İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

Günümüzde aromatik yağlar, tıbbın çözüm üretemediği birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bitki ve meyvelerden üretilen bu yağlar, doğadaki bitki ve meyvelerin içinde bulunan faydalı özleri değerini kaybetmeden koruyan ve birçok sağlık problemine etkili ve kolay çözümler sunan şifa araçlarıdır.

İncir Çekirdeği Yağı Nedir?

Birçok türü olan incir meyvesinin, mor, sarı, siyah, yeşil ve kırmızı kabukları vardır. İncir meyvesinin çekirdekleri ise insan vücudu için oldukça faydalı maddeler içerir. İncir çekirdeği yağı, soğuk presleme yöntemi kullanılarak incir çekirdeklerinin özünün çıkarılmasıyla elde edilen çok değerli bir yağdır. İncir çekirdekleri, Omega 3 ve Omega 6 açısından çok zengindir. Ayrıca Omega 9 yağ asitleri içeren bu yağ, kolesterol seviyelerini dengeleyerek kalp ve damar sağlığını korur.

Günümüzde balık tüketemeyen insanların bir numaralı Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 kaynağıdır. İncir çekirdeğinde bulunan faydalı Omega yağ asitlerinin oranı, balıklarda bile bu kadar kaliteli ve yüksek oranda değildir.

İncir Çekirdeği Yağının Faydaları

İncir çekirdeği yağı, yüzlerce yıldır dünyanın birçok bölgesinde pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan etkili bir yağdır. İncir çekirdeği yağı günümüzde şeker hastalığı (diyabet), kansızlık, kanser, karaciğer hastalıkları, ülser, deri hastalıkları, böbrek iltihaplanması, üreme problemleri gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Uzmanlara göre incir çekirdeği yağının, gelecekte yapılacak araştırmalarla etkisi çok daha iyi anlaşılacak, belki de çaresi bulunamamış birçok hastalığa şifa olacaktır.

İncir çekirdeği yağı, cildi ve saçları onarır ve güçlendirir.

İncir çekirdeği yağı, E vitamini açısından oldukça zengin besin kaynaklarından biridir. İçerdiği E vitaminine ek olarak Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri içeren bu yağ, doğum sonrası çatlaklar, egzama, cilt kuruluğu gibi deri hastalıklarını tedavi eder. Ayrıca saç köklerini besleyerek güçlendirir, saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

İncir çekirdeği yağı, yüksek kan basıncını dengeler.

İncir çekirdekleri yüksek oranda potasyum içerir. Yüksek kan basıncı problemi yaşayan yüksek tansiyon hastalarının potasyum ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Bu yüzden incir çekirdeği yağı, yüksek kan basıncına sahip kişilerde kalp krizi ve felç riskini önler.

İncir çekirdeği yağı, dişeti hastalıklarını iyileştirir.

İncir çekirdeği yağı, kalsiyum ve fosfor kaynağıdır. İçindeki kalsiyum ve fosfor mineralleri, diş ve kemiklerin gelişmesinde ve onarılmasında etkin rol alır. Bir bardak suya 2-3 damla damlatılarak gargara yapılırsa dişeti iltihaplarını giderir.

İncir çekirdeği yağı bağışıklık sistemini güçlendirir.

İncir çekirdeği yağı yüzde 40 Omega3, yüzde 30 Omega 6 ve yüzde 17 Omega 9 yağ asitleri içerir. İncir çekirdeği yağı, bugün dünyada bilinen en zengin Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 yağ asitleri kaynağıdır. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığı önleyen bu yağ asitleri, trigliserit seviyelerini dengeleyerek kalp krizi riskini büyük ölçüde önlemektedir. 1 çay kaşığı incir çekirdeği yağı, gıda takviyesi olarak alınan Omega 3 hapının 1 tanesine eş değerdedir.

İncir çekirdeği yağı, cinsel performansı arttırır.

Kadınlarda ve erkeklerde üreme organlarını ve üreme sistemini güçlendiren incir çekirdeği yağı, cinsel isteği ve performansı önemli ölçüde arttırmaktadır.

Kullananların Yorumları

İncir çekirdeği yağı yenilerek tüketilecekse, her gün sadece 1 çay kaşığı tüketilmelidir.

İncir çekirdeği yağını kullanan kişiler, bu yağın cilde daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığını ifade etmektedir. Yüze sürerek uygulayan kişilerde yüzdeki kırışıklıklarda belirgin ölçüde azalma olduğu ifade edilmektedir. Özellikle göz çevresi ve şakaklardaki yaştan kaynaklanan kırışıklıkları azalttığı, cilde sağlıklı bir görünüm kazandırdığı bilinmektedir.

İncir yağı kullanan kişilerde yüksek tansiyonun ve insülin oranının düştüğü görülmüştür. Üzüm çekirdeği yağı ile birlikte kullanıldığında bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve uzun süre bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olduğu ifade edilmektedir.

1 çay kaşığı üzüm çekirdeği yağı ile 1 çay kaşığı incir çekirdeği yağı beraber tüketildiğinde bünyeyi kuvvetlendirerek hastalıklara karşı koruduğu, vücuda zindelik verdiği ifade edilmektedir.

“İncir Çekirdeği Yağının Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. İncir Çekirdeği Yağının Faydaları; sadece 7 TL ye imal edilip , 50 TL ye satanı zengin ediyor 🙂 Bir yağ saç çıkartmadan çocuk doğurtmaya kadar faydalı madem .Neden tıp fakultesi var

    Yanıtla
  2. İncir Çekirdeği Yağının Faydaları;
    sadece 7 TL ye imal edilip ,
    50 TL ye satanı zengin ediyor 🙂

    Yanıtla

Yorum yapın