Bademcik Şişmesine Ne İyi Gelir?

Bademcik şişmesi, bademcikleriniz enfekte olduğunda ortaya çıkan bir durumdur. Hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlardan kaynaklanabilir. Bademcik şişmesi, aşağıdaki gibi semptomlara yol açabilir:

 • boğaz ağrısı
 • yutulduğunda ağrı
 • ateş
 • boğuk ses
 • ağız kokusu
 • kulak ağrısı

Bademcik iltihabına neden olan viral enfeksiyonlar kendi kendine geçer. Bakteriyel enfeksiyonlar antibiyotik gerektirebilir. Tedavide ayrıca, iltihap ve ağrıyı hafifletmek için bazı antibüyotiklere başvurulabilir. Bademcik iltihabı ve şişmesinin semptomlarını etkili bir şekilde tedavi edebilen evde uygulanabilecek bazı yöntemler vardır.

Bademcik şişmesine ne iyi gelir?

 1. Tuzlu su ile gargara yapmak

Ilık tuzlu suyla gargara yapmak, boğaz ağrısı ve bademcik iltihabının neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca iltihaplanmayı azaltabilir ve hatta enfeksiyonları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Bir su bardağı suya bir iki kaşık tuz atıp karıştırın. Sonra bununla gargara yapıp ardından normal su ile durulayın.

 1. Meyan kökü pastilleri kullanmak

Pastiller boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilir, ancak hepsi aynı etkilere sahip değildir. Bazı pastiller doğal anti-enflamatuar özelliklere sahip maddeler içerir. Meyan köklü pastiller, güçlü iltihap önleyici etkilere sahip olabilir, bademciklerdeki ve boğazdaki rahatsızlık şişmeyi  yatıştırır.

Boğulma riski nedeniyle küçük çocuklara pastil verilmemelidir. Bunun yerine, boğaz spreyleri genellikle bu yaştaki çocuklar için çok daha iyi bir seçimdir.

 1. Ballı sıcak çaylar içmek

Çay gibi sıcak içecekler bademcik iltihabı sonucu ortaya çıkabilecek rahatsızlıkların azaltılmasına yardımcı olabilir. Bal, güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve bademcik iltihabına neden olan enfeksiyonların tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

Sıcak yerine ılık çay için. İçine eklediğiniz balı eriyene kadar karıştırın. Bazı çaylar bu konuda oldukça iyidir.Örneğin, zencefil çayı, rezene çayı.

 1. Buz parçaları ve dondurmalar

Boğaz ağrısı ve bademcik sorunlarında soğuk ve buz oldukça etkilidir. Küçük çocuklar dondurma yiyebilir, yetişkinler buz parçalarını emebilir.

 1. Nemlendiriciler

Eğer bulunduğunuz ortamdaki hava kuru ise boğaz ağrısını artırabilir veya bademcik iltihabı sonucu ağız kuruluğu yaşanabilir. Kuru hava, boğazı tahriş edebilir. Ortam nemlendiricileri, havaya nem ekleyerek boğazda ve bademciklerde rahatlama hissetmeye yardımcı olabilir.

Nemlendiricilerinizi özellikle gece yatmadan önce ortamı yumuşatması için çalıştırınız. Eğer hava nemlendiriciniz yoksa, sıcak bir duş ve buhar banyosu da işe yarayabilir.

Boğaz şişmesine ne iyi gelir?

Yukarıda saymış olduğumuz tüm maddeler boğaz şişmesine de iyi gelir. Boğaz şişmesinin temel nedeni genel olarak bademcik şişmesidir. Yukarıda saymış olduğumuz yöntemlere ek olarak özellikle kış aylarında boğazınız şiş olduğu sürece boğazınızı sarıp sıcak tutabilirsiniz.

Bademcik şişmesi belirtileri nelerdir?

Yutkunma zorluğu, boğazlarda hafif bir ağrı ile başlayan yoğun ağrı, halsizlik, bazen ateş, tad alma duyusunda azalma gibi belirtiler genelde bademcik şişmesinin belirtileridir.

Bademcik şişmesine dondurma iyi gelir mi, gelirse neden?

Bademcik şişmesine dondurma ve buz gibi soğuk gıdalar sular iyi gelir, hafif bir rahatlama sağlar. Bunun sebebi de iltihaplı alanları uyuşturması ve biraz hissizleştirmesidir. Bademcik ameliyatından sonra hastalara dondurma yedirilmesinin sebeplerinden biri de budur. Ayrıca soğuk kanamayı durdurur.

Bademcik şişmesi kaç günde geçer?

Bademcik şişmesinin kaç günde geçeceği bademcik şişmesi nedenlerine bağlıdır. Yani hafif bir soğuk algınlığı ise bir kaç günde geçebilir. Ancak ciddi bir itihaplanma durumu varsa, doktora gitmeden ilaç kullanıp iyice dinlenmeden geçmez.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-tonsilitis

Yorum yapın