Ayvanın Faydaları

Ayvanın Faydaları

Meyvesi kadar kabuğu ile de insan sağlığı için farklı pek çok faydası bulunan ancak diğer pek çok meyve gibi hak ettiği ilgiyi yeterince göremeyen besinler arasında yer alan ayva, soğuk kış ayları için ideal yiyeceklerden birisidir. Vücutta meydana gelen çok sayıda sorunda hem iyileştirici hem de önleyici bir tür doğal tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek ayvanın faydaları ile doğanın benzersiz gücünden yararlanabilmek mümkün olmaktadır.

Tıp dilinde CydoniaOblonga olarak bilinen ayvanın üretimi, ülkemizde diğer dünya ülkelerine nazaran birinci sırada gerçekleştirilmektedir. Yurt dışına da sattığımız meyvelerden birisi olan ayvaya bu nedenle çok daha fazla değer vermemiz gerektiğinin aşikâr olduğu söylenebilmektedir.

Ortalama 250 gram ağırlığına sahip olan bir ayva, yaklaşık 150 kalori değerindedir ve ağırlığına göre benzer meyveler ile karşılaştırıldığında oldukça düşük kalorili bir meyve olarak da nitelendirilebilmektedir. Aynı miktarda bir muzun aşağı yukarı 230 kalori ettiği de göz önüne alındığında, özellikle diyet dönemindeki bayanlar için ayvanın düşük kalorisi sayesinde ideal bir meyve öğünü olabileceğinden rahatlıkla bahsedilebilir. Yapısında toplamda 30 gram şeker, 1 gram protein ve 5 gram da lif bulunduran ayva, içerdiği lif değeri ile bağırsak hareketlerini güçlendirerek yine diyet döneminde meydana gelen kabızlığın önüne de geçebilir. Ayvada bulunan bu lifin ise pektin maddesi olduğu ve suda çözünebildiği bilinmektedir.

Bir ayvada yaklaşık olarak 40 gram kadar C vitamini bulunur ve bu miktar bir insanın günlük alması gereken C vitamini ihtiyacının neredeyse yarısına tekabül etmektedir. Bu nedenle tamamen doğal yollarla C vitamini desteği almayı düşünenlere bu lezzetli meyveyi tercih etmeleri tavsiye edilebilir. Sadece C vitamini ile değil, farklı pek çok vitamin ve minerali de bünyesinde barındıran ayva sayesinde sağlıklı bir beslenme düzeni rahatlıkla sağlanabilmektedir.

Sert yapısının altındaki leziz tadı ile yine sevilen meyvelerden elma ve armutun akrabası olan ayva, çok uzun yıllardır çeşitli hastalıklara deva olarak da kullanılmaktadır. Bu bağlamda ayvanın gerçek anlamdaki faydalarını merak edenlere, ‘’Ayvanın Faydaları’’ konulu yazımız üzerinden daha detaylı bilgiler verebilmek mümkündür.

Ayvanın Sağlığa 27 Faydası

1. Ayva, enerji verir ve günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde kaybettiğiniz zindeliği kısa sürede size geri kazandırabilir. Sabah güne başlarken birkaç dilim ayva tüketebilir ve sonucunda neler olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

2. Ayva, varis tedavisi için en doğal tedavi yöntemlerinden birisidir. Özellikle ayak bölgesinde meydana gelen varislerde düzenli olarak ayva tüketimi, sorunlu bölgedeki damarların rahatlamasına ve daha az görünmelerine imkân verebilir.

3. Adet Kanamalarını Düzene Sokar. Ayva, adet kanamalarını düzene sokabilmek için birebirdir. Aylardır düzensiz adet kanamaları yaşıyor ve kendinizi mutsuz hissediyorsanız, günlük beslenme düzeninize taze ayva dilimlerini dahil edebilirsiniz.

4. Ayva, doğumu kolaylaştırma konusunda destek alınabilecek etkili yiyeceklerdendir. Sizin için en değerli varlığı dünyaya getirme esnasında dayanılmaz sancılar yaşamamak ve çok daha rahat bir doğum geçirebilmek adına hamilelik dönemi boyunca gönül rahatlığı ile ayva tüketebilirsiniz.

5. Ayva, şiddetli baş ağrılarını dindirebilir ve kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Bir tutam ayva çiçeğini bir kaşık bal ile karıştırın ve macun haline getirdikten sonra bol su ile yutun. Sadece yarım saat içerisinde bile farkı göreceksiniz.

6. Ayva, iştah açıcıdır ve kilo alınmasına katkı sağlar. Gün içerisinde sık sık ayva tüketerek kilo alamama gibi sorunlarınızın önüne geçebilir ve sağlıklı yollarla kilo almanın keyfini sürebilirsiniz.

7. Ayva, cinsel isteğinizi arttırması ile de bilinir. Tekdüze giden evliliğinize biraz olsun renk katmak istiyorsanız ayvanın afrodizyak etkilerinden yararlanabilirsiniz.

8. Ayva, kış aylarında meydana gelen soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklarda tedavi edicidir. Ayvayı kaynatarak ve suyunu düzenli olarak içerek gribin belirtilerini en aza indirebilirsiniz.

9. Ayva, etkili bir ter atıcı olarak da kullanılabilir. Spordan yarım saat kadar önce ayva tüketerek terlemenizi arttırabilir ve çok daha etkili şekilde toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

10. Ayva, stresli kişiler üzerinde sakinleştirici etki gösterir. Kendinizi sinirli, gergin ya da stres altında hissettiğiniz anlarda tüketebileceğiniz ayva dilimleri ile doğal yoldan sakinleşebilir ve kendinizi çok daha rahat hissedebilirsiniz.

11. Ayva, gözde meydana gelen enfeksiyonları giderici özelliğe sahiptir. Ayvayı kaynatarak suyunu çıkarın ve karışım ılındıktan sonra bir pamuk yardımı ile enfeksiyon kapan gözlerinizin üzerini temizleyin. Aynı nemli pamuğu yaklaşık 20 dakika kadar gözlerinizin üzerinde bekleterek de göz enfeksiyonlarının tedavisinde etkili sonuç alabilirsiniz.

12. Ayva, bağırsaklarda meydana gelen iltihaplanmaları giderir. Bağırsaklarınızın eskisi kadar iyi çalışmadığını düşünüyor ve sık sık kabızlık yaşıyorsanız, en doğal çözümü ayvada bulabilirsiniz.

13. Ayva, mide adına büyük bir problem teşkil eden hazımsızlığı geçirir. Özellikle ağır yemekler yedikten sonra içebileceğiniz kaynatılmış taze ayva suyu ile hazımsızlık problemlerinizin önüne geçebilirsiniz.

14. Ayva, rahim akıntılarına iyi gelir. Rahim bölgenizde meydana gelen ve huzursuzluk hissi vererek özel hayatınızı kötü yönde etkileyen akıntılar konusunda ayvanın doğal gücünden yararlanabilirsiniz.

15. Ayva, kalp çarpıntılarını düzenler. Bu nedenle sık sık kalp çarpıntısı yaşayan kişilere uzman doktorlar tarafından da düzenli ayva tüketiminin faydalarından bahsedilmektedir. Haftada en azından birkaç gün ayva yiyerek, kalp atışınızı düzene sokabilirsiniz.

16. Ayva, ağız kokusunu gidererek genel ağız temizliğine katkıda bulunur. Ağız kokusundan muzdaripseniz ve bu sizi fazlasıyla rahatsız ediyorsa bir de ayva tüketimini deneyebilirsiniz.

17. Ayva, çocuk ishallerinde en doğal tedavi seçeneklerinden birisidir. Ayvanın kompostosunu yaparak bebeğinize içirebilir ve kısa sürede ishalinin kesilmesini sağlayabilirsiniz.

18. Ayva, kolesterolü düzenlemesiyle de faydalıdır. Kanınızda bulunan LDL’yi düşürebilmek için ayva tüketebilir ve böylelikle kanınızı doğal yollardan temizleme imkanlarına sahip olabilirsiniz.

19. Ayva, anemi rahatsızlığında destekleyici bir terapi yöntemidir. Kansızlıktan şikayetçiyseniz komposto şeklinde tüketebileceğiniz ayva sayesinde kan değerlerinizi kısa sürede yeniden olmaları gereken seviyelere getirebilirsiniz.

20. Ayva, kanser riskini azaltmaya yardım etmektedir. Özellikle kolon kanserinde ya da günümüzde öldürücü etki gösterebilen farklı pek çok kanser türünde destekleyici bir besin türü olarak tercih edebileceğiniz ayvayı taze şekilde tüketebilir ya da komposto halinde de içebilirsiniz.

21. Ayva, vücutta yer alan tüm hücreleri onarır. Bu doğal şifa kaynağının içerdiği bol miktarda antioksidan ile hücre yenilenmesi sağlayabilir ve yaşlanmaya adeta dur diyebilirsiniz. Cildiniz için de fazlasıyla yararlı olabilecek bu mucizevi meyve ile kırışıklıklar üzerinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

22. Ayva, çocuklarda zihinsel gelişimi desteklemektedir. Son yıllarda yapılan bazı araştırmalar, düzenli olarak çocuklara ayva yedirmenin zekâ gelişimlerini çok daha pozitif yönde etkilediğini göstermiştir. Ayva ayrıca zihin sağlığını koruması ile de bilinir.

23. Ayva, sindirim sorunlarına iyi gelir. Balla karıştırarak tüketebileceğiniz taze ayva püresi ile bağırsaklarınızı olması gereken işleyişine sokabilir ve kabızlık ya da ishal şikayetlerinin önüne geçebilirsiniz. Basur gibi rahatsızlıklar için de düzenli ayva tüketimi doktorlar tarafından önerilmektedir.

24. Ayva, mide çeperini güçlendirerek mideyi kuvvetlendirir. Çin’de yapılan araştırmalar, mide ülserini geçirme konusunda ayvanın güçlü etkisinden yararlanılabileceğini göstermiştir. Mide ülserine karşı ayva tüketiminde ayvanın doğrudan kendisini yiyebileceğiniz gibi kaynatarak suyunu da içebilirsiniz.

25. Ayva, karaciğeri iyileştiren en etkili meyvelerden birisidir. Zengin antioksidan içeriği ile tercih edebileceğiniz ayva sayesinde karaciğerinizi temizleyebilir ve çok daha rahat bir şekilde çalışmasına imkân verebilirsiniz. Antibiyotik görevini de üstlenen ayva ile karaciğerinizi her daim etkin şekilde hastalıklara karşı koruyabilmeniz mümkündür. Ayvanın ayrıca karaciğer yetmezliğinde de doğal bir tedavi yöntemi olduğu bilinmektedir.

26. Ayva, solunum yollarında meydana gelen rahatsızlıklara karşı koruyucudur. Özellikle soğuk aylarda muzdarip olduğunuz solunum yolu hastalıklarında ayva suyu içerek solunum kanallarınızı rahatlatabilirsiniz. Astım üzerinde de oldukça etkili olan ayva ile çok daha rahat nefes alma imkanlarına sahip olabilirsiniz.

27. Ayva, kalp sağlığını korumada etkilidir. Ayvanın güçlü antioksidan etkisini kullanabilir ve kalp damarlarının tıkanması gibi tehlikeli rahatsızlıklara engel olabilirsiniz. Serbest radikallere karşı adeta bir duvar ören ayva ile kötü huylu hücreleri de vücudunuzdan uzaklaştırabilirsiniz.

Ayvanın Yararları Kısaca

 • Ayva kompostosu çocuk ishallerini keser.
 • Ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir.
 • Kalp çarpıntılarını azaltır.
 • Ayva yaprağı kaynatılıp içildiğinde akıntılara rahimdeki akıntılara iyi gelir.
 • Harareti alarak rahatlatır.
 • Ayvanın tüyleri kanamaları durdurur.
 • Hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.
 • İnce bağırsaklarda oluşan iltihaplanmaları giderir.
 • Ayva yaprağı ile göze kompres yapıldığında enfeksiyonu azalıt.r
 • Vücudun hızlı gelişmesine yardımcı olur.
 • Evhamlı kişileri sakinleştirir.
 • Safranın düzenlenmesini sağlar.
 • Ayva suyu iyi bir ter atıcıdır.
 • Ayva reçeli sindirim sistemini iyileştirir.
 • Kış meyvesi olan ayva soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucudur.
 • Cinsel isteğin artmasını sağlar.
 • İştahın açılmasını sağlar.
 • Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp macun yapılarak yutulur bu baş ağrılarını dindirir.
 • Doğumun kolaylaşmasında ayva suyu etkilidir.
 • Ayva hoşafı yaşlıların ayaklarında oluşan tutuklukları giderir.
 • Ayva suyu adet kanamalarının düzene girmesini sağlar.
 • Ayva varisleri tedavi edicidir.
 • Ayva kişiye enerji vererek yorgunluğun giderilmesini sağlar.

Ayvanın faydalarının yanı sıra daha önceki konumuzdan  ayva çekirdeğinin faydaları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayvanın Zararları

 1. Ayva çekirdeğini tüketmek hamile bayanlar için uygun değildir.
 2. Ayvayı en sağlıklı pişirerek ya da reçel yaparak tüketmelisiniz. Çiğ olarak yenmesi çok tavsiye edilmiyor.
 3. Yüksek tansiyonu olan kişiler ayvayı çok az miktarda tüketmeliler.
 4. Lif içerdiğinden müshil etkisi vardır.

Ayva ile ilgili e-ticaret sitelerinde bulabileceğiniz ürünler şu şekildedir: kilo ile ayva, organik ayva, ayva fidanı, ayva yaprağı, ayva reçeli, ayva kurusu, ayva çiçeği, ayva marmelatı, ayva lokumu, ayva kurusu, limon ayva fidanı, ayva sabunu

“Ayvanın Faydaları” üzerine 28 yorum

  • Hamileyken canım hep ayva istedi .hergün en az iki tane yedim kış bitene kadar.oglum çok güzel ve çok akilli

   Yanıtla
 1. Sevdiğimi meyvelerin ikinci sırasındadir ayva Mevsimi geldiginde her aksam bir tane yerim.Tavsiye ederim.

  Yanıtla
 2. Benim kalın bağırsağım kanser yüzünden tamamen alındı. Bir yıl ishal ile boğuştum. Çare bulamadım. Ayva yiyerek çözüm buldum. Her yemeği ayva ile yiyerek düzeldim. Şükürler olsun.

  Yanıtla
 3. Şuan inanın ayva yiyorum 🙂 sulu ve tatlı bu kadar sağlığa faydalı bir meyve olduğunu tahmin edip googleden araştırdım ve çok yararlı olduğunu gördüm .Ayva çekirdeğini az suyla karıştırıp ciltlerine süren çok arkadaşım var

  Yanıtla
 4. Ayvayi ince ince dilip tabaga koyun uzerine limon ve tuz dökün 3 dakika bekleyip yiyin çok lezzetli oluyor. Afiyet olsun.

  Yanıtla
 5. Ayva tat olarak çok lezzetli gerçekten. Doktorların hastalarına tavsiye ettiği bile oluyor. Her yönden etkili ve sağlıklı olan bu meyvenin yemesi de güzel. Ne sert ne yumuşak enteresan bir dokusu var. Yaratan çok güzel yaratmış.

  Yanıtla
  • Evet Ayva harika bir meyve bende çok seviyorum. midemi rahatlatıyor ve sakinleştirici özelliği var.. Sulu ve mayhoş olanı daha lezzetli

   Yanıtla
 6. Ayva istediği kadar sağlıklı bir meyve olsun 😀 az tüketmekte fayda var 🙂 insanın dili damağı kuruyor… Sonra bir litre su içesim geliyor 😛

  Yanıtla
 7. Lezzeti ve tadı olarak biraz ağızda buruşukluk oluştursa da ayva gerçekten çok faydalı. Hem kendisinin hem de çekirdeğinin ayrı ayrı faydaları var. Mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve.

  Yanıtla
 8. Ayva gerçekten çok lezzetli bir meyve.
  Şekli ve kokusu bakımından insann iştahını açıyor.
  Ayva çekirdeği suda bekletilerek kullanıldığında vücutta oluşan yaralara çok iyi geliyor.
  Özellikle ağızda oluşan yaralara bunu sürün..
  Yararını göreceksiniz.

  Yanıtla
 9. Solunum yolları için çok faydalı arkadaşlar.Ayrıca kış aylarında mutlaka haftada bir veya 3-4 günde bir tüketin derim çünkü sizi SYH den koruyor,burnunuzu ferahlatıyor.Ayvayı yedin deyiminin kıymetini bilmek gerek 🙂

  Yanıtla
 10. Bunca yararı görüp ayvayı daha da sevmemek imkansız. Şifa gibi meyve. Ama ben daha çok çiğ tüketiyorum. En sağlıklısı pişirerek yemekse bundan böyle ben de o şekilde tüketeceğim. Ayrıca üzerine limon sıkıldığında da çok güzel bir tat oluyor.

  Yanıtla
 11. Ben şahsen ayvanin bu kadar faydasinin oldugunu bilmiyordum.Faydalari.com Konuyu baya acik ve yararli bir sekilde anlatmis. Ayva Sevmeyenlerin bu konuyu okuyup tekrar bi düşünmesini isterim.Ama Tabi Yeme İşlemini abartmayin herseyin fazlasi zarardir.

  Yanıtla
 12. tat bakımından’da seviyorum hem tüketiyoruz hemde faydasını görüyoruz her derde deva zararı hiç yok faydası çok artık hem sevdiğimden hemde faydası için tüketip çevremdeki kişilerede faydasından bahsedeceğim.

  Yanıtla
 13. Ayva kesinlikle yenilmesi gereken meyvelereden’dir.Meyve olarak da yenilebilen,tatlı olarakda yenilebilir.Kesinlikle tavsiye ediyorum.

  Yanıtla
 14. Ayva meyve olarak en sevdiğim meyvelerden bir tanesi. Özellikle tatlısına bayılırım. Bu faydalarını görünce galiba daha fazla tüketmeye dikkat edeceğim. Günde bir tane yemek şart oldu.

  Yanıtla
 15. Lezzeti ayrı, faydası ayrı bir meyve türü bu ayva dediğimiz şey. Kış aylarının da vazgeçilmezidir. Hastalıkların bu kadar yoğun olduğu bu aylarda mutlaka tüketilmesi gereken bir meyve.

  Yanıtla

Yorum yapın