Elmanın Faydaları

Meyveler arasında en çok tüketilen ve tatlı yapımından meyve suyu yapımına kadar birçok alanda tercih edilebilen elmanın birçok faydası olduğu da bilinmektedir. Gülgiller ailesinden elma bitkisinin pembe çiçekleri de bulunur. Anadolu, Kafkasya ve Türkistan, elmanın ana vatanları olarak kabul edilir. Ülkemizde de bol miktarda elma yetiştirilmesi mevcuttur. Hemen hemen her bölgemizde elma rahatlıkla yetiştirilebilir koşullara sahiptir. Haçlı Savaşları sırasında Avrupalılar da elma ile tanışmıştır. Amerika’da ise 1800’lerden sonra elma tüketimi kısa sürede yaygınlık göstermiştir. Çin, ABD ve Fransa’dan sonra Türkiye elma üretiminde 4. sırada yer alıyor. Her yıl tonlarca elma üretimi sağlanıyor ve böylelikle her bölge rahatlıkla elma tüketebiliyor. Kırmızı, sarı ve yeşil olmak üzere birçok renkte elma üretimi sağlanmaktadır.

ELMANIN FAYDALARI

Böbrekleri Temizler:

Böbreklerin temizlenmesi ve toksinlerin atılması konusunda elma gerçek bir mucizedir. Genellikle böbrek hastalarına sıklıkla tüketilmesi önerilir ve bununla birlikte idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıklarda da elmanın arındırıcı özelliğinden faydalanma sağlanması iyi gelecektir. Böbreklerde olduğu kadar bağırsak temizlenmesinde de elma etkisini gösterecektir. Bağırsaklarda biriken mikrop ve bunun gibi toksinlerden vücudun temizlenmesi ve atık yolu ile atılması için elma meyvesi yenmelidir.

Tansiyon Hastaları ve Kolesterol Problemine İyi Gelir:

Yüksek tansiyon ve kolesterolün düşürülmesinde de elma tüketimi uzmanlar tarafından desteklenmektedir. Bu hastalıkları yaşayan bireylerin ara öğünlerde elma tüketmesi ve akşam yemeğinden sonra da dengeleme açısından elma tüketimi ihmal etmemeleri söylenir. Aynı zamanda kan şekerinin dengelenmesi açısından da fayda sağlayan elma, şeker hastalarının tatlı ihtiyacını karşılayabilmesi açısından çok etkili bir meyve olarak tüketilebilmektedir.

Romatizma İçin Faydaları:

Romatizmaya bağlı olan hastalık ve eklem ağrılarına da elma tüketimi çok iyi gelmektedir. Dönemsel eklem ağrıları için de mutlaka öğünlerde elma yenmesine özen gösterilmelidir. Elma tüketimi ile vücut kaybettiği direnci fazlasıyla kazanacaktır.

Uyku Problemleri İçin Elma Tüketimi:

Uykunun açılması için kahve etkisi sağlayan elma, zor uyanılan sabahlarda kahvaltı öncesinde tüketilebilir. Hatta kahve ile birlikte tüketildiği zaman çok iyi etki sağlamakta ve uykunun açılmasında etkili olmaktadır.

Bağırsak Problemlerine Çok İyi Gelir:

Kabızlık sorunu çekenler için de elma tüketimi iyi gelecektir. Sindirim sistemini rahatlatması açısından faydaları bilinen elma, aynı şekilde tuvalete çıkmakta zorlananlara da fayda sağlayacaktır. Ancak her şeyde fazlasının zararı olduğu gibi elma tüketiminde bu konuda da ölçülü bir şekilde tüketim sağlanmalıdır.

Enerji Vermesi Açısından Elmanın Faydası:

Çok yorgun bir günün sonunda 1-2 adet elma tüketmek, enerji sağlayacak ve yorgunluğun atılmasına etki edecektir. Güne başlerken de elma yemek, gün için gereken enerjinin elde edilmesine katkı sağlar.

Zayıflamada Elmanın Faydaları:

Diyet programlarında elmanın yeri her zaman sağlanmalıdır. Elma, tok tutucu özelliği ile de bilinen bir meyvedir ve ara öğünlerde atıştırmalık olarak tercih edilebilir. Aynı şekilde akşam yemeğinden sonra bir porsiyon elma yemek, gece acıkmalarının da önüne geçer. Diyet yapanlar açısından fayda sağlayacak bir meyve türüdür. Ayrıca metabolizmayı hızlandırması sayesinde de, spor yapılan ve diyet programı uygulanan dönemlerde güçlendirici bir etki oluşturacaktır. Elma kabuğunda ursolik asit bulunmaktadır ve bu asidin yağ yakımına da etki ettiği söylenmektedir. Ortalama büyüklükteki bir elma toplamda 50 kaloridir ve en hafif meyvelerden birisi olarak bilinmektedir.

Vitamin Deposu Elma:

A ve C vitamini açısından zengin olan elmanın, göz sağlığı için de yeri çok büyüktür. Göz bozukluklarının önüne geçmede elma tüketimi sıklıkla önerilir. Elma, aynı zamanda cilt için de mucizevi özellikler gösterir. Elma ile hazırlanan birçok cilt maskesi ve bakım malzemesi bulunmaktadır. Aynı şekilde birçok kozmetik firması ürünlerinde elmadan faydalanmaktadır. Sivilce oluşumlarından gözeneklerin tıkanmasına kadar birçok cilt problemi için tedavi edici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle elma kabuğu ile cilt için farklı kürler hazırlanabilmektedir.

Elma Vücut Direncini Arttırır:

Vücutta oluşabilecek zararlı bakteriler ile savaşma konusunda da elma gerçek bir mucizedir. Vücut direncini arttırması ile birlikte bu bakterilerin oluşabileceği bölgelerde de adeta bir kalkan görevi görür. Kanserle ilgili de elma için birçok araştırma mevcuttur. Kanseri tedavi edici bir özelliği bulunmaz ancak vücut direncinin arttırılması konusunda etki sağlayacağı da araştırmalarda yer almıştır. Elma içerisinde yer alan potasyum, vücudun ve özellikle kemiklerin güçlenmesinde etkili olacaktır. Bedensel açıdan yorgun hissedenler, ağır işlerde çalışanlar ve darbe nedeni ile vücutta oluşan morluklar için tedavi edici yanından faydalanmak gerekir. Kalp ve damar hastalıklarında hafifletici bir etki sağlaması ile birlikte, aynı zamanda damar yolu tıkanıklıklarının engellenmesinde de çok faydalı olacaktır.

Elma İçin Tavsiyeler:

Elmanın faydaları elbette saymakla bitmez ancak tüketiminde bazı detaylara da dikkat edilmesi gerekir. Elma mutlaka çok soğukken yenmemeli ve ılık hale gelmesi beklenmelidir. Hazmının kolay olması açısından da küçük parçalara ayrılmış hali ile tüketmek iyi bir tercih olacaktır. Kabuğunda bol miktarda C vitamini olmasından dolayı, elma mutlaka kabuğu ile birlikte tüketilmelidir. Aynı zamanda birçok B grubu vitaminini de içermesi ile, B vitamini eksikliği çekenler için önerilebilecek bir meyve türüdür.

Hamilelik Döneminde Elma Tüketmek:

Hamilelik dönemlerinde kadınlar için mide bulantısını kesme konusunda elmanın çok faydası olacaktır. Bulantı ve mide ağrılarına iyi gelmesi, kusmaların azaltılması ve karın bölgesine girebilecek krampların engellenmesinde elma tüketimi desteklenmelidir. Birçok uzman da hamilelere bu dönemde bol miktarda elma yemelerini önerecektir.

Elmanın Mideye Olan Faydaları:

Mide hastalıklarının hemen hemen tümünde de iyileştirici bir etkisi olan elmanın özellikle gastrit ve reflü için yatıştırıcı etkisinden de faydalanmak mümkündür. Karın ağrıları ve mide kramplarının da giderilmesi açısından, ağrı oluşumunda hemen bir adet elma tüketmek gerekebilir.

 

Yaraları İyileştirici Etkisi:

Cilt üzerinde oluşabilecek iltihap ve uçuk gibi mikrobik etkilere de iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Özellikle ağız çevresinde oluşan uçuklar için çok etkilidir ve iltihapların kuruyarak yok olmasını sağlayacaktır. İyileştirici ve yatıştırıcı özelliklerinden faydalanma konusunda her birey elma tüketmelidir.

Diş Sağlığı İçin Elma Tüketimi:

Diş sağlığı için de birçok diş macunu içerisinde beyazlatma amacı ile kullanılır. Elmanın diş beyazlatma özelliğinin yanı sıra, diş çürüklerinin önüne geçme konusunda da faydası oldukça fazladır. Diş eti hastalıkları ve iltihapları için de iyileştirici bir içeriği vardır.

Hemoroid İçin Elmanın Faydaları:

Hemoroid sorununda da özellikle acı hissinin giderilmesi ve yaranın iyileşmesi anlamında elma çok fayda sağlayacaktır. Basur problemi yaşayanlar ve özellikle kanama problemi olanlar mutlaka öğünlerde elma tüketimine önem vermelidir. Kabızlığı engellediği için de aynı zamanda hemoroid hastalığından korunma anlamında da faydası çoktur.

Tatlı Yapımında Elma:

Elma ile hazırlanan her tatlı son derece sağlıklı olabilir. Elmanın hoş tadından dolayı ekstra şeker kullanımı gerekmeyeceği için, tatlı yemekten çekinenler, elma ile hazırlanan tarifleri gönül rahatlığı içerisinde tercih edebilirler. Elma kompostosu lezzeti ile herkesin beğenisini kazanırken, aynı amanda ateş düşürme özelliği ile de ne kadar faydalı olduğunu kanıtlamaktadır. Elma lif bakımından zengin bir meyvedir. Yapılacak her tarif, lezzeti ile birlikte hem tok tutucu hem de sindirimi kolay ürünlerden oluşacaktır.

Örnek bir elma tatlısı tarifi:

 • 10 adet elma
 • 10 silme yemek kaşığı şeker
 • 1\2 çay bardağı su
 • 1 kabuk tarcin
 • 4-5 karanfin
 • Çok az gıda boyası
 • Bir paket şanti
 • 1 çay bardağı süt

Elmaları ortasini oyup soyuyoruz tencereye yerleştiriyoruz ortalarina şeker döküp gıda boyasını suya karıştırarak üzerlerine döküyoruz tarçın ve karanfil ekleyip kaynatıyoruz
Kaynadıktan sonra kısık ateşte 5-6 dk pişirip servis tabağına alıyoruz soğuduktan sonra oryalarina şanti doldurup soğuk servis ediyoruz.Afiyet olsun

Bir başka elma tatlısı tarifi:

5 Yesil Elma kabuklarını soyuyor içlerini oyuyoruz 1 bardak vişne suyu 1/2 bardak toz şeker bir tencereye koyuyor ve orta ateşte kaynatıyoruz Sonra vanilyalı puding normal tarife göre hazırlanır ve elmaları ceviz içi ile dolduruyor puding ile süslüyor ve krem şanti ile isteğe bağlı süslüyor ve soğutuyoruz sonrasında ise servise hazır. Afiyet olsun…

ELMA TATLISI…Portakal Suyunda…Nar Taneli…

Şeker Diyetinde Olanlar ve Çiğ Meyve Yiyemeyenler için harika bir tatlı.

Yapılışı; 4 tane elmayı soyun, çekirdeklerini temizleyin, ortadan ikiye bölün, tencereye yerleştirin, 7 tane portakalın suyunu ilave edin, orta ateşe koyun kaynayınca ateşi iyice kısın ve suyunu çekinceye kadar pişirin. Soğuyunca portakal tadında nar taneli elma tatlısını servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Muzlu elma tatlısı yapılışı

4 adet elmayı soyun kaşık yada elma oyacağı ile çekirdeklerini çıkarın. Tencereye koyun. Her Bir elmanın üzerine 1 yemek kaşığı şeker ekleyin 1 çay bardağı su ve 1 adet çubuk tarçın ilave edip çok kısık ateşte hafif yumuşayana kadar pişirin.(Gerekirse elmaları alt üst edin )

Elmaları servis tabağına alın ve soğutun sonra 1 adet muzu ince ince doğrayıp elmaların orta kısmına doldurun.

Kreması için;
1 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı nişasta, 4 kaşık şeker ve 1.5 su bardağı sütü tencereye alıp sürekli karıştırarak pişirin.
Ocaktan alıp 1 paket vanilya ekleyip çırpın. Kremayı elmaların üzerine dökün.
Krema soğuyunca da buzdolabında dinlendirip süsleyerek servis yapın

Elmanın ülkemizde hemen hemen her bölgede sağlıklı bir şekilde yetiştirilebilmesi büyük bir fırsattır. Yine de her zaman elmanın tazesini tercih etmeye önem vermek gerekiyor. Gerektiği kadar tüketildiği sürece, elma çok faydalı bir meyve türü olarak kabul edilir. Fazla elma tüketimi iştah kesilmesi ve ishal olma gibi durumlara neden olabilir.

“Elmanın Faydaları” üzerine 5 yorum

 1. Elmanın suyuda kendiside bir harika.hem yaz hem kış meyvesi.
  Her zaman tüketebileceğimiz bir besin.
  Yararlarıda saymakla bitmez.
  bu güzel yazı için teşekkür ederim.

  Yanıtla
 2. Aylardır uyku problemi çekiyorum ama son bir kaç haftadır düzenli olarak uyumadan bir saat önce elma tüketiyorum. fark ettim ki uykularım daha düzenli hale gelmeye başladı. bunun dışında sayısız faydası olan elmanın tüketilmesi gerekiyor.

  Yanıtla
 3. Yalnız şöyle bir şey var. Kırmızı elma ile yeşi elma arasında çok fark var. Bu arada yazı için çok teşekkür ederim. Hem elmanın bu kadar faydalı olduğunu bilmiyordum hem de tok tutma özelliğini öğrendiğim iyi oldu. 2-3 liralık abur cuburlarla doyacağıma 50 kuruşa 1 tane elma alırım. Hem zararlı değil faydalı hem de çok daha ucuz. Çok teşekkürler tekrardan..

  Yanıtla
 4. En sevdiğim meyve türlerindendir elma.Elmanın bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum artık her gün tüketmeye çalışıcam.

  Yanıtla
 5. Elma hemen hemen her evde tüketilen ve sevilen bir meyve türüdür. Bu yüzden elmanın faydalarını anlatmanız çoğu insan için büyük bir bilgi kaynağı. Çok teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın