Sperm Dış Ortamda Ne Kadar Yaşar?

Sperm ömrü için en önemli kriterlerden biri havadır. Havaya maruz kalan sperm ölür. Havadan ölmesinin sebebi, oksijene maruz kalması değildir. Hava ile temas eden sperm, kuruduğu için ölür.

Bu çatı altında, spermin ne kadar yaşayacağı, bulunduğu yüzey, ortam ve şartlarla ilgilidir. Sperm dış ortamda ne kadar yaşar? sorunun cevabını vermeden önce, spermin ilişki sonrası kadın rahminde 5 gün kadar yaşayabileceğini belirtelim.

Spermin yaşamasına ortamın kuru olması engel olduğundan, kuru bir giysi, kuru bir yatak sperm için ömrü kısaltan ortamdır. Banyo, küvet gibi ıslak ortamlarda, sperm daha uzun yaşayacaktır.

Erkek, boşaldığında yaklaşık 100 milyon spermi serbest bırakır. Milyonlarca spermin ömrü, ortam, sıcaklık, nem ve hava faktörlerinden dolayı aynı olmayacaktır.

Aşılama ve tüp bebek gibi, gebelik yöntemlerinde kullanılan sperm, bu yöntemin verimli ve başarılı olması için belirli prosedürlere maruz kalır. Tıbbi açıdan başarısı kanıtlanmış aşılama ve tüp bebek yöntemi için kullanılacak sperm, uygun sıcaklık şartları oluşturulmuş laboratuvar havuzlarında yüzdürülerek, gereksiz hücrelerden temizlenir. Bu işleme, sperm yıkamak denir. Yıkanmış sperm 72 saate kadar yaşayabilir.

Dondurulmuş sperm, gereken ortamlar sağlanması ve değiştirilmemesi şartıyla sonsuza kadaryaşayabilir. Dondurulmuş sperm, ısıtılmaya başladığında, 30 dakika sonra oda sıcaklığına ulaşır. Sperm çözüldükten sonra tekrar dondurulamaz. Bazı araştırmacılar, çözülen spermin, dondurulmadan önceki yapı bütünlüğünün bozulacağını iddia etmektedir.

Sıcak su bulunan bir küvette sperm, saniyeler içinde ölürken, ılık bir suyla dolu küvette birkaç dakika yaşayabilir. Kadının bu su içindeki sperme maruz kalması, vajina yoluna ulaşarak hamile kalması pek mümkün olmasa da imkansız değildir.

Doğum kontrol yöntemlerinden biri olan spermisit yöntemi, spermleri öldürmez. Hareket sahalarını azaltan gebelik önleyici bir yöntemdir.

Bedene bulaşan sperm için hayatta kalma süresi, tenin sıcaklık ve nem oranına bağlı olarak değişir. Spermin kurumasına engel sıcaklık ve nemli bir bedende, spermin ömrü birkaç gündür.

Spermin dış ortamda maruz kaldığı ortam şartlarına göre ömrünün değişken olmasının yanı sıra; erkeğin stres seviyesi, aşırı sıcak hava, kullanılan bazı ilaçlar ve sağlıksız beslenme de sperm ömrünü etkileyen faktörlerdir.

“Sperm Dış Ortamda Ne Kadar Yaşar?” üzerine 5 yorum

  1. Yaş 18 kiyafete değen spermden bir sey olurmu(kolanya dokuhnce olur mu) sadece kilotta duraN spermden birsey ourmu ? Dalga gecmeden soyleyin lutfen.

    Yanıtla
  2. Bir prezervatifin icinde unutulmus sperm nekadar yaşar ?
    Ve bir prezervatifi birden cok kez kullanmak sıkıntımıdir sadece masturubasyonda ?cinsel iliskide degil . Tesekkurler.

    Yanıtla

Yorum yapın