Hamilelikte Cevizin Faydaları

Hamilelikte Cevizin Faydaları

Ceviz hamilelik döneminde mutlaka yenmesi gereken besinler arasındadır. Göbek kordonu yardımıyla ihtiyacı olan besinleri anneden alan bebekler, anne adaylarının beslenme şeklinden etkilenmektedir. Bu nedenle kadınlar, hamilelik dönemlerinde birinci aydan dokuzuncu aya kadar ceviz yemeyi ihmal etmemelidir.

 

Hamilelikte Cevizin Faydaları Nelerdir?

 • Ceviz Kalbi Koruyor:  Ceviz içerisinde yüksek oranda yer alan yağ asitleri adı verilen omega-3 hamillik sürecinde kalp krizi riskini azaltarak inme gibi tehlikeli durumlara engel oluyor. Bu süreçte mutlaka her gün en az iki adet ceviz tüketmelisiniz. Aynı zamanda yediğiniz tüm cevizler bebeğinizin beyin gelişiminde etkili olacaktır.
 • Hamilikte Aşırı Duygusallığı Ceviz Dengeliyor: Kadınlar hamilelik sürecinde ellerinde olmadan olaylara aşırı duygusal yaklaşabilmektedir. Ancak ceviz bu gibi durumlarda yaşanan depresyonu en aza indirmektedir.
 • Kolesterolünüz Varsa Ceviz Tüketin: Kolesterolü olan bayanlar, cevizin kolesterolü düşürücü etkisinden dolayı tüketmelidir. Ceviz kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Bu yüzden kahvaltıda ve akşam yemeğinden önce ceviz sofralarınızda baş köşede olmalı.
 • Ceviz Kansere Karşı Duvar Örüyor: Cevizin içeriğinde bulunan zengin antioksidanlar, kadınlarda hamilelik sürecinde kanseri büyük oranda önlüyor. Vücut içerisinde,  kronik oksidasif stresi serbest radikallerin artış göstererek kansere yol açmasına neden olmaktadır. Ancak günde sadece dört adet ceviz tüketerek bu stresi oluşturan etkenleri ortadan kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bu süreçte oldukça tehlikeli olan göğüs kanseri de ceviz yenerek önlenebilir.

 

Hamilelikte Cevizin Faydaları

 1. Bu dönem de yaşayacağınız mineral kaybınızdan ötürü kemikleriniz zayıflayabilir. Ancak ceviz kaybettiğiniz mineralleri geri almanızı sağlayarak güçlü kemiklere sahip olmanıza yardımcı olur.
 2. Hamilelikte cevizin faydaları denilince bayanları en çok mutlu eden cevizin kilo verdirici etkisidir. Gün içerisinde üç ya da dört adet ceviz tüketirseniz tüm gün tokluk hissedebilirsiniz. Bu şekilde ara öğün atıştırmalarınız azalacaktır.
 3. Bu dönemde dalgınlık ve unutkanlık gibi problemlerle karşılaşmamak için hafızayı güçlendirici etkisi olan cevizi tüketmelisiniz.
 4. Ceviz tüketerek günlük ceviz ihtiyacınızın %5’ini, magnezyum ihtiyacının %11’ini, besin lifi ihtiyacının %8’ini. Kalsiyum ihtiyacının %3’ünü karşılayabilirsiniz.
 5. Ceviz yiyerek manganez ve bakır ihtiyacının bir kısmını karşılayabilirsiniz.
 6. Uyku bozukluklarını düzenleyerek geceleri rahat bir uyku çekmenize yardımcı olur.
 7. Kolesterol sonrasında damarlarda oluşan şişme ve kızarıklıkları önlüyor.
 8. Kalp atışlarının düzenlenmesini sağlıyor.
 9. Hamilelik döneminde safra taşının oluşmasını engelliyor.

“Hamilelikte Cevizin Faydaları” üzerine 5 yorum

 1. Kişinin kendisine büyük yararlar sağlayan ceviz, bir de iki canlı olunca bu faydalardan bebeği de nasiplendiriyor. Bebek gelişimi için özellikle de zeka gelişimi için doktorlar tarafından hamile bayanlara çok önerilir. Tüketin tükettirin kısaca.

  Yanıtla
 2. Ceviz sadece hamilelik döneminde faydalı değil aslında. Şekil olarak da beyini andırdığı için beyin çalışmasında da çok kuvvetli bir besin. Her akşam çayın yanında en az 5 tane kırıp yiyorum.

  Yanıtla
 3. Vücuda onlarca yararı var.
  Beyin gelişimi açısından çocuklara bol bol yedirilmeli.
  Hamilelikte bu besin doğacak bebek için büyük önem taşıyor.

  Yanıtla
 4. Ceviz insan zekasına çok yararlı olan bir besin bence hamilelikte de kadınlara yararı varmış güzel paylaşım olmuş.

  Yanıtla

Yorum yapın