Yulaf Kepeğinin Faydaları

Kolesterol, kalp hastalığı veya diğer kronik rahatsızlıklar hakkında endişeliyseniz yulaf kepeğini beslenme düzenine eklemeyi düşünün. Yulaf kepeği, kolesterol seviyesini düşüren ve diğer bir takım sağlık faydaları sunan yüksek lif içeren bir besindir. Yulaf kepeğinden en iyi faydayı sağlamak için günlük beslenme düzeninizin bir parçası haline getirin.

Yulaf Kepeğinin Faydaları

  1. Kolesterol: Yulaf kepeğinin başlıca faydalarından biri, kolesterol düşürme özelliğidir. Braaten ve arkadaşları tarafından yapılan bir araştırmada yulaf kepeğindeki temel çözülebilir lif olan beta karotenin, total kolesterol seviyesini ve LDL veya “kötü” kolesterolü önemi ölçüde düşürdüğü ortaya çıkmıştır. Yulaf kepeğinde bulunan lif, vücuttan salınan kolesterol miktarını artırmak için yüksek kolesterollü safrayı yok eder. Yulaf kepeği ayrıca, yenilen yiyeceklerden emilen kolesterol miktarını azaltmaya yardımcı olur. Kolesterolün azalması ise damarlarda tehlikeli plak oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
  2. Kalp ve Damar Hastalığı: Yulaf kepeğinin ikinci bir faydası, kalp ve damar hastalıklarının önlenmesine ilişkindir. Artan koroner kalp hastalığı riski olan hastalarla ilgili yapılan bir araştırmada, tüm ve düşük yoğunluklu kolesterol seviyesini azalttığı bulunmuştur. Yüksek kolesterol seviyesi damarlarda plak oluşumu ile sonuçlanır ve kalp krizi veya felç ile sonuçlanan yüksek tansiyon ve kalp hastalığına neden olur. Yulaf kepeğinin bu riskleri azalttığı ortaya konmuştur.
  3. Şeker Hastalığı: Yulaf kepeğinin üçüncü bir faydası, yemek sonrası kan şekerinde uzun dönem iyileşmeler sağlama yeteneğidir. Yulaf kepeği, karbonhidrat sindirimini yavaşlatarak ve şekerin kan dolaşımına giriş oranını azaltarak yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca şekeri kandan temizleyen insülin hassasiyetini artırarak kan şekeri seviyesini geliştirir.
  4. Kilo Verme: Eğer kilo vermeyi düşünüyorsanız, yulaf kepeği tüketmek size yardımcı olabilir. Minnesota Üniversitesinden profesör ve beslenme uzmanı J.L. Salvin’e göre, Lif suyu bir gıda gibi absorbe ederek, şişliğe neden olarak ve tokluk hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olur. Lif ayrıca gıda sindirimi ve emilimini geciktirir ve böylece açlığı erteler. Sonuç olarak, daha aza kalori tüketirsiniz.
  5. Kabızlık: Yulaf kepeğinde bulunan lif, dışkı kütlesini artırarak ve onu yumuşak tutarak kabız olmaktan korur. Kanada’da yapılan bir araştırmada, yulaf kepekli bisküvilerin günlük beslenme düzenine eklenmesi, ince bağırsakta sık ve sürekli dikkat çekici bir gelişme ortaya koyduğu gözlemlenmiştir. Eğer beslenme düzeniniz liften yoksun ise kabızlık ortaya çıkabilir. Yüksek lif içeren beslenme düzeninde çok fazla su içmezseniz yine kabızlık ortaya çıkabilir.

“Yulaf Kepeğinin Faydaları” üzerine bir yorum

  1. Kolesterol şeker kalp beyin ne hastalığınız varsa çok çok iyi geliyor. Üstelik yulaf ekmeğide kilonuzu korumanızda size çok yardımcı olur. Kalorili olduğu için kullanırken dikkat edin.

    Yanıtla

Yorum yapın