Yoğurt Kilo Verdirir mi? Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

Sizlere bu yazımızda yoğurt kilo verdirir mi ve yoğurdun faydalarından bahsetmek istiyorum. Yoğurt özellikle kalsiyumunu çok yüksek olan çok kaliteli bir protein kaynağı olan süt yoğurt gurubunda bulunan çok değerli bir besinimiz.

Özellikle kilo verme programlarında biz yoğurdu mutlaka kullanırız çünkü yapılan çalışmalarda alınan kalsiyumlarda kilo verme üzerinde çok olumlu etkisi bulunmakta yani yoğurt kilo vermemize evet yardımcı oluyor diyebiliriz.

Bu yüzden yoğurdu öğle ve akşam yemeklerinde mutlaka birer kase koyarız ki o yeterli kalsiyum alımımızı yoğurt çok güzel bir şekilde sağlasın. Light ve orta yağlı yağı azaltılmış yoğurtlarda ise kalsiyum çok daha fazla çünkü yoğurt daha konsantre olduğu için kalsiyum içeriği artmakta bu yüzden yağsız yoğurtları kullanırsanız daha fazla kalsiyum almış olursunuz.

Yoğurt aynı zamanda kemik sağlığımız içinde kalsiyum alımımızda destek olmakta örneğin bir kase yoğurt tükettiğimizde günlük almamız gereken kalsiyum ihtiyacımızın 3/1 rini karşılamış oluruz. Tabiki bu  kişiden kişiye değişebiliyor örneğin; günlük almamız gereken kalsiyum ihtiyacımız yaşlılarda, gelişmekte olan çocuklarda ve osteoporoz riski olan 50 yaş üstü kadınlarda miktar birazcık daha artmakta bu kişilerin belki bir porsiyon daha yoğurt, ayran veya cacık yada süt tüketmeleri gerekiyor diyebiliriz pratik olarak.

Evet yoğurt hem kilo verdiriyor hemde sağlık beslenme açısından gerçekten menülerimizde olması gereken bir besin bu yüzden yoğurtsuz bir gününüz olmasın diyerek yazımı bitiriyorum.

“Yoğurt Kilo Verdirir mi? Yoğurdun Faydaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

  1. Yoğurdun zayıfalamaya iyi geldiğini bilmiyordum. bundan sonra her yemeğin yanına yoğurt koyacam. ilaçlara spor salonlarına para vermektense bir kova yoğurt her şeye faydalı olacaktır.

    Yanıtla
  2. Yoğurtun kilo verdirdiğini bilmiyordum sağlıklı yaşamak için bol bol yoğurt tüketmemiz gerek zayıflamak için spora giden kişilerde doğal zayıflatıcı şeyleri tüketmeleri lazım

    Yanıtla

Yorum yapın