Soğuk Algınlığı ve Grip Arasındaki Farklar Nelerdir?

Soğuk algınlığı ve grip ilk başta benzer görünebilir. İkisi de solunum hastalıklarıdır ve benzer semptomlara neden olabilirler. Ancak farklı virüsler bu iki duruma neden olur. Belirtileriniz aralarındaki farkı söylemenize yardımcı olur.

Hem soğuk algınlığı hem de grip, birkaç ortak semptomu paylaşır. Her iki hastalığı olan kişiler genellikle yaşar:

  • Burun akıntısı veya burun tıkanıklığı
  • Hapşırma
  • Vücut ağrıları
  • Genel yorgunluk

Kural olarak, grip belirtileri soğuk algınlığı semptomlarından daha şiddetlidir.

İkisi arasındaki diğer bir fark, ne kadar ciddi olduklarıdır. Soğuk algınlığı nadiren diğer sağlık sorunlarına neden olur. Ancak grip sinüs ve kulak enfeksiyonlarına, pnömoniye ve sepsise yol açabilir .

Belirtilerinizin soğuktan mı yoksa gripten mi olduğunu belirlemek için doktorunuzu görmeniz gerekir. Doktorunuz, belirtilerinizin arkasında ne olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek testleri yürütecektir.

Eğer doktorunuz soğuk algınlığı olduğunu anlarsa, sadece virüsü ilerleyene kadar semptomlarınızı tedavi etmeniz gerekir der. Bu tedaviler, reçetesiz (OTC) soğuk ilaçların kullanımını, nemlendirilmeyi ve bol bol dinlenmeyi içerebilir.

Grip ilacını virüsün erken döneminde almak hastalığın şiddetini azaltmaya ve hasta olduğunuz zamanı kısaltmaya yardımcı olabilir. Dinlenme ve hidrasyon da grip olan kişiler için faydalıdır. Soğuk algınlığına çok benzeyen grip, vücudunuzda yoluna devam etmesi için zamana ihtiyaç duyar.

Grip Belirtileri Nelerdir?

İşte grip ve soğuk algınlının ortak belirtilerinden bazıları.

Ateş

Grip neredeyse her zaman vücut sıcaklığınızda bir artışa neden olur . Bu aynı zamanda ateş olarak da bilinir. Çoğu griple ilişkili ateş düşürücü, düşük ateşli ateşten yaklaşık 37.8 ° C ila 40° C yüksekliğe kadar değişir.

Her ne kadar endişe verici olsa da, küçük çocukların yetişkinlerden daha yüksek ateşli olmaları nadir değildir. Çocuğunuzun grip olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza başvurun.

Yüksek bir sıcaklığa sahip olduğunuzda “ateşli” hissedebilirsiniz. Semptomlar vücudunuzun yüksek sıcaklığına rağmen üşüme, terleme veya soğuk algınlığı içerir. Çoğu ateş, bir haftadan az, genellikle üç ila dört gün kadar sürer.

Öksürük

Grip ile kuru, kalıcı bir öksürük yaygındır. Öksürük kötüleşebilir, rahatsız edici ve acı verici olabilir. Bu süre zarfında nefes darlığı veya göğüs rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Grip ile ilgili birçok öksürük yaklaşık iki hafta sürebilir.

Kas ağrıları

Bu gribe bağlı kas ağrıları boyun, sırt, kol ve bacaklarda en sık görülür. Genellikle ağır olabilirler ve temel görevleri yerine getirmeye çalışırken bile hareket etmeyi zorlaştırırlar.

Baş ağrısı

İlk grip belirtiniz ciddi bir baş ağrınız olabilir. Bazen ışık ve ses hassasiyeti de dahil olmak üzere göz semptomları baş ağrınızla birlikte gider.

Yorgunluk

Yorgun hissetmek grip için belirgin olmayan bir semptomdur. Genellikle kendini iyi hissetmemek birçok koşulun bir işareti olabilir. Bu yorgunluk duyguları hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve üstesinden gelmek zor olabilir.

 

Yorum yapın