Kızılcığın Faydaları

Tüm sağlıklı gıdaların arasında kızılcık, yüksek miktarda besin maddesi ve antioksidan içeriğinden dolayı bu listenin başında gelmektedir. Buna ek olarak bir kase kızılcıkta yalnızca 25 kalori bulunmaktadır. C vitamini ve lif gibi besin maddeleri kızılcığın faydaları açısından büyük önem taşırken, asıl olarak kızılcıktaki şaşırtıcı bitkisel gıda görkemi sağlık araştırmacılarının özel olarak dikkatini çekmiştir.

Kızılcığın Faydaları

 • İdrar Yolları Enfeksiyonları: Kızılcık idrar yolu enfeksiyonlarını engellemeye yardımcı olur. Döl yatağı ve idrar torbası duvarlarında koliform (kalın bağırsakta enfeksiyona neden olan bir bakteri) oluşumunu engelleyen proantosiyanidin içermektedir. Günde bir bardak kızılcık suyu idrar yolları enfeksiyonlarını engeller ve iyileştirir.
 • Kanserle Savaşır: Laboratuvar çalışmaları kızılcık esansının meme kanseri hücrelerinin yayılmasını engellediğini ortaya koymuştur. Diğer çalışmalar ise kızılcığın kanserli hücreleri engellediğini göstermiştir. Ayrıca kızılcık tüketerek kalın bağırsak kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanseri gibi diğer kanser türleri de engellenmektedir.
 • Kalp Hastalıkları ile Mücadele Eder: Kızılcık birkaç farklı yoldan kalp hastalıkları için idealdir. Atardamar duvarlarını pıhtılaştıran kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca atardamar duvarlarında damar tıkanıklığına yol açan plak oluşumunu engellemeye yardım eder. Son olarak, inme riskini azaltır.
 • Böbrek ve İdrar Yolları Problemlerine Yardımcı olur: Kızılcık sitrik asit ve diğer besin maddelerini içermektedir. Bu da Börek taşı ve diğer böbrek ve idrar torbasını problemlerini önlemektedir.
 • Diş ile İlgili Problemleri Önler: Düzenli olarak kızılcık tüketimi diş eti iltihabı, diş eti çekilmesi, diş çürükleri ve plak oluşumu gibi diş ile ilgili problemleri engellemeye yardımcı olur.
 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Yüksek miktarda antioksidan içeren kızılcık vücudun temizlenmesine yardım eder. Böylece metabolizma ve sindirim sistemini güçlendirerek daha çabuk kilo vermeye yardımcı olur.
 • Yaşlanmayı Önleyici Özellikler: Kızılcığın içerdiği antioksidanlar, yaşlanma sürecini hızlandıran serbest radikallerin tamamını vücuttan atmaya yardımcı olur. Sadece cildin genç görünmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda iç organların da problemsiz olarak daha uzun süre fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlar.
 • Zihinsel Sağlığı İyileştirir: Kızılcık stres, kaygı ve depresyonu hafifleterek zihinsel sağlığın iyileşmesine yardımcı olur. Araştırmalar kızılcığın beyin için yararlı olduğunu ve hafızayı güçlendirdiğini göstermiştir.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Kızılcıkta bulunan antioksidanlar bağışıklık sistemini baskı altına alan zararlı toksinleri vücuttan atar. Bu zararlı toksinler bir kere vücuttan atıldığında bağışıklık sistemi hemen hemen tüm hastalık ve rahatsızlıkları engelleyecek kadar kuvvetlenir.
 • Cilt Rahatsızlıklarına İyi Gelir: Sivilce, deri iltihabı, sedef hastalığı ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarının hepsi kızılcık tüketilerek iyileştirilebilir.

Seçimi ve Muhafaza Edilmesi

Taze, dolgun, koyu kırmızı renkli olanlar ve dokunulduğunda sert olanlar seçilmelidir. Sertlik kızılcığın kalitesinin temel göstergesidir.
Daha koyu kırmızı renkte olanlar daha yoğundur ve bunlar kızılcığın faydalı antosiyanin içerikleridir.

Taze ve olgun kızılcıklar 28 güne kadar buzdolabında Muhafaza edilebilir. Muhafaza etmeden önce yumuşak, renksiz, oyuk olanlar ve buruşmuş olanlar ayıklanmalıdır. Buzdolabından alındığında kızılcıklar nemli görünebilir ancak bu nemlilik kızılcıklar renksizleşmedikçe ya da yapış yapış, kayış gibi veya kart olmadıkça bozulduğu anlamına gelmez.

Bir kere dondurulduğunda yıllarca saklanabilir. Dondurmak için, kızılcıklar bir kurabiye tepsisine yayılmalı ve dondurucuya konulmalıdır. Birkaç saat içinde tamamen donmuş kızılcıklar dondurucu poşetine aktarılmaya hazır hale gelir. Kızılcıklar eridiğinde oldukça yumuşak olacaktır ve hemen tüketilebilecektir.

Besin Değeri Profili

Kızılcıklar şaşırtıcı miktarda bitkisel gıda cümbüşü sağlarlar. Bu Bitkisel gıdalar arasında fenolik asitler (hidrosisinnamik, kafeik asit, kumarik ve ferulik asidi kapsar), proantosiyanidinler, antosiyaninler, flavonoidler ve triterpenoidler bulunmaktadır. Bu bitkisel gıdaların çoğu antioksidan, iltihap önleyici ve kanser önleyici faydalar sunar. Kızılcık E vitamini, K vitamini, bakır ve pantotenik asit kaynağı olmasının yanında çok iyi bir C vitamini, diyet lifi ve manganez kaynağıdır.

Kızılcık ayrıca karbonhidrat, şeker çözülebilir ve çözülemeyen lifle, sodyum, vitaminler, proteinler, yağ asitleri, amino asitler ve daha birçoğunu içeren besin maddesi deposudur.

Kızılcığın Yan Etkileri

 • Hamilelik ve Anne Sütü Emzirme: Kızılcık ve kızılcık suyunun hamilelik ve süt emzirme dönemi boyunca tüketilmesi güvenlidir. Buna karşılık, kızılcık ürünleri içeren gıda takviyeleri kullanılmamalıdır. Bunların hamilelik ve süt emzirme dönemleri boyunca kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir.
 • Aspirin Alerjisi: Kızılcık önemli miktarda salisilik asit içermektedir. Salisilik asit aspirine benzer. Eğer aspirine karşı alerji varsa büyük miktarda kızılcık suyu tüketiminden kaçınılmalıdır.
 • Mide Zarının İltihaplanması (mide iç çeperi tahrişi): Kızılcık suyu, mide iç çeperi tahrişi olan kişilerin vücudunun alması gereken B12 vitaminin miktarını artırır.
 • Şeker Hastalığı: Bazı kızılcık suyu ürünleri, ekstra şeker ile tatlandırılır. Eğer şeker hastalığı varsa, suni şeker ile tatlandırılmış kızılcık ürünlerine devam edilebilir.
 • Düşük Mide Asidi: Kızılcık suyu, mide asidi seviyesi düşük olan insanların alması gereken B12 vitamini miktarını artırır.
 • Böbrek Taşları:Kızılcık suyu ve kızılcık özü, büyük miktarda oksalat denilen bir kimyasal içerir. Aslında bazı kızılcık özü ilaçları idrardaki oksalat seviyesini %45 oranında artırır.Böbrek taşları en çok kalsiyum ile oksalat birleşiminden oluştuğu için kızılcık böbrek taşı riskini artırır. Eğer geçmişte böbrek taşı rahatsızlığı yaşandıysa, kızılcık özü ürünleri tüketmekten veya çok fazla kızılcık suyu içmekten kaçınılmalıdır.

“Kızılcığın Faydaları” üzerine 3 yorum

 1. Arkadaşlardan bağışıklığa iyi geliyor diye duymuştum bi araştırayım dedim sırf bağışıklığa değil kalbe kansere diş etlerine ve daha birçok organ ve dokuya iyi geliyormuş faydalı bir elemanmış kendileri 🙂

  Yanıtla
 2. Kanser başta olmak üzere çoğu hastalıkla mücadelede yardımcı bir besin.
  Dağlarda ve temiz alanlarda yetiştiği için içi dışı çayı her türlüsü yenilir.
  Güzel bir yazı olmuş.

  Yanıtla
 3. Kızılcığın kansere iyi geldiğini biliyordum tek burada bir çok şeyden bahsedilmiş bunları da öğrenince gerçekten sevindim ileri yaşamımızda bu bilgilerinde hayatımıza farkındalık katacağına inanıyorum,güzel bilgi teşekkürler.

  Yanıtla

Yorum yapın