Kolesterol Belirtileri Nedir

İnsan vücudundaki hücrelerin meydana getirilebilmesi için en temel yağlardan birisi olan kolesterol, aynı zamanda vücutta enerji üretiminin yanı sıra hormonların sağlıklı şekilde çalışabilmeleri için de zorunlu bir ihtiyaçtır. Vücut tarafından üretilebilen kolesterol ayrıca günlük olarak tüketilebilen pek çok yiyecek ile de vücuda kolaylıkla alınabilir.

Yüksek kolesterol denilen sağlık sorunu, vücuttaki kolesterol miktarının çok artması durumunda kişilerde gözlemlenebilen bir sorundur ve bu problem bir müddet sonra kolesterolün vücutta yer alan damarlarda birikmesine yol açar. Damarları etkilemesi neticesinde ise özellikle kalp ve damar hastalıkları için tehlikeli bir tetikleyici olabilen yüksek kolesterol bu nedenle kesinlikle tedavi edilmesi gereken sağlık sorunlarındandır.

Kolesterol Nedir?

Bir yağ türü olan kolesterol, hayvansal kaynaklı besinlerin yanı sıra vücutta yer alan bütün hücrelerin yapısında da yer alır. Kolesterol, hücre duvarlarının yapısına katılmasının yanı sıra vücudun D vitaminini kendi kendine üretebilmesini de sağlamasından ötürü insan vücudu için olmazsa olmazlardan birisidir.

Ayrıca kolesterol sayesinde bağırsaklarda yer alan safra asitlerinin de oluşturulabilmesi mümkün olur. Kolesterolün aşırı miktarda artması ise kötü kolesterol yani yüksek kolesterol denilen durumun meydana gelmesine sebebiyet verir.

Kolesterol Belirtileri Nedir?

Genellikle çoğu zaman kolesterol artışının ilk belirtileri kişiler tarafından fark edilemez. Bu nedenle başlangıç aşamalarında kolesterol belirtilerini öğrenebilmek için uzman bir doktor tarafından muayene olmak gereklidir. İlerleyen safhalarda ise kolesterol belirtileri kendiliğinden de anlaşılabilir hale gelir. Toplumda kolesterol problemi yaşayan hastalarda görülen en sık kolesterol belirtileri belli başlı bazı maddeler toplanabilir. Buna göre kolesterol belirtileri gösteren hastalarda;

 1. Cilt yüzeyinde sarı lekeler görülür.
 2. Göz altında siyah torbalar oluşur.
 3. Gözün beyaz bölümünde sarı lekeler fark edilir.
 4. Nefes ve ter normal insanlara göre daha ağır kokar.
 5. Ağızda devamlı acılık hissi meydana gelir.
 6. Şiddetli baş ağrıları görülür.
 7. Baş dönmesi problemleri yaşanır.
 8. Hazımsızlık görülür.
 9. İştahsızlık ve buna bağlı kilo kaybı gözlemlenir.
 10. Genel vücut yorgunluğu görülür.
 11. Uykusuzluk problemi meydana gelir.
 12. Kalp ve sol kolda ara ara ağrı hissedilir.

Bahsedilen tüm kolesterol belirtilerinin bir ya da birden fazlasının ciddi şekilde görülmesi halinde mutlaka doktora başvurulmalı ve gerekli kolesterol tedavisine vakit geçirmeden başlanmalıdır.

Yorum yapın