Ballı sütün faydaları ve zararları nelerdir?

BALLI SÜTÜN FAYDALARI

Tadı ile herkesin çok sevdiği ve soğuk kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken ballı sütün, insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Boğaz ağrılarına iyi gelmesinden enerji sağlayıcı bir içecek olarak bilinmesine kadar farklı konularda özelliklerini saymak mümkündür.

Ballı Sütün Faydaları Nelerdir?

Soğuk Algınlığına Karşı Faydası: Grip ve buna bağlı oluşan hastalıklar için ballı süt içmek çok faydalıdır. Boğaz ağrılarına çok iyi gelmekte ve boğazın yumuşaması açısından da olumlu bir etki sağlamaktadır. Aynı zamanda öksürüğü kesmek için de kullanılabilen ballı süt, balgam sökücü özelliği ile de bilinir.

Vücut Direnci İçin Faydası: Sütün içerisindeki kalsiyum ile birlikte balın enerji verici etkisi sayesinde, vücut direncini arttırmak için içilebilecek en iyi içeceklerden birisidir. Ballı süt, yorgun bir günün sonunda ya da yoğun geçecek bir güne başlarken tüketilebilir.

Uykusuzluğa Karşı Faydası: Uyku problemi yaşayanlar için sıcak ballı süt içmek çok iyi gelecektir. Yatmadan önce bir bardak ballı süt ile kaliteli bir uyku süreci gerçekleşecektir.

Mide Rahatsızlıkları İçin Faydası: Mide ağrıları, kramp ve spazm gibi sorunları yatıştırma amacıyla ballı süt içilebilir. Süt ve bal tek başına mideye çok iyi gelen besinler arasında yer alır. Ilık ballı süt de, birçok mide rahatsızlığını geçirecek etki sağlayacaktır. Ağır yemeklerden sonra yatmadan önce bir bardak tüketilmesi tavsiye edilir.

Vücut Gelişimine Olan Faydası: Ballı süt özellikle çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimleri için çok etkili bir takviyedir. Büyümeyi hızlandırıcı ve vücudun olması gerektiği gibi gelişebilmesini destekler. Çocuklar için her gün bir bardak ballı süt içimini sağlamak gereklidir.

Kansere Karşı Faydası: Bal, tek başına bir antioksidan özelliği gösterdiği için, ballı süt de kanser riskini azaltma konusunda tercih edilebilecek bir içecektir.

Kilo Verme Dönemine Faydası: Ballı süt, uzun süre tokluk hissi sağlayacak bir içecek türüdür. Bu nedenle diyet yapanlar için ballı süt içmek, aşırı gıda tüketimini engellemek açısından faydalı olabilir. Ancak bal miktarını biraz daha dengeli şekilde ayarlamak gerekiyor.

Kemiklere Olan Faydası: Sütün içerisindeki kalsiyum ile birlikte balın içeriği, kemiklerin gelişimi ve güçlenmesinde de büyük bir rol oynar. Yetişkinlerde kemik erimesi rahatsızlığının önüne geçmek açısından uzmanlar tarafından bol bol içilmesi önerilir.

Ballı Sütün Faydaları Kısaca

 • Mideyi rahatlatır.
 • Vücut gelişimini destekler.
 • Kansere karşı direnç sağlar.
 • Soğuk algınlığına karşı korur.
 • Vücut direncini arttırır.
 • Balgam söktürücüdür.
 • Öksürüğü keser.
 • Uykusuzluğu giderir.
 • Kemikleri güçlendirir.
 • Uzun süre tokluk hissi sağlar.
 • A, B, C, D, K vitaminlerini içerir ve vitamin ihtiyacını büyük ölçüde karşılar.

Ballı Süt ile İlgili Pratik Bilgiler

 • Ballı süt elbette sıcak içildiğinde fayda gösterir ancak nasıl hazırlanması gerektiğine de dikkat edilmesi gerekiyor. Süt çok kaynamışken balı eklemek, balın içindeki tüm faydalı olan enzimlerin etkisiz hale gelmesine neden olur. Bu nedenle süt biraz daha ılık hale gelince bal eklenmelidir.
 • Mutlaka doğal ve katkısız bal ürünleri tercih edilmelidir.
  Süt, oldukça faydalı bir içecek olması ile birlikte bazı insanlarda gaz problemi ve hazımsızlık yaratabilir. Bu nedenle gerekirse light ya da laktozsuz süt içimi sağlanmalıdır.
 • Şeker hastaları ballı süt tüketimi konusunda doktorlarına danışarak hareket etmelidir. Daha az miktarda bal ilave eklemek gibi seçenekler tercih edilebilir.
 • Kış mevsiminde gribe bağlı olarak ağız kenarında uçuk gibi yaralar çıkabilir. Ballı sütün bu yaraları iyileştirici bir etkisi olduğu da söylenmektedir.

Ballı Sütün Zararları

Sadece bazı bireylerde gaz problemi yapabileceği etkisi unutulmamalıdır. Bununla birlikte aşırı bal eklemek de kalori açısından diyet yapanlar için zararlı bir durum oluşturur.

“Ballı sütün faydaları ve zararları nelerdir?” üzerine 7 yorum

 1. Bal ile sütün beraber tüketilmemesi, bu karışımın faydalı değil zararlı olduğunu,
  Onlarca internet sitesinden okudum. Bilginize…

  Yanıtla
 2. Şöyle birde doğal süt bulabilsek paket ürünler de kim bilir ne kadar kimyasal var en azından günlük üretilen paket sütleri kullanıyoruz ama yok arkadaş doğal olması her besinde olduğu gibi süt için çok ayrı bir gereklilik.

  Yanıtla
  • KARDESİM BULUNDUĞUN YERLERDE MANDIRALAR VARDIR ELİNE 5 KG SU ŞİŞESİ AL GİT DOLDUR PARASINI VER HEMDE GÖZÜNLE GÖRMÜŞ OLURSUN

   Yanıtla
 3. Kış aylarında özellikle çok tükettiğim ve tadını aşırı beğendiğim bana zevk veren ve beni güçlendirdiğine inandığım kemik dostu bir tüketim deposu.Herkese tavsiye ederim arkadaşlar mutlaka sizde deneyin özellikle soğuk günlerden önce.

  Yanıtla
 4. Gerçektende mükemmel makaleyi okuyunca sevindim hazır evde gercek bal varken bu arada diğer arkadaşlara tavsiyem şekeri tatlıyı kesinde bal pekmez tüketin şekerin içine bal pekmez atın şeker değil hem tadı güzel hemde besleyic sağlıklı baksanıza içindeki faydalara…

  Yanıtla
 5. Kış olmasından dolayı soğuklar’da arttı soğuk algınlıgı olan kişilerin Ballı Süt tüketmesini öneririm çok açıklayıcı bir makale olmuş eminim çoğu bilmiyen kişide deniyecektir.

  Yanıtla
 6. Makaleyi okudum ama ben Ballı Süt’ün aşırı derece glikoz içerdiğini düşünenlerdenim ve zararının faydasından daha çok olduğunu düşünüyorum dozunu ayarlamak lazım

  Yanıtla

Yorum yapın