Kolajenin Faydaları

Sağlık uzmanları, güzellik uzmanları ve hatta belki de en iyi arkadaşınız tarafından söylendiğini duydunuz. Kolajen, her birinin dudaklarındaki yeni vızıltıdır ve şimdi her şeyde bulunabilir kremlerden ve kozmetiklerden, tozlara ve haplara kadar.

Vücuttaki en bol protein olan kolajen, kaslarınızda, deride, kanınızda, kemiklerde, kıkırdakta ve bağlarda bulunur. Kolajen bir yapı bloğu olduğu için birkaç nedenden ötürü bu hayati proteinin ekstra bir porsiyonunda sıkmayı düşünmek isteyebilirsiniz:

  • Cilt elastikiyetini arttırır
  • Kemiklerinizi ve kaslarınızı bir arada tutar
  • Organlarınızı korur
  • Eklemlere ve tendonlara yapı sağlar

İyi haber, vücudunuzun düzenli olarak kolajen ürettiğidir. Ancak, yaşla birlikte azalır. Kolajen üretimini azaltan bir neden olabilecek diğer yaşam tarzı alışkanlıkları arasında sigara içmek, güneşe maruz kalmak ve sağlıksız bir diyet bulunmaktadır. Bazı sağlık koşulları kollajen depolamanızı da azaltabilir. Ve bu önemli yapı taşı olmadan, kırışıklıkları ve sarkmış cildi görmeye veya hatta eklem ağrısıyla karşılaşmaya başlayabilirsiniz.

Kolajenin En İyi Beş Faydaları

1- Eklem Ağrısı Rahatlatılabilir

Kıkırdağın zayıflaması ve yaşla birlikte kötüleşmesi nedeniyle, sert ve akıntılı eklemler hissetmeye başlayabilirsiniz. Kollajen alımınızı arttırmak eklem ağrılarını azaltmaya ve artrit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

2009’da yapılan çalışmada, katılımcılar 90 gün boyunca tavuk boyunlarına yapılan bir tip II kollajen takviyesi aldı. Sonuçlar osteoartrit semptomlarının yüzde 40 oranında azaldığını, semptomların şiddetinin ise yüzde 33 oranında azaldığını gösterdi.

1993’de yapılan eski bir çalışmada aynı kolajen takviyesi alan katılımcılar romatoid artrit şiş ve hassas eklem sayısı azalmış görüldü. Bu takviye tekrarlanmamıştır, bu da amino asitlerin işlemden ve yüksek ısıya maruz kalmanın sonucu olarak parçalanmadığı anlamına gelir.

2- Cilt Yaşlanmasını Tersine Çevirebilir

Kolajenin en iyi bilinen faydalarından biri, parlak, canlı cildi destekleme kabiliyetidir. Bu temel protein cilde esneklik kazandırır, daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Ama yaşlandıkça ve kollajen üretimi azaldıkça, ince çizgiler, gevşek deri ve kuruluk oluşabilir. Peki kollajen alımınızı takviyeler ile arttırırsanız ne olur?

2014 yılında yayınlanan bir çalışmada rastgele olarak 35-55 yaşları arasında olan ve kollajen hidrolizat takviyesi almak isteyen 69 kadından 46’sı seçilmiştir. Grubun geri kalanı bir plasebo aldı. Kollajen alan kadınlar cilt elastikiyetinde dört haftada bir iyileşme gösterdi.

3- Kas İnşa Yardımcısı ve Yağ Yakmaya Yardımcıdır

Kolajen, kas dokusunun önemli bir bileşenidir, bu yüzden kas kütlesi oluşturulduğunda büyük bir etkiye sahip olabileceği için sürpriz olmamalıdır. Ayrıca, kolajen konsantre bir miktar glisin içerir, kreatin sentezinde yer alan bir amino asittir. Bu, antrenmanınızı güçlendirmek için gerekli yakıtla kaslar sağlayabilir. Peki egzersiz rutininize kolajen eklediğinizde ne olur?

Kolajen ve egzersiz hakkında çok fazla araştırma yoktur, ancak 2015 yılında yapılan bir araştırmada, yaşlanma nedeniyle kas kitlesini kaybettiğiniz bir durum olan sarkopeni bulunan 53 yaşlı erkekte kolajen takviyeleri araştırılmıştır. 12 hafta sonra, direnç eğitimi ile birlikte takviyeleri alan kişiler yağ kaybı ve kas gücü plasebo grubundan daha fazla bir artış görüldü.

4- Selülit Azaltabilir

Cildinizi sağlıklı ve parlak tutmanın yanı sıra, kolajen inatçı selülit görünümünü iyileştirmeye yardımcı olabilir. Selülit, cildin altındaki yağ tabakasının, bağ dokusuna doğru iterken, deri üzerinde çukur veya lekeli bir görünüm oluşturmasıdır.

Üreticilerin 2015 yılında selülit için ne tür bir kolajen yapılacağını görmeleri için bir başka çalışma desteklendi. Altı ay boyunca kolajen peptidleri almak için rasgele olarak 24-50 yaşlarında 105 kadın atandılar. Deri dokusu ve dalgasında net bir iyileşme gösterdiler.

Umut verici görünmekle birlikte, kolajenin selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olup olmadığını doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bir 2015 yorum sadece akustik dalga terapisi selülit tedavisi için potansiyel yararı olduğunu buldu, ancak, kollajen dahil edilmemiş olabilir.

Ama unutmayın, selülit inanılmaz derecede yaygındır kadınların yaklaşık yüzde 80 ila 90’ı buna sahiptir. Yaşlanma ve cilt oluşumunun doğal bir parçasıdır ve endişe nedeni değildir.

5- Sindirim Sağlığını İyileştirebilir

Kolajen bağırsak bağ dokusundadır ve sindirim sisteminizin koruyucu kaplamasını desteklemek ve güçlendirmek için yardımcı olabilir. Bu kritik bir öneme sahiptir, çünkü bağırsaklarınızın bariyer fonksiyonundaki değişiklikler, aynı zamanda sızıntılı bağırsak sendromu olarak da bilinir, parçacıkların kan dolaşımına geçmesine izin verebilir . Bu inflamasyona neden olabilir.

Aslında, 2003’ten daha eski bir çalışma, inflamatuar bağırsak hastalığı olan 170 kişiyi incelemiş ve daha düşük serum kollajen düzeylerine sahip olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Bu nedenle şu anki teori, kollajen alımınızı artırarak, gastrointestinal sisteminizi hizalayan ve daha iyi bağırsak sağlığını destekleyen dokuların oluşturulmasına yardımcı olabilir. Bununla birlikte, mevcut araştırma, kolajen takviyesinin sindirim sistemi üzerindeki doğrudan etkileri ile sınırlıdır.

Diyetinize Kolajen Nasıl Eklenir?

İşte kollajen alımını başlatmanın birkaç kolay yolu:

1- Kemikli Et Suyu 

Kemik suyu, lezzeti ve faydalı besinleri çıkarmak için kemikleri kaynatmak suretiyle yapılır. Sadece mükemmel bir kolajen kaynağı olmakla kalmaz, aynı zamanda çorba ve güveç, pirinç ve quinoa gibi tam tahıllar ve hatta artıkları nemlendirmek için kullanarak diyetinize eklemek de lezzetli ve kolaydır.

Kemik suyunu evde kolayca yapabilirsiniz veya toz halinde satın alarak zaman kazanabilirsiniz.

2- Pudra Jelatin Deneyin

Jelatin, esas olarak, kolajenin pişirilmiş formudur ve pudra jelatin, kolajen tüketiminizi arttırmak için hızlı ve uygun bir yol olabilir. Çorbalar, güveler ve et suları da dahil olmak üzere herhangi bir sıvıya karıştırılabilir. Ayrıca bir fincan keto kahvesinin tadını çıkarabilir veya ev yapımı Jell-O veya doğal meyve aperatifleri yaparak tüketebilirsiniz.

3- Kolajen Peptitleri ile Takviye

Kolajen peptitler, bu önemli amino asidi almak için başka kolay bir seçenektir. Çoğu marka hidrolize kolajen peptidleri satar, yani kolajen içerisindeki amino asitler parçalanır ve böylece daha kolay sindirilir ve emilir.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/collagen-powder-benefits#the-verdict-on-collagen

 

 

Yorum yapın