Kuka Tesbih Faydaları

Kuka Tesbih Faydaları

Kuka Tesbih Faydaları

Kuka tesbih, kuka ağacının meyvesinden yapılır.  Diğer tesbihlerde olduğu gibi ağacın gövde veya dalı değil meyvesi kullanılmaktadır. Kuka meyvesinin mikropları öldürücü bir etkisi vardır.  Kuka meyvesi Hindistan cevizine benzeyen ancak ondan daha küçük olan tropikal bir bitkidir, bu yüzden tropikal iklime sahip olan bölgelerde yetişir. Ülkemizde kuka ağacı yetişmez daha çok Hindistan, Brezilya  ve Endonezya ‘da yetişen bir ağaçtır.  Bu egzotik ağacın meyvesinin içindeki öz temizlenir  ve kalan kısmından tesbih yapılır. Kuka meyvesi, hafif ve kaygan yapıdadır  ve sert yapısından dolayı işlemeye uygundur , bu yüzden tesbih yapımında tercih edilir.  Önemli bir özelliği de kullandıkça renginin koyulaşmasıdır. Koyulaştıkça değeri artar. Bunun için özel bir şey yapmaya gerek yoktur; kullandıkça yani el ile temas ettikçe kendiliğinden kararacaktır ancak yine de kararma sürecini hızlandırmak isterseniz  üzerine badem yağı sürüp çekebilirsiniz.

Faydaları

 1. Mikrop kırıcıdır. Mikropları ve bakterileri öldürücü özelliğinden dolayı doğal bir antibakteriyeldir.
 2. Eldeki terlemeyi azaltır.
 3. Rahatlatıcıdır. Dinlendirici ve sakinleştirici  özelliğinden dolayı rahatlama sağlar;  stresi azaltır.

 

Osmanlı’da mikrop öldürücü özelliğinden dolayı çok sık kullanılmıştır.  Osmanlı döneminde neredeyse tüm doktorlar kuka tesbih kullanırdı.  Hatta kuka tesbih kullanmayan doktorlar hijyenik olmadığı düşünülerek saraya alınmazmış ve halk tarafından da tercih edilmezmiş.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. kemal çamlıca dedi ki:

  kuka tespih 10 lira…çamlıca gümüş

 2. Sezer dedi ki:

  Bende kuka kullaniyorum siyahlasinca satabilirmiyim

 3. İbrahim dedi ki:

  Ben siyah kukayi Oltu ile karıştırdım bı hacıya sordum meğer kukaymis olsun oda giymatli

 4. Nazdrovya dedi ki:

  Bende arkadaşın elinde gördüm sallamak için aldım, çocuğunda tespihini yere düşürdüm dağıldı xD söyleyimde bu kadar faydası varsa yenisini alsın kendine 😛

 5. Abdulgani Terzili dedi ki:

  Tarihi bir değerimiz Kuka Tesbihi.Dedelerimden dinlerdim faydalarını,tabi günümüzde pek yapan yok ancak antiseptik uygulamalarda bazen kullanıldığını duyuyorum dilerim ki kullanımı yaygınlaşır çünkü faydası çok kendilerinin.

 6. İbrahim dedi ki:

  Çoğu insan tesbih kullanır fakat çoğu gösteriş amaçlı çoğu ise rahatlamak için bende kuka tesbih kullanan biriyim fakat bu faydalarını burada öğrendim çok güzel bir yazı olmuş.

BİR YORUM YAZ