Domatesin Faydaları

Domates; bir kış sebzesi olsa da günümüzde her mevsim üretilebilen vitamin ve mineral kaynağıdır. Özellikle zengin içerikli A, B1, B2 E ve C vitamininin yanında 100 gramlık bir domates içinde 22 kalori, 1 gram protein ve sıfır yağ içermesi nedeniyle çok faydaları bir besindir.Domatesin içerisinde yer alan antioksidanlar; alfa – liopik asit, likopen, kolin, folik asit, beta – karoten ve luteinler vücut bağışıklığınızı güçlendireceği gibi bir çok hastalığa yakalanmanızı da önler. Domatese kırmızı rengini veren likopen aynı zamanda çok kuvvetli bir antioksidan olduğu için vücudunuzda oluşacak toksinlerin oluşumun önlemektedir.

Domatesin Faydaları

Domates zengin besin içeriği sayesinde bir çok hastalığa iyi geldiği gibi cildinizin parlak ve canlı olmasını da sağlar. Ayrıca diyetisyenlerin kilo vermek isteyenlere önerdiği bir besin olan domates posalı bir yapıya sahip olduğu için tok tuttuğu gibi bağırsak sistemine de iyi gelir. Sinir sistemi, kas sistemi, beyin üzerine de etkileri bulunan domatesin faydaları saymakal bitmez. Domates şu hastalıklara da iyi gelir.

Kanser; Domatesin yapısında bulunan güçlü antioksidanlar olan Beta – karoten, alfa – liopik asit, likopen, kolin, folik asit, luteinler sayesinde hem bağışıklık sisteminiz güçlenir ve hastalıklara karşı sizi korur hem de toksinlerin oluşmasını önlediği gibi oluşmuş toksinlerin yıkımını sağlar. Bu sayede serbest radikaller olarak tanımlanan toksinlerin sağlıklı hücreleri ele geçirmesini önleyerek sağlıklı olmamızı sağlar.

Prostat kanseri; Domates içeriğinde yer alan bileşiklerin prostat kanserine iyi geldiği bilimsel çalışmalar ile de kanıtlanmıştır. Domates içeriğinde yer alan kolorektal lifler kanser hücresi oluşumunu önleyerek prostat kanseri oluşumunu önler.

Kalp sağlığı; Domates lif, potasyum, C vitamini, kolin antioksidanı açısından oldukça zengin bir besin olduğu için kalp sağlığı ve kalp damarlarının sağlığını koruyarak damar tıkanmasına ve kalp büyümesine engel olduğu bilinmektedir. Ayrıca damar çeperlerinde oluşacak sertleşmeleri önlediği ve kalp zarının zarar görmesini önleyen domates hayati bir öneme sahip besindir. Bu nedenle düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

Diyabet; Domates içeriğinde yer alan alfa liopik asit kan şekeri düzenleyici özelliği ile gün içinde kan şekerinizin düzenli kalmasını sağladığı gibi kan şekerinin yükselerek diyabet hastalığı oluşmasını önler. Ayrıca kan şekerine bağlı baş ağrısı ve halsizlik oluşumunu da önleyerek kan basıncının düzenlenmesini de sağlar.

Cilt sağlığı; Antioksidan içeriği ile cildinizde oluşacak toksinleri ve toksinlerin sağlıklı hücrelerin yapısını bozarak ölü hücreler oluşturmasını önleyen domates düzenli tüketildiğinde sağlıklı, canlı, parlak ve nemli ciltlere sahip olmanızı sağlar.

Bağırsak sağlığı; Domates lifli bir yapıya sahip olduğu için tüketildiğinde bağırsaklarda sağlıklı bir emilim gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan domates içerdikleri antioksidanlar ile bağırsaklarınızı toksinlerden de korur.

Ruh sağlığı; Domates içeriğinde yer alan kolin ve lutein antioksidanları sinir sistemi düzenleyici ilaçların ham maddelerinde yer alan antioksidanlar olduğu için doğal yolla alınması halinde sinir sisteminin sağlıklı olmasını ve ruh sağlığının düzenli bir şekilde kalmasını sağlar. Stresi ve depresif ruh halini ortadan kaldırması için düzenli bir şekilde domates tüketilmesi gereklidir.

Domatesin düzenli tüketilmesi karaciğerin aşırı çalışmasını önleyerek siroz ve karaciğer hastalıklarının oluşmasını önlediği gibi vücudun kükürt ve klor oranının düzenlenmesine de katkısı vardır. Domatesin faydaları arasında vücuda enerji vermesi de vardır. Domates suyunun içilmesi enerji vereceği için yorgunluk ve halsizlik halinde domates suyu tüketilmesi çok faydalıdır. Domates suyunun organik olması ve sıfır yağ içermesi nedeniyle kolestrole çok iyi geldiği ve tüksek kolestrol hastalarının domates ve domates suyu tüketmeleri gerektiği kolestrol uzmanlarınca söylenmektedir.

Yorum yapın