Zihinsel Sağlığınız İçin Faydalı 5 Ev Bitkisi

Bitkilerin Psikolojik Yararları

Bir evin estetiğini güzelleştirmenin yanı sıra, çalışmalar yeşilliklerle çevrili olmanın çevredeki havayı temizlemede, iyi hissetmede ve yaşamınızı iyileştirmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Kişiliğinize göre hangi bitkinin sizin için iyi olduğunu öğrenin tüm bitkiler sevinç getirir, özellikle de yüksek bakım gerektirenler. Bazıları da zor zamanlarla diğerlerinden daha fazla konuşurlar.

1- Toksik Etkileri Azaltmak İçin Aloe Vera’yı Deneyin

Aloe veranın çok fazla faydası vardır ve bakımı kolaydır. Eğer başkalarına çok (duygusal, maddi veya fiziksel olarak) çok şey veren bir türseniz, siz ve aloe vera mükemmel eşleştirmeyi yapabilirsiniz.

Yaprakları kesik ve cilt yaralarını iyileştirmek (yanıklar, kesikler, yaralar ve iltihaplar) için faydalıdır. Aloe vera etrafınızdaki havayı temizleyebilen güçlü bir bitkidir. Hava filtresiyle aynı şey değildir, ancak zararlı kimyasalların havasını detoksize etmeye yardımcı olabilir.

Aloe vera ve siz: Repolama sürecinde, artık büyümesine katkıda bulunmayan ölü parçaları kırpmanız gerekebilir.

Bunu yapmak kendi gelişiminizin hatırlatıcısı olabilir: farklı yaşam aşamalarına yaklaşırken, bazen sizi kimden ya da gelişmekte olandan durdurabilirsin.

Ve kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmeye ve hayattaki yeni şeyleri deneyimlemeye devam ettiğinizde, kendinizi yeniden biçimlendirmeniz gerekebilir. Olmak istediğiniz kişiye büyümeye devam etmenize yardımcı olacak seçimler yapın.

Aloe Vera İçin Bakım

 • Nereye koyulur: Aloe vera’nın faydalarından yararlanmak için, çoğu ev kimyasalının bulunduğu mutfak veya banyoya yerleştirin. Aloe vera çok büyük bir bitki olabileceğinden, onu en yüksek kapasiteye kadar büyümeye devam edebilecekleri daha büyük bir tencerede yeniden üretmek gerekir.
 • Bu bakım nasıl yapılır: Bu az bakım gerektiren bitki, haftalık olarak sulanır ve bir miktar güneşte bekletilir. Çok fazla ışık yok mu? Pencere pervazına yerleştirildiğinde büyüsünü dolaylı güneş ışığı altında hala çalıştırabilir.

2- Rahatlamak ve Sakin Kalmak İçin Lavantayı Deneyin

Bu bitki, hoş kokar ve en popüler esansiyel yağlardan birinin kaynağıdır. Özellikle günün sonunda, kendiniz için bir kaç saniye dinlenmeyi unutanlar için, lavanta (ve onun güçlü kokusu) tam size göre.

Çiçek kokusu etkilidir anksiyete azaltır ve sakin bir atmosfer sağlar. Özet olarak, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle güzellik rutininize eklemek de harika bir seçim olacaktır.

Lavanta ve siz: Boğulmuş hissettiğinizde veya iyi bir gece dinlenmek istediğinizde gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın. Rahatlatıcı kokuyu solurken, sizi sakinleştirmeye yardımcı olur.

Daha sıcak bahar aylarında, lavanta bitkinizi, bitkinin taze güneş ışınlarını yakalamasına yardımcı olarak dışarıya çıkarın.

Zihinsel Sağlık İhtiyaçlarınıza Dayalı 5 Kolay Houseplants
Bitkiler, bu dünyada kendinize daha fazla yer verme konusundaki bildirimlerdir.

Andie Hodgson tasarımı
Ben henüz sayısız bitkiye ait bir anne değilim , ama bu isime gidiyorum.

Başlangıçta, evimin küçük bir köşesini küçük, yapraklı bitkiler ve birkaç succulents ile süslemeye başladığımda, sadece evime erişim ve canlandırma amacına yönelikti.

Ancak, bitkileri neredeyse günlük olarak beslemek için zaman ayırdıktan sonra, onların evdeki estetik hedefime ulaşmanın bir yolu olduğunun farkına varmaya başladım.

Onlar benim çocuklarım gibi
Sonuçta, kendim gibi onlara bakmak zorunda kaldım.

Diğer her varlık gibi, bitkiler gelişmek için belirli bir ilgi gerektirir. Elimden gelenin en iyisini yapmadığım zamanlarda, bitkilerin yapraklarının kahverengi, buruşmuş uçları ağrımı ve tam tersini yansıtıyordu.

BİTKİLERİN PSİKOLOJİK YARARLARI
Bir evin estetiğini anında arttırmanın yanı sıra, çalışmalar yeşilliklerle çevrili olmanın çevredeki havayı temizlemede, iyi hissetme duygusu yaratmanızda ve yaşamınızı iyileştirmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Bitkiler ile öz bakım arasındaki ilişkiyi fark ettiğimde, mevcut bitkileri araştırdım (evime eklemeyi planladığım diğerleri gibi).

Çıkıyor, kazançlarım keyfi değil. Bitkiler hayatlarımızı bir yoldan daha fazla yansıtabilir ve zor zamanlarda alıştırma yapabilmemize yardımcı olur.

Kişiliğinize göre hangi bitkinin sizi aradığını öğrenin.
Ancak tüm bitkiler sevinç getirir, özellikle de yüksek bakım gerektirenler. Bazıları da zor zamanlarla diğerlerinden daha fazla konuşurlar.

Bitki listesini topladım ve kişiliklerine kazdım. Size hangi avantajları ve vereceğiniz çabaları ve ilgilerine dayalı olarak sizi çağırdığını öğrenin.

1. Toksik bağları kırmak için bir hatırlatma için aloe vera’yı deneyin.
Aloe vera muhtemelen benim en sevdiğim ev bitkisidir, çünkü çok fazla faydası vardır ve bakımı kolaydır. Eğer başkalarına çok (duygusal, maddi veya fiziksel olarak) çok şey veren bir türseniz, siz ve aloe vera mükemmel eşleştirmeyi yapabilir.

Yaprakları kesmek ve cilt yaralarını iyileştirmek (yanıklar, kesikler, yaralar ve iltihaplar) için yaprakları keserken , aloe vera da etrafınızdaki havayı temizleyebilen güçlü bir bitkidir. Hava filtresiyle aynı şey değildir, ancak zararlı kimyasalların havasını detoksize etmeye yardımcı olabilir.

Aloe vera ve siz: Repolama sürecinde, artık büyümesine katkıda bulunmayan ölü parçaları kırpmanız gerekebilir.

Bunu yapmak kendi gelişiminizin hatırlatıcısı olabilir: farklı yaşam aşamalarına yaklaşırken, bazen sizi kimden ya da gelişmekte olandan durdurabilirsin.

Ve kendiniz hakkında daha fazla şey öğrenmeye ve hayattaki yeni şeyleri deneyimlemeye devam ettiğinizde, kendinizi yeniden biçimlendirmeniz gerekebilir. Olmak istediğiniz kişiye büyümeye devam etmenize yardımcı olacak seçimler yapın.

Aloe vera için bakım
Nereye koyulur: Aloe vera’nın faydalarından yararlanmak için, bu enerji santrali, çoğu ev kimyasalının bulunduğu mutfak veya banyoya yerleştirin. Aloe vera çok büyük bir bitki olabileceğinden, onu en yüksek kapasiteye kadar büyümeye devam edebilecekleri daha büyük bir tencerede yeniden üretmek zorundadır.
Bu bakım nasıl yapılır: Bu az bakım gerektiren tesis, haftalık olarak sulanır ve bir miktar güneşte ıslanır. Çok fazla ışık yok mu? Pencere pervazına yerleştirildiğinde büyüsünü dolaylı güneş ışığı altında hala çalıştırabilir.

2. Rahatlamak ve sakin kalmak için bir hatırlatma için lavantayı deneyin

Bu bitki gözler üzerinde çok kolaydır, hoş kokar ve en popüler esansiyel yağlardan birinin kaynağıdır. Özellikle günün sonunda, kendiniz için bir kaç saniye dinlenmeyi veya almayı unutanlar için, lavanta (ve onun güçlü kokusu) tam size göre.

Geleneksel bir houseplant olarak kabul edilmemesine rağmen, lavanta, hemen herkesin bir miktar versiyonunu saklamak isteyen bir çok avantaj sunar .

Çiçek kokusu etkilidir anksiyete azaltmak ve sakin bir atmosfer sağlamayı.

Topikal olarak, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle güzellik rutininize eklemek de harikadır .

Lavanta ve siz: Boğulmuş hissettiğinizde veya iyi bir gece dinlenmek istediğinizde gözlerinizi kapatın ve birkaç derin nefes alın. Rahatlatıcı kokuyu solurken, sizi sakinleştirmeye yardımcı olur.

Daha sıcak bahar aylarında, lavanta bitkinizi, bitkinin taze güneş ışınlarını yakalamasına yardımcı olarak dışarıya çıkarın. Siz buralardayken, kendi D vitamini dozunuzu almak için birkaç dakikanızı ayırın.

Lavanta için bakım

 • Nereye koymalı: Lavanta bitkinizi yatak odanızdaki bir gece standına yerleştirin, böylece uykuya dalmadan önce gördüğünüz son şeylerden biri olacaktır.
 • Bakımı nasıldır: Bitkiyi parlak bir alanda tutmak ve toprağa temas ettiğinde onu sulamak en iyisidir. Çok fazla sulama ömrünü kısaltabilir.

3- Bir İş Hayatı Dengesini Sürdürmek İçin Barış Zambağı Deneyin

İşte listeye eklemek için başka bir doğal arıtıcı: barış zambağı. Bu muhteşem bitki, zararlı iç kimyasalları etkisiz hale getirdiği için evdeki enerji akışını iyileştirir. Ayrıca insanların zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak gelişmesine yardımcı olduğuna inanılıyor.

Astrolojiye girerseniz, barış zambaklarının hassas ve yumuşak bir görünüme sahip olduklarını, ancak son derece güçlü ve köklü olduklarını söyler.

Huzur zambağı ve sizler: huzur zambakları barış, huzur, refah, saflık ve yalnızlığı sembolize eder. Çünkü barış zambakları bu kadar güçlü bir sembolizme sahipler.

Barış Zambakları İçin Bakım

 • Nereye koymalısınız: Alanınızdaki tüm enerjileri dengelemeye yardım etmek için yatak odanızda veya işyerinizde saklayın. Eğer bitkinizle konuşmanız biraz kutudan çıkarsa, onun varlığını, yaşamı onaylayan düşünceleri düşünmeniz için bir hatırlatma olmasını sağlayın.
 • Bakımı nasıldır: Bu güzel bitki, haftada bir kez veya toprağa temas ettiği zaman, dolaylı güneş ışığına ve suya ihtiyaç duyar.

4- Zor Zamanlarda Hayatta Kalmak ve Gelişmek İçin Yılan Bitkisini Deneyin

Güçlü bir koruyucu enerji sağladığı bilinen yılan bitkileri son derece dayanıklıdır ve büyümek için çok az dikkat gerektirir.

Zaman zaman zorlaştıklarında ne kadar dirençli olduklarını hatırlatan, kolay vazgeçen insanlar için, yılan bitkileri sizin için burada. Anlamı: çok az dikkat gerektirirler ve yine de küçük bir baskı altında gelişirler – tıpkı bir Terazi gibi!

Bu bitki benzersizdir çünkü karbon dioksiti gece oksijen haline getirme yeteneğine sahiptir, yani hava akışı olmayan bir bölgede yaşıyorsanız, etrafınızdaki birkaç yılan bitkisine sahip olmanız, bölgenizdeki oksijeni dezenfekte etmenize yardımcı olabilir!

Yılan bitkileri ve siz: Yılan bitkileri, kendinizi yalnız hissettiğinizde veya zor bir zaman geçirdiğinizde, en zor durumlarda bile büyümeyi ve hayatta kalmayı seçebileceğinizi hatırlatır.

Bu bitkiyi gördüğünüzde, evinizde oturmak, gözlerinizi kapamak, serin ve temiz havalarda nefes almak ve huzur bulmak için sessiz bir yer bulun.

Yılan bitkileri bakımı

 • Nereye koymalı: Yılan bitkinizi yatak odanızda tutun, diğer bir odanızda ya da evinizdeki başka bir odaya sahip olmanız muhtemeldir. Özellikle bu tesisle ilgili en güzel şeylerden biri, bulunduğunuz yere nerede yerleştirildiği ve birkaç hafta boyunca ihmal edilmiş olsa bile, esnek bir şekilde büyüdüğü için size temiz hava sağlamasıdır.
 • Nasıl bakım yapılır: Toprağı nemli tutmak için her hafta sulayın. Öldürmek oldukça zor, bu da deneyimden bağımsız olarak bakımı kolay bir bitki haline getiriyor.

5- Mevcut Olduğunuzu Hatırlatmak İçin Okaliptüs Deneyin

Bu popüler bitki, sadece kendine özgü, hoş aromasıyla değil, aynı zamanda astım, soğuk algınlığı ve tıkanıklığı tedavi etmeye yardımcı olduğu için de bilinir.

Okaliptüs ve siz: Günün nasıl geçtiğini hatırlatmaya ihtiyaç duyanlar için, okaliptüs ideal bitkidir. İyileşmesini ve güçlü kokusunu solumak için birkaç dakikanızı ayırın. Bunu yapmak şimdiki anı geri getiriyor.

Unutmayın ki şimdiki anın sahip olduğun tek şey. Dün olanı düşünmeyin, çünkü bunu değiştiremezsiniz ve yarın yapılacaklar listesiyle kendinizi endişelendirmeyin çünkü sahip olduğunuz tek şey bu an. Keyfini çıkarın.

Okaliptüs Bakımı

 • Nereye koymalı: Kendinizi biraz hava altında hissediyorsanız, duş almak için bir okaliptüs “banyo buketi” yaratabilirsiniz. Duş kafanızın etrafında bir okaliptüs demeti yerleştirerek ve buharın ve ısının yükselmesine izin vererek, bitkinin taze kokusunu atmosfere bırakacaktır.
 • Nasıl bakılır : Okaliptüs, tam güneş ışığı gerektirir ve düzenli olarak sulanması gerekir.

Bitkilerin Faydaları

 • Kaygı düzeylerini düşürür. Bitkileri sürekli görmek ve etrafında olmak, insanların daha sakin ve rahat hissetmelerine ve böylece kaygı düzeylerinin azalmasına yardımcı olur.
 • Dikkat ve hafıza artırır. Evde veya işyerinde olsun, bitkilerin etrafında olmak, bellek ve dikkat süresini yüzde 20 artırmaya yardımcı olur ve konsantrasyonu artırabilir.
 • Verimliliği arttırır . Bu çalışma , çalışma alanlarına sadece birkaç ev bitkisi eklendiğinde çalışanların daha verimli olduğunu göstermektedir.
 • Stres seviyelerini azaltır ve ruh halini artırır. Bitkiler bakımı , zihinsel çalışma ile karşılaştırıldığında fizyolojik ve psikolojik stresi azaltabilir. Bunun nedeni, bitkiler için bakımın sempatik sinir sistemi aktivitesini baskılaması ve rahat, rahat ve doğal hisleri teşvik etmesi olabilir.
 • Kıvılcım yaratıcılığı. Yeşillikler ve doğal unsurlarla çevrili insanlar % 15 daha yaratıcıdır.

 

Yorum yapın