Vişne suyunun faydaları

Vişne önemli besin öğeleri ile yüklüdür ancak faydalarının tamamını elde edebilmek için bir poşet dolusu yenmesi gerekir. Ayrıca Suyunu içerek de tüketebilirsiniz. Vişne ayrıca birçok antioksidan ve iltihap önleyici maddeler içerir ve suyu da kanseri ve kalp hastalıklarını önlemede yardımcı olur. Bir iltihap önleyici olarak da astım belirtileri ve astım ağrısı gibi rahatsızlıkların giderilmesinde fayda sağlar. Kısaca vişne bir sürü hastalığa karşı koruma sağlar.

Vişneyi beslenme düzeninize eklemeden önce, yaklaşık 230 gr vişnede 140 kalori ve 25 gram şeker bulunduğu konusunda farkında olunmalıdır. Bu aşırı kaloriler zamanla kilo almaya neden olur.

Vişne Suyunun Faydaları

 1. Egzersiz Sonrası Dinlenmeye Yardımcı olur: Vişne suyu yapılan egzersizler sonrasında dinlenme ve rahatlama sürecine fayda sağlar. Potasyum bakımından doğal olarak zengindir Bu da vücuttaki elektriksel vuruları yönetir. Bu mineral ayrıca tansiyon, hidratlama, kas iyileşmesi, sinir sinyali, sindirim, kalp atışı ve pH dengesini korur. Bir kase vişne, günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %10’una tekabül eden 330 miligram potasyum içermektedir.
 2. İltihaplanma ve Kireçlenme Ağrılarına Karşı Savaşır: Araştırmalar, vişnede bulunan antioksidanların ostreoartritten kaynaklanan ağrı ve iltihapları azalttığını ortaya koymuştur. 2012 yılında yapılan bir araştırmada 21 gün boyunca günde iki kez vişne suyu içmenin, ostreoartrit olan insanların hissettiği ağrılarını azalttığını göstermiştir. Kan testleri ayrıca bu kişilerin daha az kireçlenme ile karşı karşıya kaldığını ortaya koymuştur.
 3. Şişkinliği Azaltır: Şişkinlikten kaynaklanan ağrı çekenler steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ihtiyaçlara yönelir. Ancak bu ilaçların etkileri zararlı olabilmektedir. 2004 yılında yapılan bir araştırmada vişne suyu ilavesi iltihabı ve şişkinlikten kaynaklanan ağrıları azalttığı gözlemlenmiştir.
 4. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: tüm meyve sebzeler gibi vişne de güçlü antioksidanlar ve virüs önleyici içeriklerle doludur. Vişnede bulunan antioksidanlardan biri olan flavonoidler enfeksiyonlara karşı mücadele eder. Araştırmalar bu kimyasalların bağışıklık istemi fonksiyonu üzerinde önemli etkisi olduğunu ortaya koymaktadır.
 5. Metabolizmayı Düzenler ve Obezite İle Mücadele Eder: Vişne metabolizmayı düzenlemeye ve karın bölgesindeki yağların atılmasına yardımcı olur. Araştırmalar vişneye kırmızı rengini veren bir flavonoid çeşidi olan antisiyoninlerin obezite gelişimine karşı savaştığını ortaya koymuştur. Diğer bir araştırmada da iltihaplanmayı ve karın bölgesi yağlarını azaltmaya yardımcı olduğunu ve metabolik sendrom riskini ortadan kaldırdığını göstermiştir.
 6. Uykuya Yardımcı Olur: Bir tutam uyku düzenleyici melatonin ile vişnenin iltihap önleyici özellikleri birleştiğinde daha iyi bir uykuya yardımcı olur.
 7. Kanser Büyümesini Engeller: 2003 yılında yapılan bir araştırmada, vişnenin kolon tümörlerinin tedavisinde en etkili önleyici olduğu ortaya konulmuştur. Başka bir araştırmada da vişnenin kanser hücrelerinin büyümesini azalttığı belirtilmiştir.

“Vişne suyunun faydaları” üzerine 9 yorum

 1. Benim bu kadar faydası olduğunu bilmediğim zamanlarda da en çok tükettiğim içecek vişne suyuydu. Zaten herkesin severek tükettiği bir şey. Üstüne bu kadar fayda sağladığı öğrendikten sonra içme de yanında yat 🙂

  Yanıtla
 2. Çoğumuzun neredeyse her gün içtiği hatta kompostosunu yaptığı vişnenin ne kadarda çok bilmediğimiz faydası varmış meğer. En önemlisi de çağımızın hastalığı kansere karşı olan etkisi muazzam. Bundan sonra vazgeçilmez içeceklerimden birisi vişne suyu.

  Yanıtla
 3. Koku tat olarak mekemmel bir meyve olan vişnenin suyu zaten bambaşka.
  Her türlü yemeğin yanında çok güzel gidiyor.
  Hergün elimde olduğu kadar içmeye çalışıyorum.

  Yanıtla
 4. Her gün kesinlikle 1 kutu visne suyu iciyorum. Kansizliğa iyi geldiğini biliyordum simdi görüyorum ki günde 2 kutu içmeliyim vişne suyunu hem kan değerlerimi düzeltsin hemde sağlığa bu kadar faydali icmemek olmaz ☺

  Yanıtla
 5. Madem vişne suyu bu kadar faydalı bundan sonra her gün düzenli olarak vişne suyu tüketecem. özellikle akşam yemeklerinden sonra çay yerine vişnesuyu tüketmek daha faydalı olacaktır.

  Yanıtla
 6. Topladığımız vişneler bu kadar faydalıysa bizimde mutlaka günde 1 bardak vişne suyu içmemiz gerek bence 😀

  Yanıtla
 7. Vişne suyu bir çok derde devadır.Genelde Ağrılara dokta eli değmeden yardımcı olur.Yemeklerimizin Yanında olmazsa olmazımızdır.Herkese Tavsiye ediyorum.

  Yanıtla
 8. Vişne suyunun yararları sandığımdan fazlaymış. Burada da güzelce anlatılmış.Her gün bir bardak vişne suyu içsek baya sağlıklı yaşarız sanırım 🙂

  Yanıtla
 9. Vişne suyu benim zamanımda yemeklerin Yanında oldukça içtiğimiz bir içecektir şimdi özelliklerini görünce yine içmemiz gerektiğini anladım. Artık yemeklerin yanında vişne suyu eksik olmayacak.

  Yanıtla

Yorum yapın