Hindistan Cevizi Faydaları

Hindistan Cevizi ve Suyunun Faydaları

Hindistan cevizi Hindistan’da doğal tedavi yöntemleri için sık kullanılan bir meyvedir. Ülkemizde çok fazla kullanılmasa da faydalarını öğrendikçe tüketiminin artacağını düşünüyoruz.

 

Hindistan Cevizinin Faydaları

 • Hindistan Cevizi Lif Kaynağıdır: %61 oranında diyet lifi içeren Hindistan cevizi şekeri salgılanmasını azaltır ve enerjiye dönüşmesini sağlayarak şeker hastalığı riskini azaltmaktadır. Lif deposu olan meyve aynı zamanda stresle mücadele eder.
 • Hindistan Cevizi Kemik Sağlığını Korur: Hindistan cevizi tüketimi düzenli olarak sağlandığında diş yapısı ve iskelet sistemi daha sağlıklı hale gelir. Manganez ve bol miktarda kalsiyum içermesi ile kemiklerin sağlıklı gelişimini sağlar. İlerleyen yaşlarda görülen kemik incelmesi ve kemiklerin çabuk kırılması düzenli tüketim sonucunda önlenmiş olur.
 • Diyabet Rahatsızlığına Faydalıdır: Hindistan cevizi tüketildiğinde kandaki glikoz seviyesi ve insülin salgılanması azalır. Bu sayede diyabet rahatsızlığı kontrol altına alınmış olur. Glisemik seviyesinin de dengelenmesini sağlayan meyve kandaki şeker miktarını azaltmaktadır. Hindistan cevizinin sindirilmesi de kolay olduğu için bağırsakları rahatlatır. Aynı zamanda bulantı ve kusma problemler görülmez.
 • Ağız Hijyeni Sağlar: Hindistan cevizinin haznesinde bulunan su nefesin tazelenmesinde ve ağız içinde bulunan bakterilerin giderilmesinde etkilidir. Genel diş sağlığı için Hindistan cevizi oldukça faydalıdır.
 • Yaşlanmayı Geciktirir: Trans-zeatin ve kinetin içeren Hindistan cevizi anti kanserojen özellikler barındırıyor. Bu sayede vücudun yaşlanması gecikerek daha genç ve zinde kalmanızı sağlıyor.
 • Hindistan Cevizi Bağışıklığı Güçlendirir: Hindistan cevizi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde etkin rol oynar. Hindistan cevizinde bulunan antifungal, anti bakteriyel, antiviral ve anti parazitik özelliklerindendir. Hindistan cevizinden üretilen Hindistan cevizi yağı idrar yolları, boğaz iltihapları, bronşit ve tenya gibi bağışıklığın etkilendiği rahatsızlıklardan bünyeyi korur ve tedavi eder.
 • Bakterilerle Savaşır: Mantar, bakteri ve virüslerin öldürülmesinde etkili olan Hindistan cevizi mikrop içeren hastalıklarla savaşır. Hindistan cevizinde bulunan asitler mikropların kırılmasında son derece etkilidir.
 • Karın Yağlarını Eritir: Karın boşluklarında oluşan yağların giderilmesi için Hindistan cevizi etkili  bir besindir. Karın yağları çeşitli hastalıklara yol açtığından Hindistan cevizi bu hastalıklara karşıda bünyeyi korur.
 • Hamilelik Döneminde Faydalı: Hindistan cevizi suyu özellikle gebelik döneminde çok faydalıdır. Steril özelliği sahip olan besin bebeklerin ve annelerin bağışıklık seviyelerini yükseltir ayrıca enfeksiyon riskinden bünyeyi korur. Fetus bölgesinin genel sağlığına etkili olan Hindistan cevizi amniyotik sıvı seviyesinin de yükselmesini sağlar.
 • Sağlığa Yararı: Bilimsel araştırmalar sonucunda çıkan sonuçlara göre düzenli Hindistan cevizi tüketimi vücudun sağlıklı olmasını sağlıyor.
 • Kolesterol Seviyesini Dengeliyor: Kolesterol seviyesinin sağlıklı düzeyde tutulmasını sağlayan Hindistan cevizi kalp rahatsızlıklarına karşı da etki sağlıyor. Doymuş yağ barındıran meyve iyi huylu kolesterolü yükselterek kalp hastalıkları riskine karşı kalkan oluşturuyor.
 • Hindistan Cevizi Enerjiyi Arttırır: Hindistan cevizi vücuttaki yağların yakılmasını sağlayarak enerjiye dönüşmesini sağlar. İştahın azalmasını sağlarken açlık hissini ortadan kaldırır. Düzenli olarak Hindistan cevizi tüketenler tüketmeyenlere oranla aç kaldıklarında daha enerjik ve zinde olurlar. Hindistan cevizi aynı zamanda kronik oluşan yorgunluğun giderilmesinde etkilidir.
 • İdrar Yollarını Temizler: Doğal diüretik içeren Hindistan cevizi idrar yollarında oluşan enfeksiyon riskini azaltır. Bu sayede idrarda artma ve bu bölgedeki iltihaplanmalarda azalma görülür.
 • Epilepsi Hastalığına Faydalıdır: Ketotonik maddesi çocuklarda görülen epilepsi rahatsızlıklarında kullanılır. Hindistan cevizinde bulunan bu madde epilepsi rahatsızlıkların tedavisi için gereklidir ve iyi gelir. Epilepsi oluşturduğu nöbetlerin şiddetini azaltarak rahatlık sağlar.
 • Kanser Riskini Azaltır: Uzmanların araştırmalar sonucunda Hindistan cevizinin kanserle mücadele ettiğini görmüştür. Hindistan cevizi kansere yakalanma riskini de en aza indiriyor.

 

Hindistan Cevizinin Cilde Faydaları

Kozmetik sektöründe çokça kullanılan Hindistan cevizi kuru ciltler için bulunmaz bir nimettir. Cildin pullanarak dökülmesini önleyen besin deri hastalıklarından da cildi korur. Antioksidan özelliği ile cilt kanserinden koruyan Hindistan cevizi kan dolaşımını hızlandırarak cildin daha genç kalmasına destek verir.

 

Hindistan Cevizinin Saça Faydaları

Saç diplerinde oluşan kepeklenmeleri önlerken saçların dökülmesini engeller. Sağlıklı saçlar için gerekli besinleri barındıran Hindistan cevizi saçların parlamasını ve uçlarının kırılmamasını sağlar.

 

Hindistan Cevizi Suyunun Faydaları

 1. Spor sırasında harcanan sıvı ve mineral kaybının tamamlanmasına destek veriri.
 2. Vücudun nemlenmesini sağlar.
 3. Antioksidan özelliği sayesinde antibiyotik etkisi bulunur.
 4. Yaşlanmayı geciktirir ve cilt hücrelerini onararak genç kalmanızı sağlar.
 5. Dizanteri ile savaşır.
 6. Kabızlığın önlenmesinde etkin rol oynar.
 7. Düzenli tüketim sonucunda diyabet rahatsızlıklarına iyi gelir.
 8. Magnezyum ve potasyum içeren besin kalp sağlığını korur.
 9. Kan dolaşımı hızını arttırır.
 10. Metabolik canlılığın devam etmesinde önemlidir.
 11. Yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi kolaylaştırır.
 12. Potasyum barındırması ile böbreklerin sağlıklı olmasına yardımcıdır.
 13. İdrar akışını hızlandırır.
 14. Bağırsakta oluşan solucanların giderilmesini sağlar.
 15. Sindirim sisteminin daha sağlıklı olması için tüketilmesi gerekir.
 16. B vitamini içeren Hindistan cevizi suyu stresle mücadele eder. Kısaca sinir sistemini normale döndürür.
 17. Yan etkisi olmayan içecek vücuda zindelik verir.
 18. Kemiklerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 19. Kaslara giren kramplar Hindistan cevizi suyu ile azalır.

 

Hindistan Cevizinin Zararları

 1. Yağ içeriği yüksek olan Hindistan cevizini aşırı miktarda tüketmeyiniz.
 2. Gebelik ve emzirme döneminde aşırı tüketiminden kaçının ve doktorunuza mutlaka danışın.
 3. Kolesterolü yükselttiği söylenmektedir.
 4. Kan basıncı düşük olan bireyler tüketmeden önce mutlaka hekime danışmalıdır.

Yorum yapın