Yasemin çayının 10 etkili faydası ve zararları

Çin’in çay ile uzun ve ünlü bir tarihi vardır ve yasemin çayı en popüler olanlarından birisidir. Yasemin çayı resmi kayıtlarda ilk kez 13. Yy’da sona eren Song Hanedanı zamanında ortaya çıkmıştır. Yasemin çayı orijinal olarak Hindistan üzerinden İran’dan gelmiştir. Daha sonra yasemin çayının çok popüler olmasının bir sebebi genel olarak sağlığa birçok faydasının bulunmasıdır.

Yasemin Çayının Faydaları

 1. Antioksidan Özellikler: Yasemin çayının muhtemelen en çok övülen yönü yüksek miktarda antioksidanlar içermesidir. Yasemin çayında bulunan antioksidanlar içerisinde en çok göze çarpanı kateşindir. Antioksidanlar, hastalıklara neden olan ve bağışıklık sistemini zayıflatan zararlı madde veya serbest radikalleri belirlemek ve yok etmek için çalışır. Kateşin, vücuttaki belirli ciddi hastalıkları önlemede yardımcı olduğu için yasemin çayı kullananların aradığı antioksidandır.
 2. Kalo ve Damar Sağlığı: Kalp ve damar rahatsızlığı geçmişi olan biri için yasemin çayı gibi bir çayın tüketilmesi daha fazla problemin oluşmasını engellemede büyük fayda sağlar. Yasemin çayında bulunan kateşinler LDL (kötü kolesterol) oksidasyonunun önlenmesinde kilit faktördür. Damar ve arterlerdeki bu iltihaplanma kalp krizlerine ve felce yol açar. Yasemin çayında bulunan kateşinler bu oksidasyon sürecini engeller. Böylece tansiyon ve kolesterol seviyesi düşer ve kalp hastalığı gibi uzun dönem tehditler engellenir.
 3. Kanseri Önler: Araştırma çalışmaları yasemin çayı tüketiminin kanseri önlemede yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Yasemin çayının epigallokateşin gallat gibi polifenoller içermesinden dolayı kanser önleyici özelliklere sahiptir. Polifenoller serbest radikaller ve diğer zararlı veya kanserojen istilacılara karşı kilit savunma hattıdır. Yasemin çayının meme kanseri, akciğer kanseri ve diğer birçok kanser türü riskini azaltmaktadır.
 4. Şeker Hastalığı: Yasemin çayı şeker hastalığına karşı savaşmada da değerli bir araçtır. Yasemin çayı içmek şeker hastalığının negatif etkilerini yok eder.
 5. Stresi Yok Eder: Koklama sistemi çoğu zaman atladığımız bir konudur ancak çok güçlü bir algı olabilmektedir. Araştırmalar yasemin çayı kokusunun faydalı ve rahatlatıcı özelliklerinin olduğunu ortaya koymaktadır. Araştırma testleri sonucunda yasemin çayının kokusundan hoşlanmayan kişilerin daha endişeli olduğu ortaya çıkmıştır.
 6. Sindirim Sistemi İle İlgili Rahatsızlıklara İyi Gelir: Günlük beslenme düzenine yasemin çayı eklenerek sağlıklı bir mideye sahip olma, tüm yiyecekleri sindirme ve sindirim ile ilgili kanser türlerini önleme şansı artırılabilir. Daha önce bahsedildiği gibi yasemin çayı kateşin adı verilen antioksidanlarla doludur. Bunlar sindirim sistemi dahil olmak üzere sağlığın çok yönlü kısımlarında etkilidir. Yasemin çayı içmek bağırsak anormalliklerini ve çeşitli hastalıklar ile kanser türlerini azaltır.
 7. Bağışıklık Sistemi: Kanser ve kanserojenik hastalıkların birçok çeşidi bağışıklık yitirici etkiye sahiptir. Yasemin çayı bağışıklık sistemini bu gibi etkilerden korumaktadır. Bağışıklık sistemi tüm hastalık çeşitlerine karşı ilk savunma hattıdır. Bu yüzden Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi vücut için faydalıdır.
 8. Kireçlenme ve Eklem Ağrısı: Yasemin çayının pozitif etkilerinden biri de eklem ağrısı ve kireçlenme ile bağlantılı kronik rahatsızlıkları azaltmasıdır. Yasemin çayındaki belirli organik elementlerin iltihap önleyici doğası şişliği ve eklem iltihaplanmasını azaltır.
 9. Kilo Verme: Herkes kolay ve çabuk bir şekilde kilo vermenin sırrını aramaktadır ve yasemin çayı kilo vermeye yardımcı olma özelliği ile diyetlere iyi bir ilave olabilir. Yasemin çayının antioksidan özellikleri metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve metabolik etkinlikteki bu artış egzersizleri daha etkili hale getirir. Daha hızlı ve daha etkili metabolizma da kilo vermeye yardımcı olur. Ancak yasemin çayı kilo verme yöntemlerine tamamlayıcı bir element olarak kullanılmalı, tek başına çözüm aracı olarak görülmemelidir.
 10. Bakteri Önleyici Özellikler: Yasemin çayı bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunma sağlar. Ayrıca yasemin çayı öksürük, soğuk algınlığı ve boğaz enfeksiyonlarından kurtulmayı sağlar.

Yasemin Çayının Zararları

Hamilelik: Hamilelik sürecinde birçok aromatik teknikler popüler olmasına rağmen yasemin çayının güçlü kokusu ve kimyasalları hamile iken tavsiye edilmemektedir. Yasemin çayı hamile kadınlarda erken kasılmalara neden olur.

Bağırsak Rahatsızlığı: Birçok insan metabolizmayı güçlendirmek için yasemin çayı kullanmaktadır. Ancak yasemin çayı yüksek seviyede asitlidir. Bu yüzden boş mideye kullanılması bağırsak ağrısına veya rahatsızlığına neden olabilir.

Kafein: Rahatlatıcı ve ruh halini değiştirici özelliklerine rağmen yasemin çayı kafein kaynağıdır. Kafein beyindeki sinir taşıyıcılarını uyarır. Bu da uyanıklığa neden olur. Ancak bazı insanlar kafeinin etkisine karşı çok hassastır.

“Yasemin çayının 10 etkili faydası ve zararları” üzerine 4 yorum

 1. Uyandıktan sonra içmek uykunun açılmasına epey yardımcı oluyor içindeki kafeinden ötürü. Eğer su çok kaynatılırsa çayın tadı daha acımsı olabiliyor. Su 90 derece civarında olmalı en iyi tat için.

  Yanıtla
 2. Yasemin çayının faydalarını saymakla bitiremeyiz. her derde deva maşAllah. İş yerinde aşırı strese maruz kalan benim gibi birini bile rahatlatıyor. stresli işlerde çalışanlar için tavsiye ederim.

  Yanıtla

Yorum yapın