Ciğerin Faydaları Nelerdir?

Etin diğer bölümlerine göre ciğer en az tüketilenler arasında yer alsa da, aslında içerdiği birçok madde ile insan sağlığına ciğerin bir çok faydaları bulunmaktadır. Birçok meyve ve sebzede yer aldığı gibi ciğer içerisinde de mineraller oldukça fazladır. Demir ve çinko başta olmak üzere, B vitaminleri ve bakır bakımından zengin bir besindir.

Ciğerin Faydaları Nelerdir?

A Vitamini Açısından Faydası: Birçok et grubunda olduğu gibi ciğer içerisinde de A vitamini oldukça fazladır. Başta göz ve kulak sağlığı olmak üzere, vücut direncinin arttırılmasından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar A vitamininin vücudumuz için etkileri saymakla bitmez. A vitamini eksikliği çekenler bol bol ciğer tüketebilir.

Demir Açısından Faydası: Birçok et grubu demir eksikliğinde tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alır. Ciğer de demir açısından zengin olması ile bilinir ve kansızlık, anemi gibi rahatsızlıklara çok iyi gelmektedir. Demir eksikliğini gidermek amacıyla ciğer tüketimi desteklenir.

Protein Açısından Faydası: Ciğer, protein açısından et grupları arasında önde gelir. Vücudun protein ihtiyacını büyük ölçüde karşılaması ile birlikte, spor yapanlar için kas geliştirici etki sağlar. Vücut hücrelerinin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi, fiziksel gelişimin tamamlanabilmesi ve enzimlerin oluşturulabilmesi için protein alımı zorunludur. Bu nedenle de ciğer tüketimi mutlaka her bireyde görülmelidir.

B Grubu Vitaminleri İçin Faydası: B grubu vitamin eksikliği nedeniyle kansızlıktan hafıza kaybına, vücut direncinin düşmesinden mide rahatsızlıklarına kadar pek çok olumsuz durum meydana gelir. Ciğer içerisinde B12 vitamini başta olmak üzere birçok B grubu vitamini yer alır. Bu nedenle de B vitamini eksikliği yaşayan ve bunu doğal şekilde gidermek isteyenler, ciğer tüketimine yönelebilir. Aynı zamanda B vitamini ile kan hücrelerinin üretimi devam edecektir.

Çinko Açısından Faydası: Ciğer içerisinde yer alan çinko maddesi, yaraların hızla iyileşebilmesinde ve hücre yenilenmesinde rol oynar.

Diş Sağlığı Açısından Faydası: İçerisindeki vitamin ve mineraller, diş eti hastalıklarının önlenmesinde ve dişlerin güçlenmesinde etkilidir.

Folik Asit Açısından Faydası: Vücudun folik asit ihtiyacını kendi üretimi ile karşılayamaması nedeniyle, ciğer tüketimi bu anlamda fayda sağlayacaktır. Birçok hastalığın engellenmesi ve vücut direncinin oluşturulması açısından iyi gelecektir.

Ciğerin Faydaları Kısaca

 • Vücut direncini arttırır.
 • Vücudun protein ihtiyacını karşılar.
 • Dişlere iyi gelir.
 • Çinko ihtiyacını giderir.
 • Kansızlığa iyi gelir.
 • B grubu vitamin ihtiyacını giderir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Protein ihtiyacını giderir.
 • Hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Yaraların iyileşmesini sağlar.
 • Folik asit ihtiyacını giderir.

Tavuk Ciğeri ve Dana Ciğeri Farkları

Ciğer besini için sayılan tüm faydaların geçerli olması ile birlikte, saç ve deri sağlığına iyi gelmesi ile tavuk ciğeri tüketimi desteklenmelidir. Dana ciğerinin ağır geldiğini düşünenler, tavuk ciğeri tüketebilirler. Ancak özellikle protein açısından dana ciğerinin daha faydalı olduğu unutulmamalıdır. Aynı zamanda dana ciğeri solunum ve sindirim sistemi açısından da çok faydalıdır. Tavuk ciğeri de ağız kenarında çıkabilecek yaraların iyileştirilmesinde büyük rol oynar.

Ciğerin Zararları

Mutlaka doğal olduğuna inanılan ve gereken miktarda tüketilmiş hali ile ciğer besininden faydalanmak gerekir. Aşırı ciğer tüketimi kolesterol problemine neden olur. Aynı zamanda aşırı ciğer, hamile kadınlarda bebek için zararlı olabilir. Bu nedenle de doktora danışarak doğru tüketim miktarını öğrenmek en iyisidir. Aşırı tüketime bağlı olarak zarar vermesi dışında, bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca aşırı ciğer tüketiminden dolayı gereğinden fazla protein almak da gut hastalığını tetikleyebilir. Sağlıklı bir ciğer tüketimi isteniyorsa ve özellikle diyet yapanlar için bu konu daha önemliyse, az yağ ile pişirmek ve sebze ile desteklemek iyi bir tercih olacaktır.

Yorum yapın