Çocuklarda Öksürüğe Ne İyi Gelir?

FDA ve Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklara reçetesiz öksürük ilacı verilmesini önermektedir. Çocuğunuzu öksürükten kurtarmak için ve normal uyku rutininize geri dönmek için birazdan sizinle paylaşacağımız yöntemleri deneyebilirsiniz.

Çocuklarda öksürük nasıl kesilir?

  1. Bal

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için doğal bir öksürük kesici arıyorsanız, baldan daha doğal bir şey bulmanız imkansız. Çocuğunuza yatmadan önce bir kaşık bal verebilirsiniz. Bu bir kaşık bal, boğaz ağrısını yatıştırır, öksürükleri hafifletir ve çocukların daha rahat uyumasını sağlar. Bebeklerde öksürük ilacı kullanamayacağınızı unutmayın. Ayrıca altı yaşın altındaki çocukların da bal tüketemeyeceğini unutmayın.

  1.  Bol sıvı alımı- içecekler

Herhangi bir içecek – özellikle de sıcak içecekler – çocukların öksürüğünü durdurmak için harika bir yöntemdir. Sıcak içecekler ile çocukların boğazlarını nemlendirmek, tüm mukozayı azaltmaya yardımcı olarak, öksürmeyi kolaylaştırır. Et suyu gibi sıcak içecekler de, boğaz ağrısını yatıştırmak, mukus akışını arttırmak ve sümüklü mukusu gevşetmek gibi ek faydalara sahiptir.

Limon suyu, birkaç çorba kaşığı bal ve ılık su ile özel bir “limonata” yapmayı deneyin. Bal boğazı yumuşatır, limon c vitamini ile destek sağlar. Ancak unutmayın ki bu limonatayı altı yaşından büyük çocuklar tüketebilir. Altı yaşından önce bal yok!

  1. Ortamı nemlendirin

Geceleri çocuğunuzun odasında nemlendirici çalıştırmak, nazal pasajları nemlendirmeye ve onları küçültmeye yardımcı olur. Çocuğunuz öksürürken daha kolay nefes almasını sağlar. Bu odalarda soğuk sis tipi nemlendiricileri tercih edebilirsiniz.  Çünkü ılık buharlı nemlendiriciler zıt etkiye sahip olabilir, bu da burun geçişlerinin şişmesine neden olur ve nefes almayı daha zor hale getirir.

Nemlendiriciyi düzenli olarak temizlediğinizden ve küf oluşumunu önlemek için suyu günlük olarak değiştirdiğinizden emin olun. Nemlendiriciniz yoksa sıcak bir banyo aynı etkiye sahip olabilir. Kendi buhar odanızı oluşturup çocuğunuzla birlikte içerisinde bir süre kalabilirsiniz.

  1. Doğal pastil ve şekerler kullanabilirsiniz

Pastil verdiğinizde onu emebilecek, boğazına kaçma tehlikesi olmayacak yaşlardaki çocuklara bitkisel boğaz rahatlatıcı ilaçları verebilirsiniz. Tamamen doğal maddeler ile yapılan bu pastillerin yanında zencefilli, limonlu, c vitaminli şekerleri de çocuklarınıza verebilirsiniz. Unutmayın, genel olarak 12 yaş ve altındaki çocuklar için pastil kullanımı uygun değildir.

  1. Burun ve nefes yolunu temizleyin

Burun tıkanıklığı, boğazda ve genizde biriken mukus çocukların daha fazla öksürmesine neden olabilir. Bunu geçirmenin en kolay yolu ise burun damlası ya da spreyi kullanmaktır. Çocuklar için özel burun spreyleri de vardır.

  1.  Tuzlu su ile gargara yapın

Bir bardak ılık suya bir çay kaşığı tuz ekleyin. Tuz eriyince çocuğunuzun bu su ile ağzını gargara yapmasını sağlayın. Mümkünse bu suyu genzine çekmesini sağlayın. Tuz, bu nazal yollardaki bakterileri yok edecektir.

  1. Göğsünü yumuşatmak için masaj yapın

Viks gibi mentollü ilaçlar ya da doğal yağlarla çocuklarınızın göğsüne ve sırtına masaj yapın, sonra sıcak bir havlu ile kapatın. Masaj yaparken çocuğunuzun ağzından, burnundan, boğazından ve boynundan uzak durmaya özen gösterin.

  1. Ayağa kaldırın

Sırt üstü yatmak, boğaz ve sinüs yollarındaki mukusun dışarı çıkmasını engeller. Bu da daha fazla öksürük oluşmasına neden olur. Gece yattıktan sonra öksürüğün artma sebebi budur. Çcouklar yattıktan sonra öksürmeye başladıklarında onlarında başını kaldırabilir, çocukları yatakta oturur pozisyona getirebilirsiniz.

Sonuç olarak; nane limon kaynatmak, sıcak tavuk suyu çorbası yapmak, karabiberli ballı sıcak çaylar yapmak çocukların öksürüğünü durdurmak için en iyi yollardır. Uzun süren ve geçmeyen öksürük durumlarında mutlaka çocuğunuzu doktora götürmelisiniz.

Kaynak: https://www.rd.com/health/wellness/kids-cough-remedies/

Yorum yapın