belleğin kuvvetlenmesini sağlar.
 8. Girişkenliği arttırır.
 9. Solunum yolunda oluşan iltihapları azaltarak broşların açılmasını sağlar.

 

Kahve Telvesinin Faydaları

 1. Saçlar için oldukça faydalı olan kahve telvesini saçlarınıza yedirerek 20 dakika bekletip yıkayınız. Saçların sağlıklı bir şekilde parlamasında oldukça etkilidir.
 2. Cilde Hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp uygulanan kahve telvesi selülitleri giderir ve cilt gözeneklerinin açılarak nefes almasını sağlar.
 3. Ellere sürülen kahve telvesi oluşan kokuların giderilmesine yardımcı olur.

 

Kahve Çekirdeğinin Faydaları

 1. Cildiniz için mutlaka kavrulmuş kahve çekirdekleri kullanmalısınız.
 2. Serbest radikalleri önleyerek ciltte oluşan zararlı maddeleri diskalifiye eder.
 3. Diyet yapanlar kahve çekirdeği tüketerek uzun süre tokluk hissi yaşayabilir.
 4. Kahve çekirdeği cildin kırışmasını önler.
 5. Kahve çekirdeği saç dökülmesini önleyerek kelliğin önlenmesine yardımcı olur.

 

Kahvenin Cilde Faydaları

 • Cilt Kızarıklıklarını Önlüyor: Alerji ve cilt rahatsızlıklarından dolayı oluşan kızarıklıkları önlemek için kahve ve kahve telvesini cildinize uygulayabilirsiniz. Aspirin gibi iltihap giderici etkisi olan kahve ciltte oluşan iltihaplara da iyi gelmektedir.
 • Selülitler İçin Kahve Uygulayın: Üniversitede yapılmış araştırmaya göre kahve ile yapılan bacak masajlarında selülitlerin % 70’i gözle görülür bir şekilde azalmış. Kese yardımı ile düzenli bir şekilde masaj yaparsanız sizde selülitlerinizden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.
 • Gözaltı Morlukları: Genetik olmayan gözaltı morlukları genellikle uykusuzluk, beslenme bozukluğu ve stres sonrasında görülür. Kahve tüketerek veya gözaltlarınıza uygulayarak bu bölgede oluşan morlukların görünümünü oldukça hafifletebilirsiniz. Hazır çektirilmiş kahveye biraz su ekleyip karıştırın ve göz altlarınıza uygulayıp 4 – 5 dakika süresince bekletin. Haftada 3 kez uygulamak yeterlidir.
 • Kahve ciltteki ölü hücrelerin giderilmesini sağlar.
 • Kahve veya kahve telvesini cildinize uygularsanız, ten renginiz zamanla açılmaya başlar.
 • Zeytinyağı ile karıştırarak cildinize uyguladığınız kahve cildinizi nemlendirir.
 • Haftada 2 gün içilen kahvenin telvesini siyah noktalarınıza sürerek siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.

 

Kahvenin Zararları

 1. Aşırı tüketim sonucunda kalp çarpıntısına neden olur.
 2. Kalp rahatsızlığı olanlar oldukça az tüketmelidir.
 3. Tansiyon hastalarının fazla tüketmesi önerilmez hatta çoğu doktor kahveyi kesinlikle yasaklar.
 4. Mide rahatsızlıklarında ülseri tetikleyerek midenin dengesini bozar.
 5. Emziren ve gebe bayanlar doktora danışmadan tüketmemelidir.
 6. Vücutta su kaybına neden olabilir.
 7. Bazı uzmanlar kahvenin migren ağrısını tetiklediğini söylüyor.

 

“Kahvenin Faydaları” üzerine bir yorum

 1. Sınavlara çalışanlar için hayat kurtarıcı rolünü oynayan güzel içecek.Brezilya da değilde en çok burada yetişseydi keşke daha çok içerdik,hele o kafeinsiz olan çeşitleri yok mu,ah canım çekti vallahi 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın