Kuru Kayısının Faydaları

Kuru Kayısının Faydaları

 

Kuru kayısı, taze kayısının özel bir kurutma tekniği ile kurutulmasıyla  elde edilir. Bu kurutma sürecinde kayısının içinde bulunan öz buharlaşır ve böylece kayısı hiçbir vitamin eksilmeden kuru hale gelir.  Peki kuru kayısının içinde neler bulunur bir bakalım: Kalsiyum, potasyum, fosfor, A vitamini, C vitamini ve demir. Bir kase kuru kayısı 158 mg A vitamini içerir. Kuru kayısı içinde bulunan bu değerli vitamin ve mineraller  vücudumuzun sağlıklı kalmasını ve birçok hastalık ile savaşmasını sağlar.

 

Doğanın bize bir hediyesi olan kuru kayısının 15 harika özelliğine gelin beraber bakalım:

 

Faydaları

 

1. Anemi(kansızlık): Kuru kayısı mükemmel bir demir kaynağıdır. Demir ise anemi ile savaşmada en etkili faktördür. Kuru kayısı ayrıca demirin absorbe ettiği bakırı da içerir. Günlük kuru kayısı tüketimi hemoglobinlerimizin(kırmızı kan hücreleri)  sağlıklı kalmasına, özellikle kadınların gün içerisinde ruh hallerinin dengede kalmasına yardımcı olur. Ayrıca ağır işlerde çalışan insanlar anemi olmasalar bile kuru kayısı tüketmek zorundadırlar.

 

2.    Kabızlık: Kuru kayısı pektin barındırır. Kuru kayısı ayrıca selüloz içerir. Selüloz hafif müsil etkisi ile kabızlık ile doğal yolla savaşır. Burada selüloz, çözülemeyen lif olarak rol oynar.  Pektin ise kabızlık süresi boyunca vücudumuzdaki su seviyesini dengeler.

 

3.    Sindirim :  Kuru kayısı ayrıca ağır akşam yemeklerinden önce tüketildiğinde sindirimi  ve hazmı kolaylaştırır. İçinde bulunan alkaliler yemekte alacağımız asitleri nötralize eder.

 

4.    Ateş: Kuru kayısı yüksek ateşle de savaşır. İşte size mükemmel bir doğal ateş düşürücü tarifi: Bir adet kayısının üzerine bal sürün daha sonra bu kayısıyı bir bardak suyun içine atın ve iyice karıştırdıktan sonra suyu için. Ateşiniz 30 dk içinde düşecektir.  Ayrıca doğal yolla da susuzluğunuz giderilmiş olur.

 

5.    Deri: Kuru kayısı suyu aynı zamanda güneş yanıklarında, kaşıntılarda, egzamada ve uyuzda problemli bölgenin üzerine kullanılabilir. Ayrıca bu hastalıkların dışında kullanmanız derinizi temizler ve birçok deri hastalığına yakalanmanızı engeller.  Ayrıca kayısı suyu nemlendirici özelliğinden dolayı derinizin pul pul dökülen yerlerine uygulanabilir.

 

6.    Sağlıklı  Sindirim Sistemi: Kuru kayısı müsil özelliği ile vücudumuzdaki  istenmeyen atıkları atmamıza yardımcı olur.  Piyasada bulunan sindirim sistemi içecekleri ve ürünlerinden daha etkili ve doğal bir yol olan kuru kayısı, alkali özelliği ile bütün bağırsaklarınızı temizler.

 

7.    Gebelik:  Kuru kayısı tarihi tam kesin olarak bilinmemekle beraber uzun yıllar  boyunca gebelikte destekleyici olarak ve kısırlık tedavisinde de yardımcı besin  olarak kullanılmıştır.  Kuru kayısının kısırlığı tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Kanama ve spazmlarda doğal bir ağrı kesici olarak kullanılır. Ayrıca kuru kayısı vajinal enfeksiyonların tedavisinde de kullanılır. Gebelik süresi boyunca kuru kayısı hamile kadınlar için mükemmel bir atıştırmalıktır.

 

8. Kalp Ritmini Düzenler: Kuru kayısı mükemmel bir potasyum kaynağıdır. Potasyum bir mineraldir ve içinde elektrolit bulundurur.  Bu mineraller kalp kasının sağlıklı çalışmasını sağlar ve kalp ritmini düzenler.

 

9. Gözün İyi Görmesi:  Kuru kayısı A vitamini içerir. A vitamini ise gözler için en faydalı vitamindir. Ayrıca A vitamini çok güçlü bir antioksidan olup, hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlar.  Bazı radikal zararlar insan gözünün lensini incitebilir; bu da katarakt ve kalıcı göz hasarına yol açar. A vitamini bu hastalıklardan kurtulmanız için gereklidir. Kuru kayısı katarakt hastalığında hayati bir önem taşır.

 

10. Hemoglobin: Kuru kayısı hemoglobin artışına sebep olur. anemi ile savaşta gerekli olan madde hemoglobindir.  Hemoglobin artışı için kuru kayısı içinde demir ve bakır bulunur.

 

11 . Astım: Kuru kayısı ayrıca tüberküloz semptomlarını, astımı ve bronşiti tedavi etmesi ile bilinir.

 

12. Cilt sağlığı: Kuru kayısı yağı, cilt sağlığında önemli bir rol oynar. Bu yağ cildin temiz ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur.

 

13. Yüksek kan basıncı: Kuru kayısı muzdan 3 kat daha fazla potasyum içerir.  Vücudumuzun tuz seviyesini dengeleyerek kan basıncını düşürür.  İçinde potasyum bulunan kayısı ayrıca kalp hastalıklarına yakalanmamak için tercih edilmesi gereken besinler arasındadır.

 

14. Kas gelişimi: Kuru kayısı potasyum içerir. Potasyum, metabolizmayı güçlendirir ve organlarımızın için vazgeçilmezler arasında yer alır. Özellikle vücut geliştirme şampiyonlarının vazgeçilmez besini olan kuru kayısı, vücuttaki asit seviyesini dengeler ve proteinleri sentezler.

 

15. Kan pıhtılaşması: Kuru kayısı K vitamini içerir. K vitamini ise kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan bir vitamindir. Herhangi bir yaralanma esnasında kanımızın pıhtılaşmaya ihtiyacı vardır, yoksa aşırı kanamadan ölebiliriz. Günlük 1 kase kuru kayısı yemeniz,  kanınızın pıhtılaşmasına yardımcı olacaktır.

 

 

“Kuru Kayısının Faydaları” üzerine 7 yorum

 1. Dün gece kemiklerim agri yapti, evde kayisi vardi, yedikten sonra agri kesildi..kemik erimesine çok iyi geliyor ilaç yerine kayisi yemek isabet oldu, çünkü artik kemik ilaci kullanmam yasaklandi..simdi çok daha mutluyum.ilaç yerine kayisi yedigim için mutluyum.

  Yanıtla
 2. Kabızlığa iyi geldiği herkesçe bilinen bir faydası ancak bilinmeyen faydalarının sayısı da epey fazlaymış. Ağır yemekler yediğimde midemde rahatsızlık hissettiğimde kuru kayısı yemek bana iyi geliyor. Her şeyin yanında da yenebiliyor.

  Yanıtla
 3. Pıhtılaşma üzerine etkisini çok beğendim ayrıcasi hipertansiyonu önlüyormuş bana çok faydası olacak gibi her gün düzenli tüketmeye başlayacağım bakalım ne olacak.

  Yanıtla
 4. Kış aylarını sağlıklı atlatmak istiyorsanız bu besin gerçekten gerekli.
  Vücudu düzenliyor ve size enerji sağlıyor.
  paylaşım için teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın