VİCKSİN FAYDALARI

Reçete gerektirmeden her eczaneden kolaylıkla alınabilen Viks, Amerikalı ünlü bir ilaç firmasının ürünü olarak günümüzde pek çok alanda tercih edilmektedir. Çoğu zaman kişiler tarafından nefes açıcı özelliği nedeniyle kullanılan bu ilacın içeriğinde ise insan vücudu için oldukça değerli bileşenler yer almaktadır. Farklı birçok hastalık türünde evde uygulanabilecek pratik terapi yöntemleri arasında ilk sıralarda gelen Viks, genellikle haricen kullanılması ile bilinir. Mentollü kokusu ve ferahlatıcı etkisi ile uzun yıllardır ülkemizde en popüler sağlık ürünleri arasında bulunan bu ilaç, kullanıldığı andan itibaren vücutta serinlik hissi uyandırmasıyla ünlüdür. İlk kez 1984 yılında geliştirilen formülü ile piyasaya sunulan Viks, o günden bu yana farklı birçok konuda tercih edilen en değerli tedavi seçenekleri arasında yer almıştır.

Viksin Faydaları Nelerdir?

Viksin kullanım şekillerine bağlı olmak üzere farklı pek çok faydası bulunur. Ancak Viksin faydaları arasında en çok bilinenlerine açıklamaları ile birlikte bazı örneklendirmeler yapılabilir.

 • Baş Ağrısına İyi Gelir
  Pek iyi bilinmemesinin aksine Viks, oldukça faydalı bir baş ağrısı giderme ilacıdır. Özellikle baş ağrısı nedeniyle baş ve yüz bölgesinde meydana gelen baskı ve ağrılarda Viks kullanılması halinde çok kısa bir sürede hastaların ağrı problemlerinde iyileşmeler gözlemlenebilir. Ayrıca Viks, ferahlatıcı etkisi ile burun kanallarını açarak baş ağrısının belirtilerini hafifletmeye de yardımcı olur. Baş ağrısında dileyen kişiler Viksi koklayarak kullanabilirken dileyen kişilerse alın bölgesine yumuşak masaj hareketleri ile sürebilirler.
 • Şiddetli Kas Ağrılarını Giderir
  Günümüzde Viksin faydaları arasında yer alan şiddetli kas ağrılarını hafifletme özelliğinden sık sık yararlanılmaktadır. Özellikle yoğun günlük temposundan ötürü çoğu zaman vücutlarının çeşitli bölgelerinde kas ağrıları yaşayanlar, ağrıyan bölgelerine topikal şekilde Viks sürerek kısa sürede kendilerini daha iyi hissedebilirler. Viks ayrıca spor dallarıyla uğraşan kişilerin sakatlanmaları halinde de tercih edilebilecek bir seçenektir. Kasları gevşetmesi ve vücudun genelini dinlendirmesi ile bu ilaç özellikle uykudan önce cilde sürüldüğünde rahatlatıcı etki gösterir.

Tırnak Mantarı Problemlerini İyileştirir

Pek çok kişinin başına bela olan tırnak mantarı sorunlarında kullanılabilecek uygun dozlardaki Viks kremi, kısa sürede tırnaklardaki mantarları etkisiz hale getirir ve tırnakların eski gücüne kavuşabilmelerine olanak verir. 2 hafta boyunca tırnak mantarı için Viks kullananların bu rahatsızlık konusunda etkili sonuçlar aldığı bilinmektedir.

Belirtilen tüm avantajlarının yanı sıra Viksin faydaları arasında daha pek çok özellik bulunur.

Viksin Faydaları Kısaca

 • Soğuk algınlığı belirtilerini azaltır.
 • Öksürme problemlerinde iyileştirici etki gösterir.
 • Göğüs tıkanıklığını gidermede yardımcıdır.
 • Kuruyan ciltleri yumuşatma özelliği vardır.
 • Saç derisinde meydana gelen kepeği engeller.
 • Cilt yüzeyindeki yaraları iyileştirir.
 • Burun tıkanıklıklarını açar.
 • Vücutta meydana gelen kötü kokuları bastırır.
 • Sivrisinek gibi canlıları uzaklaştırır.
 • Bulunduğu ortamdaki havanın nemini arttırır ve böylece uyku kalitesini yükseltir.

Vicks genellikle baş ağrısı, soğuk algınlığı, öksürük, tıkalı burun, göğüs ve boğaz tıkanıklığından kurtulmak için kullanılmaktadır. Ancak vicksin bundan daha fazla faydası bulunmaktadır.

Vicksin Faydaları ve Bazı Kullanım Alanları

Sinekleri Uzaklaştırır: Az bir miktar vicks giysi ve cilde uygulandığında sinekleri uzak tutar.

Sinüzit Baş Ağrısı: Vicks, sinüzitten kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde faydalıdır. Vicksi burun altına sürüp derin bir şekilde nefes alındığında içerisinde bulunan mentol baş ağrısını sakinleştirir.

Sivilceleri Azaltır: Biraz şaşırtıcı olabilir ancak vicks cildin temizlenmesinde yardımcı olmaktadır. Sivilcenin üzerine günde birkaç kez vicks uygulandığında sivilceleri hafifletir ve kurutur.

Teatral Gözyaşı: Eğer oyun gereği gözyaşı dökme ihtiyacı varsa gözlerin altına vick sürüldüğünde ağlamaya yardımcı olur. Ancak gözün içine ve göz kapaklarına sürülmemelidir.

Doğal Bir Böcek Savardır: Boyun, diz, dirsek ve kulakların arkasına vicks sürüldüğünde böcekleri uzak tutar. Açık havada vicks kutusunun kapağı açıldığında sineklerden korur.

Morarmaları İyileştirir: Bir tutam tuz ile vicks karıştırılıp moraran yere uygulandığında morarmaların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Kas Ağrılarını Yatıştırır: Kas ağrısı olan bölgeye vicks uygulanıp sıcak ve kuru bir havlu ile sarıldığında ağrıyı hafifletir. En iyi faydayı sağlamak için günde üç kez uygulanmalıdır.

Cilt Nemlendirici: Vicks cilt için muhteşem bir nemlendiricidir.

Tenisçi Hastalığı: Dirsek ağrılarından şikayeti olanlar Vicks kullanarak bu ağrılardan kurtulabilir. İçerisinde bulunan mentol ve kafur bu ağrıları iyileştirme özelliğine sahiptir.

Topuk çatlaklarını İyileştirir: Ayak ve topuklara kalın bir vicks tabakası sürülüp üzerine kalın pamuk çorap giyilerek sabaha kadar bekletilmeli ve sabah ayak durulanmalıdır. Böylece sağlıklı ve pürüzsüz topukların sağlığı muhafaza edilebilir.

El ve Ayak Tırnakları Mantarı: İltihaplı el ve ayak tırnaklarına uygulandığında bu iltihaplı kısımlardan tamamen kurtarır.

Göğüs Tıkanıklığını Giderir: Boğaz ve göğse vicks uygulanması tıkanma belirtilerini ve öksürüğü yok eder.

Kesikleri İyileştirir: Kesiklerin iyileşme hızını artırmak ve enfeksiyon kapmasını önlemek için vicks kullanımı önemlidir.

Çatlaklar: Çatlaklar üzerine düzenli olarak vicks uygulandığında bu çatlakların kapanmasına yardımcı olur.

Egzamadan Kurtarır: Egzamanın etkili olduğu bölgeye vicks uygulanması iltihaplanmayı ve kaşıntıyı azaltır.

Kulak Ağrısını Keser: Bir pamuk yumağına vicks uygulayarak ağrılı kulağa koyulduğunda ağrıdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Atlet Ayakları: Günde iki defa vicks uygulanarak atletlerin ayaklarını iyileştirir.

Yorum yapın