Haşhaşın Faydaları

Haşhaşın Faydaları

Türkiye de daha çok Afyon Karahisar bölgesinde görebileceğiniz haşhaş, özellikle diş hekimlerinin kullandığı ağrı kesici etkisi olan bir bitkidir. Küçük çocuklardan uzak tutulması gerekir aksi takdirde çocukların ölümüne sebep olabilir. Sinir sistemi ve kalp ritmini etkileyen haşhaş doğru şekilde kullanılmalıdır.

 

Haşhaşın Faydaları Nelerdir?

 • Haşhaşın Tıp Alanında Faydaları: Tıpta özellikle diş doktorları tarafından ağrı kesici olarak kullanılmaktadır. Ağrı kesici ilaçların pek çoğunun içeriğinde haşhaşı görebilirsiniz.
 • Diş Ağrısına Haşhaşın Faydası: Haşhaş diş ağrılarını kesmede birebir etkilidir. Aniden bastıran ve geçmeyen diş ağrılarınız için haşhaş kullanabilirsiniz.
 • Bağırsak Enfeksiyonuna ve İshale Faydası: Haşhaş herhangi bir yiyecek ya da içecek nedeniyle oluşan bağırsak enfeksiyonunun ilacı olarak kullanılmaktadır. Sancılı ve ateşli ishal hastalığına yakalandığınız zaman haşhaş tüketerek dışkınızın katı bir hal almasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Haşhaşın Uyku Problemlerine Faydası: Yapılan araştırmalara göre haşhaşın gündüz ve gece yaşanılan uyku problemlerini çözdüğü görülmüştür. Gün içerisinde yaşadığınız olaylardan dolayı uyku problemiyle karşılaşabilirsiniz. Haşhaş bu tür uyku problemlerini gidermekte oldukça yararlıdır.
 •  Haşhaşın Mesane İltihabına Faydası: Haşhaş içeriğinden elde edilen yağ mesane iltihabının zamanla iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Mesane iltihabınız varsa haşhaş yağını kullanabilirsiniz.
 • Haşhaşın Tohumları Kalp ve Damar Dostu Olarak Biliniyor: Haşhaşın tohumları ani kalp krizlerini ve damar tıkanıklıklarını engellemektedir. Fazla abartmamak koşuluyla damar ve kalp sağlığınız için kullanmalısınız.

 

Haşhaş Ezmesinin Faydaları

 1. Haşhaş ezmesi, grip ve nezle gibi durumlarda şifa kaynağı olarak öksürük kesici etkiye sahiptir.
 2. Tansiyonunuz yükseldiği zaman düşmesi için haşhaş ezmesi tüketebilirsiniz.
 3. Kabızlık gibi rahatsız edici durumlarda haşhaş tüketerek dışkınızı yumuşatabilirsiniz.
 4. Haşhaş zayıflamaya yardımcı olarak, tüm gün tok kalmanıza yardımcı olmaktadır.
 5. Kalp çarpıntılarını önler.
 6. Kalp ve damar sağlığını koruyan haşhaş damar tıkanıklıklarını giderir.
 7. Haşhaş yağının kolesterolü oldukça düşüktür.
 8. Haşhaştan kalan posa reçelle karıştırılıp tüketildiğinde enerji verir.

 

Haşhaş Nasıl Kullanılmalı?

Haşhaş yapraklarını kurutun, kuruyan yapraklardan merhem elde edin. Elde ettiğiniz merhemi sancılı ve ağrıyan bölgelerinize sürün. Yaklaşık olarak 20 dakika beklettikten sonra, o bölgeyi temizleyin.

 

Haşhaşın Zararları

Haşhaşın etkisi oldukça yüksek olduğu için doktora danışmadan tüketmek tavsiye edilmez.

 1. Haşhaşın içilerek tüketilmesi tehlikeli ve çocuklarda öldürücü etkiye sahiptir,
 2. Bağımlılık yapıcı etkisi bulunur,
 3. Uyuşturucu üretiminde kullanılan haşhaş uyuşukluk  hissi uyandırır,
 4. Zihni bulandırır,
 5. Cinsel isteğin azalmasını sağlar,
 6. Bağırsakları yavaşlatır ve hormon dengesini bozar,
 7. Çevreye karşı duyarsızlık oluşur,
 8. Konsantrasyonun yavaşlamasını sağlar,
 9. Kalp atışları ve tansiyon normalin altına düşürmek gibi yan etkileri vardır.

“Haşhaşın Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. burada bahsedilen ve yanlış bilinen şey haşhaş maddesinin tohumu kesinlikle bağışıklık yapmaz içinde uyuşturucu madde bulunmaz taze ve 15cm geçmeyen taze yeşillik tere otu roka otu gibi olanlarda herhangi uyuşturucu etkisi bulunmamak tadır haşhaş bitkisi olgunlaştıktan sonra içeriğindeki tohumları haricinde kesinlikle zararlıdır.

  Yanıtla
 2. Tıp okuyanlar bilir neredeyse her ağrı kesicide birazcık haşhaş var ee malum uyuşturma gibi bi fonksiyonu var.Zararlı da var elbette ama güzel kullanılırsa çok faydalı.

  Yanıtla

Yorum yapın