Anatomik Zayıflama Yöntemi: Kahverengi Yağ

Vücutta iki çeşit yağ bulunur. Biri, vücutta birikmesini hiç istemediğimiz, obezite riskinin baş nedeni beyaz yağ, diğeri ise faydalarını duyduğunuzda daha fazla orana sahip olmak isteyeceğiniz kahverengi yağ.

Kahverengi yağ, yakın zamanda tespit edilen, vücudun enerji ve sağlık kaynağı bir yağ dokusudur.  Kilo vermek isteyenler için hedef beyaz yağların mümkün oldukça yok edilmesi iken, kahverengi yağ dokusu ise, kilo vermeye yardımcı olan, kan şekerini seviyesini düşüren etkili bir görevdedir.

 

Kahverengi Yağı Dokusunun Özellikleri

Kahverengi yağ, vücut ısısını sağlamaya çalışan önemli bir göreve sahiptir. Soğuk havalarda ya da vücudun üşüdüğü durumlarda, vücudun enerji ve ısı kazanımı kahverengi yağ tarafından sağlanır. İşte tam da burada ayrıcalıklı özelliği ortaya çıkıyor. Çünkü üşüyen vücudun, ısınması için aktifleşen kahverengi yağ, daha fazla kalori yakılmasını sağlıyor. İşte zayıflamanın şifresi de burada çözülüyor.

Normal şartlar altında, vücudun günlük yaşamda harcadığı kalori miktarı, aksi bir aktivite olmadığı sürece ortalama aynı değerlerdedir. Fakat soğuğa maruz kalan vücut, kahverengi yağı aktif hale getirdiğinde, normalden birkaç katı daha fazla kalori yakılması sağlanıyor.

Vücudun boyun ve kürek kemiği bölgesinde bulunduğu, hatta bazı organları çevreleyen bir özelliği olduğu saptanmıştır.

Kahverengi yağ dokusu, yetişkin insanlarda çok az miktardadır. Yenidoğanlarda daha fazladır. Bebeklerin vücut ısısının korunması ve üşümemesi için doğuştan gelen bir özelliktir. Yıllar geçtikçe beyaz yağların hakim olduğu vücut, kahverengi yağ oranını azaltmaktadır.

Kış uykusuna yatan hayvanlar da kahverengi yağ miktarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Sebep yine soğuk ile ilişkili.

Zayıflama yöntemi olarak, aktifleştiğinde kalori merkezli bir kilo kaybı sağladığından, oldukça etkili olabilir. Bazı araştırmalar, kahverengi vücut yağının, diğer yöntemlere ve türlere göre beş kat daha fazla kalori yaktığını gösteriyor. Üşüyen vücut, kaloriyi yakıt olarak kullanıp ısı sağlıyor. Kahverengi yağ, vücudun ısı sağlayan bir jeneratörü gibidir diyebiliriz. Çalışmak için kalori yakar.

 

Kahverengi Yağ Nasıl Çalışır?

İnsanlar, yüksek kahverengi yağ miktarı ile doğup, yıllar geçtikçe bu oran giderek azalmaktadır. Yetişkinlerde yine de az miktarda bulunan bu yağ dokusu, aktifleşmek için ihtiyacı olmayan ortamı beklemektedir.

Boyun ve kürek kemiği kısmında bulunan kahverengi yağ için, modern çağı popüler buz terapisi bir kat daha öneme sahip olmuş oluyor. Buz terapisi, kahverengi yağ merkezli uygulandığında aktifleşebilir ve zayıflamaya yardımcı olabilir. Peki kahverengi yağ nasıl çalışır?

Beyaz yağın hakim olduğu vücutta, kahverengi yağ aktifleştiğinde, kaloriden enerji çalar ve ısıya dönüştürmek için parçalamaya başlar. Kahverengi yağın aktif hale gelmesi için üç yöntem vardır, soğuk su veya soğuk hava, egzersiz ve melatonin hormonuMelatonin takviyesi, buz terapisi ve günlük egzersiz, yetişkinler için kahverengi yağın aktif olması için yeterlidir.

Obezite riskinin en büyük varlığı beyaz yağları yok etmeye başlar. Kan şekeri düzeyini kontrol eder ve kalp sağlığı için pozitif bir etki gösterir. Yediğimiz gıdanın enerjisini ısıya aktararak, dışarıdan hiçbir desteğe gerek duymadan, bu gizli yağ dokusu ile anatomik zayıflama yöntemi uygulanmış ve kilo kaybı sağlanmış olur.

  • Boyun ve kürek kemiğine evde uygulanan buz uygulaması ya da duş tan çıkmadan önce soğuk duş, kahverengi yağ  için tetikleyici bir yöntemdir.

Kahverengi Yağ Dokusunun Faydaları

  • Zayıflamaya yardımcı olur, vücut ısısını sağlamak için kalori yakar. Normal şartlarda yakılan kalorinin 5 katı daha fazlası yakılır.
  • Kan şekeri düzeyini düşürür. Yüksek insülin duyarlılığı sağlar.
  • Tehlikeli yağlar sınıfında olan ve vücudumuza zararlı olan beyaz yağ oranını azaltır. Obezite riskini yok eder.
  • Kandaki yağı azaltması, kolesterol seviyesini düşürmesi ve kan dolaşımını ferah bir işleve kavuşturması ile kalp sağlığı kalitesini arttırır.

Yorum yapın