Pazının Faydaları

Pazının sağlığa faydaları oldukça etkileyici, bunlara örnek olarak kan şekeri seviyesini dengelemesi, kanser çeşitlerini önlemesi, sindirimi desteklemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, ateşi düşürmesi, iltihaba karşı özelliği, kan basıncını düşürmesi, kalp hastalıklarını önlemesi, kemiği güçlendirmesi, vücuda olan detoks etkisi ve beynin fonksiyonunu ve gücünü artırması gösterilebilir.

Pazının bu sağlığa faydalı yönünün sebepleri içerisindeki birçok protein besin, organik bileşenler ki bunların içerisinde K,C ve A vitaminleri olduğu gibi vitamin E, riboflavin ve B6 Vitamini de mevcut. Mineral kısmına gelecek olursak pazının içerisinde oldukça zengin bir magnezyum, manganez, potasyum, demir, sodyum ve bakır mevcut. Bunların da dışında oldukça fiberli yapıya sahip olan pazının içinde ponifenolik antioksidanlar, phytonutrienler ve vücudunuzun sağlığı için oldukça etkili birçok enzim mevcut.

Diyabeti Kontrol Altına Alır: Muhtemelen pazının en önemli faydalarından biri kan şekerini düzenleme özelliğidir. Pazıda bulunan önemli flavonoidlerden biri olan syringic asidin oldukça sıra dışı bir özelliği vardır. Alfa-glukosidaz isimli bir enzimin aktivitesini engeller.Bu da daha az karbonhidratın şeker olarak dönüştürülmesi demektir ki bu sayede kandaki şeker oranı stabil kalır ve diyabet hastaları ya da hastalanma riski olan insanlar için oldukça tehlikeli olan kan şekerindeki ani değişiklikler gözlenmez.

Kanseri Önler: Birçok yeşil, yapraklı sebze gibi içerisindeki yüksek antioksidan miktarından dolayı pazı da kanseri önleyici özelliğe sahiptir. Antioksidanlar vücutta kanser hücresi haline gelme potansiyeli olan özgür radikalleri nötralize ederler. Pazının içinde hatırı sayılır miktarda C ve E vitaminleri, lutein ve quercetin vardır. Bunlardan birçoğu da kanser çeşitlerinin önlenmesi ile bağlantılıdır, özellikle de kolon kanseri.

Kemik Sağlığı: Pazının yapraklarında yine hatırı sayılır miktarda kalsiyum bulunur ki bu da pazıyı kemikleriniz için harika bir besin haline getirir. Kalsiyum, magnezyum ve K vitamini gibi diğer mineraller gibi kemik büyümesine ve gelişmesine katkıda bulunur.

Beyin Geliştirici: Pazıda oldukça bol miktarda potasyum ve K vitamini bulunur ki bunların ikisi de beyinde oldukça yoğun bulunmaktadır ve bilinç gelişimini ve özelliklerini olumlu yönde etkilerler. Eğer yeme alışkanlıklarınıza pazıyı da eklerseniz beyninizi geliştirebilirsiniz!

Kan Dolaşımı: Demir ve bakır gibi mineraller kırmızı kan hücreleri için oldukça önemli elementlerdir, bu iki mineral olmadığında insanlar kolaylıkla kansızlık yaşayabilirler ki bu da kendisini güçsüzlük, yorgunluk, mide rahatsızlıkları ve konsantrasyon eksikliği olarak gösterir. Pazı gibi kırmızı kan hücrelerine katkıda bulunacak yiyecekler tüketerek vücudunuza taşınan oksijenli kanın daha kaliteli olmasını sağlayabilirsiniz.

Kan Basıncı ve Kalp Sağlığı: Pazıda bulunan iltihap karşıtı maddeler ve antioksidanlar, potasyumla birlikte kan şekerinin düşmesine ve kardiyovasküler sistemdeki stresin azalmasına yardımcı olur. Pazı tüketerek damar tıkanıklığı ve kalp krizi riskini azaltabilirsiniz.

Göz Sağlığı: Pazıda yüksek miktarda beta-karoten bulunur, ki bu da göz sağlığı ve gözün dejenerasyonu, glükoma, gece körlüğü ve diğer görüşle ilgili rahatsızlıklarla ilgili bir mineraldir.

Saç Sağlığı: Biotin direkt olarak saç sağlığı ile ilgili olan bir içeriktir, folikülleri uyaran bir içeriktir ve saçları gürleştirmenin yolu buradan geçer. Pazıda da yüksek miktarda biotin bulunur, tabii saç için faydalı birçok içeriği de mevcuttur.

Yorum yapın