Karnabaharın Faydaları

Karnabaharın Faydaları

Karnabahar turpgiller ailesinden şifa kaynağı bir sebzedir. Toksinleri nötrlize eden, karaciğeri destekleyen ve kansere karşı koruyan karnabahar saçlar ve cilt için de oldukça faydalıdır.

 

Karnabaharın Faydaları

 • Karnabahar Kalbe Faydalıdır: Kardiyovasküler ve kalp sistemini koruyan karnabahar kalp sağlığı için inanılmaz faydalıdır.
 • Karnabahar K Vitamini Zengini: K vitamini deposu olan karnabahar vücudun sağlığı için tüketilmesi gereken bir sebzedir. Çocuk ve yaşlıların tüketmesi gereken karnabahar iskelet ve kemik sisteminin gelişimini olumlu yönde etkiler.
 • Kolesterole Fadaları: Lif zengini olan karnabahar beslenme için önemli bir yere sahiptir. Kolesterolün dengede kalmasını sağlayarak vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Detoks Etkisi Vardır: Karaciğer enzimlerini aktif hale getirerek vücuda detoks etkisş yapar ve vücudu kötü mikroorganizmalardan korur.
 • Bağışıklık Sistemini Koruyan Karnabahar: Antioksidan barındırması ile bağışıklık sistemini koruyarak kış hastalıklarının etkisini azaltır. Bağışıklık sistemini etkileyen serbest radikaller karnabahar sayesinde vücuttan atılmaktadır.
 • Kilo Vermek İstiyorsanız Karnabahar Tüketin: Yağ yakmak için vücudun ihtiyacı olan C vitamini karnabaharda bulunur. Bu sayede kilo vermek istiyorsanız bol bol haşlanmış karnabahar tüketebilirsiniz. Yarım çay bardağı karnabahar 30 kalori olduğu için tüketime yine de dikkat etmek gerekir.
 • Hamilelik Döneminde Tüketilmeli: A, B ve folik asit barındıran karnabahar hamilelik döneminde sıkça tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır. Hücre büyümesine destek sağlayan bu vitaminler anne karnında gelişen bebek için çok faydalıdır.
 • Karnabahar Kalsiyum Deposu: Kemik ve diş sağlığının korunmasında büyük yeri olan kalsiyum deposu karnabahar aynı zamanda sinir uyarılarının geçişi içinde son derece faydalıdır.
 • Kanser Riskini Azaltıyor: Mesane, akciğer ve göğüs kanseri gibi kanser türevlerine yakalanma riskini en aza indiriyor.

 

Kısaca Karnabaharın Faydaları

 1. Çinko içeren karnabahar hücreleri onararak yaraların çabuk iyileşmesini sağlıyor.
 2. Manganez barındıran karnabahar enzimlerin sağlıklı çalışmasına yardım ediyor.
 3. Magnezyum zengini olan karnabahar kemikler için gerekli olan hormonları üretiyor.

 

Karnabaharın Cilde Faydaları

 1. Vücuttaki toksik maddelerin atılımını hızlandırır.
 2. Vücudun tüm işlevinin onarılmasında etki sağlayan antioksidan koyu leke ve kırışıklık problemlerini önler.

 

Karnabaharın Saçlara Faydaları

 1. Saçların ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğini sağlayarak saç sağlığını korur.
 2. Dökülen saçların tekrar çıkmasına destek verir.
 3. Saçın ihtiyacı olan birçok vitamini karşılar.
 4. Kafa derisinde oluşan problemleri önler.

 

Karnabaharın Zararları

 1. Hassas bünyelerde aşırı tüketim sonucu alerjik sorunlar oluşturabilir.
 2. Gaz oluşmasına neden olur.
 3. Gut ve böbrek taşı rahatsızlıklarınız var ise aşırı karnabahar tüketmekten kaçınmalısınız.

Yorum yapın