Diyafram Nefesi Faydaları

Olmaya devlet cihanda vücutta bir sıhhat gibi…sözü ne kadar doğrudur aslında. Doğru nefes almak tüm vücudun sağlığını etkiler. Bu nedenle stres dolu çalışma ortamlarında ve uyku eksikliği hissettiğinizde bu nefes tekniğini deneyebilirsiniz. Stres hormonlarını adrenalin ve kortizolü azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda vücudunuza nefes aldığınızı hissettirir.

Diyafram Nefesi Faydaları

 

Panik ve Endişeyi Azaltır: Yaşam koşulları ve çalışma şartlarından sürekli stresin içindeyiz. Bu koşuşturmanın ortasında doğru nefes almakta oldukça güç. Arada kendinize 5 dakikalık zaman ayırarak diyaframdan nefes alırsanız gün içindeki stres ve paniğiniz azalacaktır.

 

Odaklanmayı Kolaylaştırır: Doğru nefes alımı beyne oksijen alımını arttırır. Bu sayede işinize odaklanmanız artacak zihniniz daha berraklaşacaktır.

 

Ruhsal Durum İyileşir: Eskiden şamanlar ruhsal durumlarını yükseltmek için nefes egzersizleri uygularlarmış. Gün içinde ara ara diyaframdan nefes alarak kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

 

Diyaframdan Nefes Almak Cilde Canlandırır: İyi nefes alımı sonucunda hücreler oksijene doyar ve kanın akışında artış sağlanır. Bu sayede cilt tazelenerek canlanmaya başlar.

 

Uyumayı Kolaylaştırır: Geceleri uyuyamadığınızda 20 kez derin nefes almanız daha hızlı ve kolay uykuya geçmenizi sağlayacaktır.

 

Diyafram Nefesi Faydaları Nelerdir?

 • Kalp hastalığı riskini düşük kan basıncı oluşturması ile azaltır.
 • Düşük kan şekerine yardımcı olur ve dolayısıyla diyabet riskini azaltır.
 • Sadece iyi hissetmeniz için işlenmiş karbonhidrat ve diğer abur cuburlara olan isteğinizi serotonin sayesinde azaltır.
 • Hücresel fonksiyonların ömrünü artırır.
 • Vücuttaki serbest radikalleri ortadan kaldırır.
 • Büyüme hormonunun salgılanmasını artırırken yaşlanma sürecini yavaşlatır.
 • Beynin ön frontal korteks kan akışını artırarak, zihinsel odaklanma ve berraklığını iyileştirir.
 • Uyku kalitesini artırır.
 • Anabolik hormonlar ile stres hormonlarını dengeleyerek kilo kaybını kolaylaştırır.

 

Diyafram Nefesi Nasıl Alınır

Sırt üzerine yatarak rahat bir pozisyon seçin. Sonra, gözlerinizi kapatın ve favori tatiliniz hakkında düşünmeye başlayın. Kollar ve bacaklarınız serbest bir şekilde olsun. Sadece önümüzdeki birkaç saniye bu şekilde nefes alın. Daha sonra ise bir elinizi göğüs kafesinizin altına bir elinizi de göğsünüze koyun. Eğer göğüs kafesinin altında yer alan karın bölgeniz daha fazla kalkıp iniyorsa diyaframdan nefes alıyorsunuz demektir.

 

Diyaframdan nefes alıp verirken sadece nefesinize odaklanmalısınız. Bu şekilde her türlü kötü düşünce ve stresten arınırsınız.  5 ila 10 dakika arasında sırt üstü yatarak diyaframdan nefes almaya çalışırsanız stresten uzaklaşırsınız. Zaten diyaframdan nefes alıyorsanız o zaman da nefesinize odaklanmak size aynı etkiyi gösterecektir.

 

Diyafram Nefesi Yan Etkileri

 • Diyafram nefesi çok hızlı şekilde alınırsa kırışıklıklara neden olacaktır.
 • Vücuda fazla oksijen girince bağ doku molekülleri etkilenir ve deforme olmaya başlar.
 • Diyafram nefesi karın ağrılarını yok ederken sırt ağrısına neden olabilir.

“Diyafram Nefesi Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. İnternette alternatifleri olsada galiba uyku ve uygun soluk alıp verme için en uygun çözüm diyafram nefesi.Ha bide strese karşı bir çözüm olduğunu da unutmayalım,herkese diyafram nefesini tavsiye ederim.

  Yanıtla
 2. ilk defa burada okudum diyafram nefesini gerçekten çok etkili sonuçlar veriyormuş stresli kişilerin uygulaması lazım çevremdeki insanlarada söyleyeceğim çok faydalı.

  Yanıtla

Yorum yapın