Eşek Sütünün Faydaları

Eşek Sütünün Faydaları

Eşek sütü özellikle kolestrol, astım  ve bronşit gibi rahatsızlıklara oldukça faydalı. Tüketen kişinin metabolizmasını dengede tutar. Nitekim, son dönemlerde kanser tedavisinde de kullanılmaya başlanan eşek sütünün sağlığımıza faydaları saymakla bitmiyor.

 

Eşek Sütünün Faydaları Nelerdir ?

 • Eşek Sütünün Kansere Faydaları: Eşek sütünün içerisindeki hücre yenileyici bakterilerin olması, kanser tedavisi aşamalarında olumlu sonuçlar elde ettirmektedir. Ayrıca kemoterapi gören hastaların tedavi aşamalarında eşek sütü tüketmesi sonucu, kan değeri sonuçlarında olumlu gelişmelerin gözlendiği belirtilmektedir.
 • Kolestrole Faydası: Pek çok uzmanın eşek sütünün kolestrol dengelerini sabitleme ve düşürmesi açısından hem fikir olduğunu belirtmek de fayda var. Keza, eşek sütünün metabolizmayı hızlandırma özelliği yapılan diyetler için uygun bir takviye sağlamaktadır. Özellikle de yağ yakıcı bir ürün olması kolesterolün düşürülmesine katkı sağlamaktadır.
 • Koah Hastalığına Karşı Faydası: Koah hastalığı dahilinde yaşanan nefes darlığı, balgam, hırıltı , kan tükürme gibi hastalıkların en aza indirilmesinde eşek sütü tüketilmesiyle mümkün olacağı belirtilmektedir.
 • Astım, Bronşit ve Nefes Darlığına Faydası: Pek çok astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastaların eşek sütü tüketerek bu gibi sıkıntılarından kurtuldukları gözlemlenmiştir. Özellikle de nefes açıcı özelliği eşek sütünü ayrıca önemli kılmaktadır.
 • Eşek Sütünün Tüberküloza Karşı Faydası: Halk arasındaki deyimiyle ince hastalık yani verem, günümüzde artık çok fazla rastlanmasa da geçmişte bu gibi hastalıkların tedavisinde eşek sütünün iyi geldiği bilinmektedir.
 • Yağ Yakımına Faydası: Eşek sütünün içerisinde barındırmış olduğu bakterilerin çok hızlı hareket etmesi, vücuttaki yağ yakımına da oldukça fayda sağlamaktadır. Pek çok diyetisyen de formda kalınması adına eşek sütü tüketilmesini önermektedir.
 • Kemik Erimesine Karşı Faydası: Eşek sütünün bünyesinde yer alan bol kalsiyum, kalsiyum eksiklikleriyle patlak veren kemik erimesi hastalıklarına oldukça olumlu etkiler yaşatmaktadır. Nitekim, eşek sütünün içerisinde bulunan mineraller de kemiklerin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.
 • Eşek Sütünün Vitiligo Hastalığına Karşı Faydası: Vücudun derilerinin belli başlı bölgelerinde beyazlıklar çıkmasıyla baş göstermeye başlayan Vitligo hastalığı, insandaki pigment kaybıyla açığa çıkmaktadır.  Eşek sütünün içerisindeki hücre yenileyici özellikler sayesinde vitiligo hastalığının önüne geçilebilmektedir.
 • Ateşin Düşürülmesine Faydası: İçerisinde bulundurduğu mineral ve anti – bakteriyel özellikler vücutta fazlalaşan ateşin düşmesine oldukça katkı sağlamaktadır.
 • Eşek Sütünün Cilde Faydaları: Eşek sütünün ciltteki besleyici ve yenileyici özelliği kişinin cildine bakım yapması açısından oldukça faydalıdır. İçerisinde bulundurduğu B vitamini cilde büyük bir parlaklık vererek pürüzsüz bir hal almasını sağlar.

Eşek sütünü ham olarak yüzünüze sürdüğünüz andan itibaren mükemmel bir botoks etkisini hissetmeye başlayacaksınız.

 

Kısaca Eşek Sütünün Faydaları

 1. Kansere iyi gelir
 2. Saç dökülmesi olmak üzere, pek çok deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 3. Yağ yakıcı özelliği vücudun zayıflamasına yardım eder.
 4. Siroza iyi gelir.
 5. Anne sütüne yakındır.
 6. Ateş düşürür.
 7. İçerisindeki yüksek kalite omega 3 sayesinde kalbi korur.

 

Eşek Sütünün Besin Değerleri

1 su bardağı eşek sütü

 1. 84 kaloridir.
 2. Karbonhidrat : 12.2
 3. Protein : 4
 4. Yağ : 2
 5. Lif: 0
 6. Kolestrol : 3
 7. Sodyum: 25
 8. Potasyum : 70
 9. Kalsiyım: 110
 10. Vitamin A : 60
 11. Vitamin C : 2
 12. Demir : 0

 

Eşek Sütünün Olumsuz Yanları

Eşek Sütünün iddaa edildiği ve çoğu zamanda ispatlandığı faydalarının yanı sıra, bu faydaların geçersiz olduğunu söyleyenlerde bulunmaktadır. Özellikle de litresine oldukça pahalı rakamlar talep edilen bu ürünün kanser hastalığına herhangi bir olumlu etkisi olmadığını belirten uzmanlar da vardır.

Yorum yapın