Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Nohuttan üretilen ve binlerce yıllık geçmişi olan leblebi, ilk olarak Orta Doğu ülkelerinde çıkmıştır. Ülkemizde de sıklıkla tüketilen ve üretimi konusunda da oldukça iyi işler çıkarılan leblebi, nohuttan gelmesi ile insan sağlığı açısından birçok fayda sağlar. İçerdiği faydalı maddeler, vitaminler ve mineraller ile faydalı etkileri bulunan leblebi, birçok yerde tüketimi devam eden besinler arasında yer alır. Kavrularak hazırlandığı için nohuta göre daha az faydası olsa da, yine de özellikleri mutlaka öğrenilmelidir. Avrupa ülkelerinde çok fazla bilinmeyen leblebi, daha çok Asya ülkelerinde ve bizim ülkemizde yaygındır.

Leblebinin Faydaları Nelerdir?

Saç ve Cilt Açısından Faydası: Leblebi tüketimi, içerdiği mineraller açısından saç ve cilt için fayda sağlar. Kepek sorununa iyi gelmesi ile bilinen leblebi, aynı zamanda ciltteki akne izlerinin giderilmesi ve cildin yenilenmesi için etki göstermektedir. Leblebiyi ezerek cilde sürmek de bu etkileri sağlar.

Diyet Yapanlar İçin Faydası: Leblebi, uzun süre tok tutma özelliği açısından çok fayda sağlar. Diyet yapanların açlık hissini bastırması için bol miktarda leblebi tüketmeleri önerilir. Ayrıca kalori açısından da risk taşımaz. Ayrıca öğün aralarında da tüketilmesi önerilen leblebi, lezzeti ile diyet yapanlar açısından iyi bir etki sağlayacaktır. İçecekler ile birlikte tüketimi oldukça sevilir.

Kolesterol İçin Faydası: Leblebi tüketimi kolesterolün dengede tutulması açısından çok fayda sağlar. Aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi risklerin de azalması için etki eder. Kalp sağlığını koruma özelliği bakımından yetişkinlere uzmanlar tarafından sıklıkla leblebi tüketimi önerilir.

Uyku Açısından Faydası: Leblebi bol miktarda serotonin ve triptofan içerdiği için, uykusuzluk problemine çok iyi gelir. Gece yatmadan önce bir miktar leblebi tüketimi, kaliteli bir uyku sağlar.

Bağışıklık Sistemi İçin Faydası: Yüksek miktarda demir içeren leblebi, bağışıklık sistemini güçlendirme vücut direncini arttırma açısından fayda sağlarken, demir eksikliği yaşayanlar için de bol miktarda tüketildiğinde etki göstermektedir.

Kadın Hastalıkları İçin Faydası: Menopoz ve bazı kadın hastalıklarına iyi gelmesi ile bilinen leblebinin, meme kanseri riskini azalttığı da söylenir.

Enerji Açısından Faydası: Kalsiyum ve magnezyum içerdiği için leblebi aynı zamanda enerji verici bir besin olarak da tüketilebilir. Spor öncesi ya da yoğun geçecek bir güne başlarken bir miktar leblebi iyi gelir.

Kanser İçin Faydası: Kanseri yenmek için bir ilaç olarak kullanılabileceği söylenemese de, kanser riskini azaltma konusunda içerdiği mineral ve liflerden dolayı etki ettiği söylenebilir.

Böbrek Taşı İçin Faydası: Böbrek taşı sorunu yaşayanlar, yeniden oluşmaması adına bol miktarda leblebi tüketebilir.

Leblebinin Faydaları Kısaca

 • Saç ve cilt için faydalıdır.
 • Uzun süre tok tutar.
 • Kolesterol dengesini sağlar.
 • Kalp krizi ve felç riskini azaltır.
 • Uykusuzluğa iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Demir eksikliğine iyi gelir.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Kadın hastalıklarına iyi gelir.
 • Vücuda enerji sağlar.
 • Kanser riskini azaltır.
 • Böbrek taşı riskini azaltır.

Beyaz Leblebinin Faydaları

Beyaz leblebi kilo vermek adına çok fayda sağlar. Çok uzun süre tok tutması ve kalori açısından hafif olması en bilinen özellikleridir. Aynı zamanda mide rahatlaması ve sindirimin kolaylaştırılması için de beyaz leblebi tüketimi önerilir. Beyaz leblebi de demir açısından oldukça zengindir.

Leblebinin Zararları

Leblebi besininin bilinen bir zararı bulunmamaktadır. Bununla birlikte leblebinin aşırı tüketimine bağlı olarak kişilerde gaz problemi, kabızlık ve kramp oluşumları meydana gelebilir.

Aşırı leblebi tüketmek lif içermesinden dolayı hazımsızlık ve şişkinlik gibi durumları da beraberinde getirebilir. Tüketimi konusunda sorun yaşayanlar bir uzman yardımı alabilirler.

“Leblebinin Faydaları Nelerdir?” üzerine 8 yorum

 1. Elimin altında hep leblebi bulunur. Tüm faydalarını bildiğimden değil fakat bağırsak problemi yaşadığımda veya midemi bozduğumda bunu anında yatıştırdığını gördüğüm için sürekli tüketiyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra da tüketmek için daha fazla sebep olduğunu görmüş olduk. Çok teşekkürler. 🙂

  Yanıtla
 2. Daha önce böbrek taşı sıkıntısı çektim, ameliyat ile aldırdım doktorum da tekrar oluşmaması için leblebi tüketebileceğimi söyledi. Ancak bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum. TEŞEKKÜRLER faydalari.com

  Yanıtla
 3. Leblebiyi hergün yiyorum.
  Gerçekten Allah’ın bize verdiği en güzel yiyeceklerden.
  Mide sağlığım için hergün 1-2 avuç tüketiyorum.
  Nohut çok yararlı bir besin.
  Nohutun bu hali daha da bir güzel. 🙂

  Yanıtla
 4. Leblebi harika bir yiyecek.
  Vücudumuza onlarca yararı var.
  Atalarımız nohutu bu hale nasıl getirmiş hayret ediyorum.
  Mide sağlığı için bence bu kuruyemiş hergün yenilmeli.

  Yanıtla
 5. Leblebi gerçekten mükemmel bir lezzet.
  Türk icadı bir yiyecek olan bu harika lezzet vücuda çok faydalı.
  Hergün yenilmeli bence.
  Ülkemiz bu lezzeti ihraç etse çok iyi olur.

  Yanıtla
 6. Özellikle çorum leblesini okul yıllarında uyku problemi yaşadığım dönemlerde tüketirdim gercekten cok faydasi oluyordu. Uykusuz kaldiğim gecelerde 1 avuç yediğim leblebi uykumu getiriyordu.

  Yanıtla
 7. Ben de saçı dökülen biriyim ve biraz da zayıflık var açıkçası.Faydaları güzelmiş genelde pek leblebi yemezdim ama faydaları böyleyken leblebi yememek çılgınca olur heralde 🙂

  Yanıtla

Yorum yapın