İncirin Faydaları

İncirin Faydaları

Ülkemizde yaz aylarında yetiştirilen incirin faydaları saymakla bitmez. İçerdiği lifler, vitaminler, minareller, antioksidanlar, vücudunuzun doğal koruyucusu niteliğindedir. Ayrıca potasyum kaynağı olması, sodyum ve magnezyum içermesi, zengin bir C vitamini deposu olmasının yanında B3, B6, B2, K vitaminlerini de çok fazla içermesi nedeniyle vücudunuzda bir çok hastalığa karşı doğal bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. İncir bir çok besine göre çok az miktarda yağ içermesi sayesinde özellikle kalp sağlığına katkısı yadsınamaz. Ayrıca incirin az miktarda kalori içermesine rağmen yüksek enerji kaynağı olması zayıflamak isteyenler ve sağlıklı bir şekilde kilolarını korumak isteyenler için çok önemli bir besin ve enerji kaynağıdır.

İncirin Hastalıklar Üzerindeki Faydaları

Kalp sağlığı; İncirin faydaları arasında kalp ve damar sağlığını koruması da vardır. Yüksek potasyum içeriği, yağ oranının çok az olması ve özellikle kalsiyum içeriğinin bir çok besine göre oldukça fazla olması kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi damar sertleşmesini önleyerek kalbin yağlanmasına karşın kalp zarını destekler.

Kemik ve iskelet sistemi sağlığı; İncirin bol miktarda K vitamini içermesi ve kalsiyum minareli bakımından oldukça zengin olması doğrudan kemik sağlığın ve dolaylı olarak da iskelet ve kas sisteminin sağlıklı olmasını sağlar. Kemik dokularının güçlendirilmesi ve korunması için gerekli olan kalsiyumu içermesi İncirin faydaları arasında yer alır.

Sindirim sistemi sağlığı; İncir çok fazla lifli yapıya sahip olması ve bağırsakları çalıştırması ile bağırsak sağlığınızı korur. Özellikle aşırı kilolu olanlarda ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan bireylerde bağırsak tembelliği kaynaklı oluşan kabızlık rahatsızlığına şifa olan ve kabızlığı önleyen incir çok fazla tüketildiğinde da ishal olmanıza neden olabilir.

Tansiyonu düzenler; Kan basıncı bozukluklarından meydana gelen tansiyon rahatsızlığı kontrol altına alınmadığında felç gibi riskli rahatsızlıklara yol açabileceği gibi ölüm ile de sonuçlanabilir. Bu nedenle tansiyonun düzenlenmesi ve kan basınç değerinin kontrol altına alınması için özellikle kurutulmuş incir tüketilmesi gereklidir. İncir içerisinde yer alan potasyum ve B 3 vitamini tansiyon sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Bağışıklık sistemi; İncir içerdiği antioksidan minarelleri sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağladığı gibi vücudunuzda ve cildinizde oluşan toksinlerden kurtulmanızı da sağlar. Özellikle 40 yaş üzeri insanların cildinde oluşan ve oluşacak ölü hücreleri önlemek ve vücuttan atmak için incir tüketmeniz gereklidir.

Kuru İncirin Faydaları

Yaş incir kadar güneşte kurutulmuş olan kuru incirin faydaları saymakla bitmez. Kurutulmuş incirin vitaminlerini ve minarellerini saklaması ve antioksidanlarını muhafaza etmesi tüketildiğinde faydalı olmasını sağlar. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

1 ) Kuru incir lif oranı bakımından yaş incire göre daha fazla life sahiptir. Bu özelliği sayesinde sindirim sistemi sağlığını korur ve bağırsak tembelliği rahatsızlığına yakalanmanızı önler.

2 ) Çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğu için kanser hücrelerinin oluşumuna engel olduğu gibi bağışıklık sisteminizin güçlü olmasını sağlar.

3 ) Vücudunuzun sodyum ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynar. Sodyum oranını sağlayarak hiper tansiyon rahatsızlığına yakalanmanızı önler. Tansiyonunuzu ve kan basıncınızı da düzenleyerek sağlığınızı korumanızda yararlı olur.

4 ) Kuru incirin faydaları arasında demir oranının fazla olmasına bağlı vücudun demir ihtiyacının karşılanması da vardır.

5 ) Kuru incir kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlattığı için kanser hastalarına doğal tıp olarak tavsiye edilmektedir.

6 ) Yağ oranının az olması ve enerji değerinin yüksek olmasından dolayı zayıflamanıza yardımcı olan kuru incir ayrıca kilonuzu korumanızda da yardımcı olur.

7 ) Vücudunuzda oluşmuş serbest radikaller ile mücadele etmesi gereken antioksidanların doğal yollarla vücudunuza alınmasını sağlayan kuru incir aynı zamanda yıkıma uğramış hücrelerin vücudunuzdan doğal yollarla atılmasını da sağlar.

Yorum yapın