Yeşil kahvenin faydaları

Yeşil kahvenin yapılışı da normal kahveye göre farklılık gösteriyor. Fazla kavrulmadığından dolayı klorojenik asit miktarı diğer kahvelere göre daha fazla orana sahip. Klorojenik asit doğal yağ yakma özelliğine sahip bir antioksidan olarak biliniyor. Ayrıca kafein miktarı da normal kahvelere göre daha az olan yeşil kahvenin diğer faydaları da saymakla bitmez. Yeşil kahvenin faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Yeşil kahve doğal bitki şekerine sahip olduğu için ve az kavrularak şeker oranını kaybetmediği için tüketildiğinde kan şeker oranının düzenlenmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile şeker hastalarına belirli oranlarda tüketilmesi tavsiye edilen yeşil kahve doğal bir şeker düzenleyicisi olarak bilinmektedir. Şeker hastası olmayanların düzenli olarak tüketilmesine bağlı şeker hastalığı riskini de minimuma indirmektedir.
 2. İçeriğinde yer alan antioksidanlar sayesinde bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlar. Bağışıklık sistemini destekleyen yeşil kahve bir çok hastalığın oluşmasını önlediği gibi kanser riskinin de en aza indirilmesine katkı sağlamaktadır. Bu özelliği ile Doktor Mehmet Öz tarafından ABD de sabah programında tavsiye edilmiştir.
 3. İçeriğinde bulunan yağ asitleri ile iyi huylu kolestrolün yükselmesini sağlayan yeşil kahve aynı zamanda kötü huylu kolestrolün düşürülmesine de yardımcı olur. Kolestrol rahatsızlığı bulunan hastaların bolca tüketmesi gereken bir besindir.
 4. Kahvelerde bulunan kafeinin uyarıcı etkisi nedeniyle yeşil kahve sabah içildiğinde güne daha dinç başlamanızı sağlar. Normal kahve kadar olmasa da uyarıcı etkiye sahip olan yeşil kahve vücudun daha dinç olmasını sağlar.
 5. Normal kahveye göre daha az kavrulduğu için sahip olduğu klorojenik asit miktarını kaybetmediği için hem bir enerji kaynağı hem de uzun süre tok tutan bir besin olarak bilinir. Yeşil kahve günde 2 veya 3 fincan tüketildiğinde gün içinde acıkma hissi yaşamazsınız. Kilolu bireylerde yeşil kahve içerek ve egzersiz yaparak zayıflama yöntemi olarak görülen yeşil kahve aynı zamanda yağ yakıcı özelliği ile de insanların kolay kilo vermesini sağlamaktadır.
 6. Normal kahve türlerine göre kafein oranının daha az olması kalp çarpıntısı gibi olumsuz durumlar doğurmadığı gibi kalbinizin sağlığını korumanızı da katkı sağlar. Uyarıcı etkisi ile yavaş çalışan metabolizmanızın hızlanmasını sağlayan yeşil kahve günde 1 fincan tüketilmelidir.

Yeşil Kahve Nasıl Hazırlanır ?

Yeşil kahve normal kahveden farklı bir şekilde hazırlanır. Bir cezve içine 2 yemek kaşığı çekilmiş yeşil kahveyi ekleyip üzerine 1 su bardağı su ekleyerek 5 dakika kadar kaynatıp demlenmeye bırakın. Demlenme işlemi 1 – 2 dakika kadar sürecektir. Sonra süzerek kahvenizi içebilir veya normal kahve gibi telveli bir şekilde de tüketebilirsiniz. Günde 3 saat ara ile olmak üzere iki fincan yeşil kahve tüketilebilir. Fazlasını tüketmenizin olumsuz sonuçları olabilir.

Yeşil kahvenin zararları

Yeşil kahve zayıflamaya yardımcı olan bir besin kaynağı olduğu gibi zararları da vardır. Bu zararlar arasında aşırı tüketime bağlı olarak vücuda alınan klorojenik maddesinin kan basıncını artırdığı ve tansiyon rahatsızlığı oluşturduğu bilinmektedir. Ayrıca fazla tüketilmesine bağlı olarak kafein zehirlenmesine de yol açabilir. Kilolu kişilerin hızlı zayıflamak adına çok tüketmesine bağlı olarak bu olumsuzluklar görülebilir.

“Yeşil kahvenin faydaları” üzerine 7 yorum

 1. Kahvenin bizim bildiğimiz türü dışında çok türü olduğundan haberdardım, yeşil kahve de bunlardan biri. Biraz acımsı bir tat bırakıyor ama kahvenin olmazsa olmazı da bu. Kararında içilen kahvenin faydalarını da düşünürsek acı tat hiç sorun değil bana kalırsa.

  Yanıtla
 2. Kahvenin birçok çeşidinin olduğunu biliyordum ama yeşili olduğunu yeni öğrendim. Bu kadar çok faydası olduğunu görünce nasıl olurda bu zamana kadar duymam dedim. En kısa zamanda deneyeceğim. Bunca bilgiyi bizlere ulaştırdığınız için sizlere çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 3. Aşırı tüketilmediği takdirde çok faydalı olacaktır. aşırı tüketildiğinde tansiyonu yükseltiriyor. ayarında tüketildiği zaman doğal antibiyotik özelliği gösteriyor.

  Yanıtla
 4. Yurt dışından akrabamdan istemiştim getirmişti sağ olsun yakın arkadaşım 120 kilo iken bu yeşil kahveyi kullandı ve gercekten mükemmel kilo verdi tabi ek olarak sporda yaptı 2 ayda 15 kilo verdi herkeze tavsiye ederim ama spor yapan kişiler spordan sonra kullanmayın…

  Yanıtla
 5. Hayatımda ilk defa duyduğum bir kahve türü. Yeşil kahvenin bu kadar yararı olduğunu görünce keşke daha önceden bilseydim dedim. Gerçekten harika ve faydalı bir yazı olmuş.

  Yanıtla

Yorum yapın