Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları Neler? En çok prostat ve idrar zorlanmalarında tercih edilen kabak çekirdeği yağının faydaları, kullanım yöntemleri ve zararları.

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

Kabak çekirdeği yağı soğuk preslenerek elde edilen doğal bir yağdır. En çok prostat ve idrar zorlanmalarında tercih edilen kabak çekirdeği yağının tüm faydaları, kullanım yöntemleri ve zararları hakkında bilgiler.

 

Kabak Çekirdeği Yağının Sağlığa Faydaları Neler?

 • Prostat Büyümesi İçin Kabak Çekirdeği Yağı: Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kabak çekirdeği yağı prostat büyümesi için faydalıdır. Hem prostatın önlenmesinde hem de büyümesinde etkin rol oynar. Prostat büyümesi ile ilişkili olarak yaşanan idrar yolu bozukluklarında da kabak çekirdeği yağı kullanılabilir. Kabak çekirdeği yağında bulunan karotenoit ve fitosterol erkeklerde görülen prostat riskini azaltır.
 • Kabak Çekirdeği Yağı Vitamin Deposu: Kabak çekirdeği yağında bulunan vitamin ve mineraller vücuda çok faydalıdır. Omega – 3, omega – 6, A, E, demir ve çinko mineralleri açısından zengindir. Vitamin deposu olan kabak çekirdeği yağı hücrelere fayda sağlayarak kanser riskini önlemede başarılıdır.
 • Kabak Çekirdeği Yağı Bağırsak Kurtlarına Faydalıdır: Bağırsaklarda oluşan kurtların düşmesini sağlayan kabak çekirdeği yağı tenyaların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda kalın bağırsak kanserine karşıda vücudu korumaktadır.
 • Kalp ve Damar Sağlığına Faydaları: Kabak çekirdeği yağında bulunan amino asit ve arginin sayesinde nitrik oksit oluşur ve damarlar esneyerek kalpte oluşan ereksiyon riski azalır.
 • Kabak Çekirdeği Yağının Kemiklere Yararı: Fosfor içeren kabak çekirdeği yağı kemik oluşumunu destekleyerek böbreklerin sağlıklı olmasını sağlar. Özellikle ileri yaşlarda sık görülen kemik erimesini yavaşlatırken erken kullanımda bu rahatsızlığın oluşumunu engeller.

 

Kabak Çekirdeği Yağı Faydaları

 1. Kabak çekirdeği yağı idrar zorluklarında fayda sağlar.
 2. Amino asit barındırdığı için strese ve depresyonda etkilidir.
 3. Sabahları sık oluşan mide bulantılarını azaltır.
 4. Kemiklerin güçlenmesini sağlar.
 5. Kanda oluşan kolesterolün düşmesinde etkilidir.
 6. Bağırsakların düzgün çalışmasına yardımcı olur.
 7. Kısırlıkta yaşanan hormonal sorunları düzenler.
 8. Çocuklarda oluşan bağırsak kurtlarına iyi gelir.
 9. Böbrek ve kalbin antioksidan seviyesini arttırır.
 10. Mesanede oluşan iltihaplara iyi gelmektedir.

 

Kabak Çekirdeği Yağının Kullanımı

 • Dahili olarak kullanılabilen kabak çekirdeği yağı, gün içinde 1 tatlı kaşığı sade olarak içilebilen yağ bir besine karıştırılarak da tüketilebilir.
 • Haricen kabak çekirdeği yağı masaj yağı olarak tercih edilebilir. Cildin yumuşacık olmasını sağlayan yağ toksinlerin atılmasını sağlayarak yaşlanmayı yavaşlatır.
 • Salata soslarına diğer yağlarla birlikte eklenerek tüketilebilir.

 

Kabak Çekirdeği Yağı Zararları

 • Emziren ve hamile bayanlar doktora danışmadan kesinlikle kullanmamalıdır.
 • Herhangi bir sağlık sorununuz bulunmuyorsa bile kabak çekirdeği yağını kullanmadan önce doktora danışınız.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ