Çıntar Mantarının Faydaları

Çıntar Mantarının Faydaları Nelerdir?

Doğal hayatın bize sunduğu çok güzel nimetlerden olan çıntar mantarı bildiğimiz mantarlardan farklı olarak biraz genişçe bir mantar türüdür. Ekilmeye ihtiyaç duyulmayan yağışlı bölgelerde kendiliğinden oluşan bu mantar türü besin değerleri açısından çok zengindir. Genellikle Ege bölgesinde yetişen çıntar mantarı türünün insan sağlığına bir çok faydası bulunur.

 

Çıntar Mantarının Faydaları

 1. Demir açısından oldukça zengin olan çıntar mantarı demir eksikliği ve kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Kansızlığı olanların düzenli kullanmasıyla kansızlık sorunu ortadan kalkacaktır.
 2. Bol miktarda folik asit bulunduran çıntar mantarı kalp hastalıkları tedavisinde ve kalp hastalıklarının oluşmaması için oldukça faydalıdır.
 3. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda kullanılması, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 4. Çıntar mantarı yağ içermediğinden ve protein bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olduğundan diyet yapanlar ve kolesterol sahibi olan insanlar için oldukça faydalıdır.
 5. Damar hastalıklarını tedavi edici özelliği bulunan ender besinlerden birisidir.
 6. Özellikle çocuklar ve gençler bu mantarı düzenli tüketirlerse öğrenme yetileri artar.

 

Çıntar Mantarı Nasıl Kullanılır?

Çıntar mantarı faydalarının yanı sıra oldukça lezzetli ve protein zengini bir besindir. Çıntar mantarı kullanılarak yapılan yemekler hem yoğun lezzet hem de görüntüsü itibariyle sofraların vazgeçilmezi olacaktır. Aynı zamanda çıntar mantarı ile yapılan yemekler lezzetlerinin yanı sıra sağlıklı bir besin oldukları için oldukça yararlı yemekler sofranızı süsleyecektir.

 • Çıntar mantarından yapılmış güveç en güzel zamanlarınızda sofralarınıza eşlik edecek mükemmel bir lezzettir. Hazırladığınız güveç malzemelerinin içine marine edilmiş mantarlarınızı da katarak eşsiz bir tat elde edebilirisiniz.
 • Çıntar mantarından yapabileceğiniz bir başka lezzetli yemek Çıntar sotedir. Domates, biber ve marine edilmiş çıntar mantarını bir tavada güzelce soteleyip üzerine kekik ve soya sosu ilave ederek mükemmel bir yemeğe kavuşmuş olacaksınız.
 • Çıntar mantarı bulmuşken mangalda pişirmemek hata olur. Çıntar mantarını mangalın içine atarak tam yakmadan pişiriniz oldukça lezzetli bir hal alacaktır.
 • Çıntar mantarını fırında et yemeği şeklinde de yapabilirsiniz. Et yemeği için hazırladığınız etler yerine çıntar mantarı kullanarak hem daha hafif hem de çok lezzetli bir yemek elde edebilirsiniz. Et yemeklerine taş çıkaran çıntar mantarı oldukça lezzetli olacağından bu tattan vazgeçmek çok zor olacaktır.

 

Çıntar Mantarı Nerede Yetişir?

Dağlık ve ormanlık bölgelerde sık olarak rastlanması mümkün olan çıntar mantarı nemli çam ağalarının altında bulunur. Kesinlikle zehirli olmayan bu mantar türü oldukça lezzetlidir. Genellikle havanın bol yağışlı olduğu zamanlarda meydana çıkar. Kızıla çalan turuncu renklere sahip bir mantar türüdür.

 

Çıntar Mantarı Nasıl Ayırt Edilir?

Çıntar mantarı, ayırt etmesi kolay olmakla birlikte nasıl toplanılması gerektiğini tam olarak öğrenmekte fayda vardır. Çıntar mantarı toplarken dikkat edilmesi gerekenler;

 1. Çıntar mantarı ilk olarak bu işte ehil olan ve daha önce bu mantarı tanıyan birileriyle toplamak gerekir.
 2. Çıntar mantarı genellikle turuncu renklerde olan bir çeşit mantar türüdür.
 3. Çıntar mantarı bulmak için ilk olarak kızılçam ormanlarına bakmak gerekir. Çünkü bu mantar türü nemli çam ormanlarını çok sever.
 4. Yağışlı dönemlerde aramakta fayda vardır çünkü yağışlı dönemlerde oluşan bir mantar türüdür.
 5. Çıntar mantarına benzeyen ve hatta aynısı olduğu gözlemlenen bir başka cins mantarda mevcuttur fakat bu mantar türleri zehirli oldukları için oldukça tehlikelidirler. Zehirli mantar türünün tüketilmesi sağlık açısından çok zararlıdır.

Yorum yapın