Ağaçların Faydaları

Doğanın en değerli varlıklarından birisi olan ağaçlar, dünyamıza sağladıkları oksijen ile ekosisteme katkıda bulunur ve bu sayede dünyayı çok daha rahat yaşanabilir bir hale getirir. Aslında hava kirliliğine karşı en iyi destekçilerden birisi olan ağaçlar, ne yazık ki insanoğlunun bilinçsizliği nedeniyle her geçen gün azalmakta ve etkilerini yitirmeye devam etmektedir. Ağaçların faydalarına bakıldığı zamansa bilinen yararlarının dışında farklı birçok avantajının da olması doğanın bizlere bir armağanı olan ağaçların insanlık adına ne kadar önemli olduklarını bir kez daha göstermektedir. Bu bağlamda ağaçların faydalarını merak edenlere bazı yararları üzerinden örneklendirmeler yapılabilir.

Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Kusursuz bir tabloyu andıran görüntülerinin dışında birçok yararı ile dünyamızda oldukça önemli bir yer teşkil eden ağaçların faydalarına aşağıdan ulaşabilmek mümkündür.

Ağaçlar Sera Etkisine Karşı En İyi Koruyuculardandır

İklim değişikliğinin en bilinen nedenleri, yağmur ormanlarının yok edilmesi ve fosil yakıt kullanımının artmasıdır. Tüm bu faktörler nedeniyle ortaya çıkan sera gazı da doğal dengeyi bozmakta ve insanlara olduğu kadar diğer canlılara da zarar vermektedir. Ağaçlar ise en bilinen sera gazlarından birisi olan karbondioksiti içlerine alarak karbonu emmekte ve oksijeni tekrardan atmosfere bırakmaktadır. Bu da sera etkisi ile kötüleşen havanın tamamen doğal bir şekilde temizlenmesine olanak vermektedir. Yapılan araştırmalar da 1000 metrekarelik bir ağaçlık alanın emdiği karbon miktarının bir araba ile 10.000 kilometrelik mesafe boyunca havaya salınan karbondioksit miktarına denk olduğunu göstermektedir.

Ağaçlar Havayı Temizleme Özelliğine Sahiptir

Ağaçlar yalnızca havadaki sera gazı etkisini değil diğer kötü koku ve gazları da temizleme özelliğine sahiptir. Atmosfere yayılan amonyak, sülfür dioksit, nitrojen dioksit ve ozon gibi birçok hava kirletici gaz, ağaçların yaprakları ve kabukları aracılığı ile kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Ağaçlar Oksijen Üretme Görevini Üstlenir

Hem insanlar hem de oksijeni kullanan diğer pek çok canlı için oldukça önemli olan oksijen üretimi konusunda ağaçların çok önemli bir yere sahip olduklarından söz edilebilir. 4000 metrekarelik bir ağaçlık alanda 1 yıl için 18 kişiye yetecek kadar oksijen üretildiği bilinmektedir.

Ağaçlar Çevreyi Serinletir

Los Angeles’te yapılan bir araştırmada son 50 yıl içerisinde ısıyı çeken asfalt yol ve binaların sayılarının hızla artması neticesinde hava sıcaklığının da 14,5 derece kadar arttığı belirlenmiştir. Bu duruma bir önlem olarak değerlendirilebilecek ağaçlar ise bina ve yollarda gölgelik alanlar oluşturarak özellikle şehirlerde meydana gelen ısı adalarına engel olabilmekte ve yaprakları sayesinde havaya su buharı püskürterek şehirlerin ısılarını ortalama 12 dereceye kadar düşürebilmektedir.

Ağaçlar Sudan Tasarruf Sağlar

Suyun bulunmasının zor olduğu yerlerde ağaçların gölgeleri çevredeki suyun buharlaşma miktarını azaltma görevini üstlenir. Yeni ekilen bir ağaç dahi haftada en az 55 litre suya ihtiyaç duyar ve bunu da yeraltı sularından alarak doğaya yeniden geri bırakır ve böylece doğanın su ihtiyacının en azından bir kısmını giderir.

Ağaçlar Erozyonu Önleme Özelliğine Sahiptir

Dere kıyılarında ya da tepelerde yer alan ağaçlar toprağın yeryüzündeki akışını azaltır ve toprağı meydana getiren maddelerin bir arada tutunabilmelerine olanak vererek erozyonu önlerç

Ağaçlar Ultraviyole Işınlardan Korur

Ağaçların faydaları arasında hiç şüphesiz en önemlilerinden birisinin ultraviyole ışınlara karşı koruma görevi üstlenmeleri olduğu söylenebilir. En çok rastlanan kanser türlerinden birisi olan cilt kanserine karşı doğal çözüm yöntemlerinden birisi olarak ağaç ekiminin yaygınlaştırılması sağlanabilir.

Ağaçlar Besin Üretir

Meyve veren ağaçların ekilmesi, ekildiği bölgelerde oldukça sağlıklı bir besin türü olan meyvenin artışını sağlar. Tek bir meyve ağacından dahi yılda ortalama 250-300 kilogram meyve alınabildiği göz önünde bulundurulduğunda hem insanlar hem de kuşlar gibi diğer canlılar için meyve veren ağaçların değerinin paha biçilemez olduğu söylenebilir.

Ağaçlar İnsanların Rahatlamalarını Sağlar

Yeşil alanlar yetişkinlerin olduğu kadar gençlerin de kendilerini çok daha iyi hissetmelerine ve ruhlarını dinlendirmelerine olanak verir. Bu nedenle yeşil alanların bol olduğu yerlerde yaşayan insanların çok daha sakin ve yerinde bir psikolojiye sahip oldukları söylenebilmektedir.

Ağaçlar Canlılara Yuva Görevini Üstlenir

Meşe ve çınar ağaçları günümüzde pek çok kuş ve benzeri hayvan türüne yuva olma görevini üstlenmektedir. Arılar ve karıncalar için de ideal yaşam alanları olan bu tür ağaçlar ile doğal dengenin ve doğadaki hayvanların korunması sağlanabilir.

Ağaçlar Gayrimenkullerin Değerini Arttırırlar

Yeşillendirmesi doğru şekilde yapılan ve bol ağaç bulundurulan gayrimenkullerin satış fiyatları da aynı oranda artmaktadır. Ağaçların faydaları konusunda yapılan araştırmalar, yeşillik alanı bulunan gayrimenkullerin değerinin %15-20 daha fazla olduğunu göstermektedir.

Yorum yapın