Üzümün Faydaları

Üzümün Sağlık Açısından Faydaları

Kabızlık, sindirim bozukluğu, yorgunluk, böbrek rahatsızlıkları, sarı nokta hastalığının tedavisinde ve kataraktın önlenmesindeki faydalarını içerir. En popüler ve lezzetli meyvelerden biri olan üzüm potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, magnezyum ve selenyum gibi önemli minerallere ek olarak A vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve folik asit bakımından zengindir.

Üzüm çok güçlü antioksidan olan flavanoid içerir. Bu flavanoidler serbest radikallerin neden olduğu zararları azaltır ve yaşlanmayı yavaşlatır. Üzüm, yüksek besin değeri içeriği sayesinde sağlıklı ve aktif bir yaşam için önemli bir rol oynar.

Üzümün Faydaları

 1. Astım: Üzüm astım tedavisinden kullanılabilmektedir. Buna ek olarak üzümün hidratlayıcı özelliği yüksektir. Bu da karaciğerlerdeki nemi artırır ve astım olaylarını azaltır.
 2. Kemik Sağlığı: Üzüm bakır, demir ve manganez gibi mikro besin maddeleri bakımından muhteşem bir kaynaktır. Tüm bu besin maddeleri kemik oluşumu ve kemiklerin güçlenmesi için önemlidir. Beslenme düzenine üzüm eklenerek kemik erimesi gibi yaşlanma ile ilgili rahatsızlıklar önlenebilir.
 3. Kalp Rahatsızlıkları: Üzüm kan pıhtılaşmasını önleyen vücuttaki nitrik oksit seviyesini artırır. Bu sebeple üzüm kalp ataklarını azaltmada etkili bir yoldur. Buna ek olarak üzümdeki antioksidan varlığı, damarları tıkayan LDL kolesterolünün (kötü kolesterol) oksitlenmesini önler. Üzüm ayrıca güçlü antioksidan olan flavanoidler bakımından zengindir. Bu flavanoidlerin iki çeşidi olan resveratrol ve kuersetin serbest radikallerin vücudu tehdit eden ve LDL kolesterolün zararlı etkilerini hızlandıran etkilerini yok eder.
 4. Migren: Üzüm suyu migrenin evde tedavisinde önemlidir. İronik bir şekilde kırmızı şarap içmek migrene neden olduğu kabul edilir ancak üzüm suyu veya üzüm çekirdeği özü bu problem için bir çözüm olarak kabul edilmektedir.
 5. Kabızlık: Üzüm kabızlığın üstesinden gelme ve gidermede çok etkilidir. Ayrıca üzüm bağırsak kaslarını ve mideyi güçlendirerek kronik kabızlığı rahatlatır.
 6. Sindirim Bozukluğu: Üzüm hazımsızlıkta önemi rol oynar. Sindirim bozukluklarını ve midedeki rahatsızlıkları rahatlatır. Üzüm hafif gıda olarak kabul edilmesinden dolayı diğer sindirim sorunlarında da önerilmektedir.
 7. Yorgunluk: Üzüm vücuda demir sağlar ve yorgunluğu önler. Kansızlık insanlar için gerçek bir problemdir ve üzüm tüketmek vücuttaki demir ve mineral seviyesini korur. Demir eksikliği halsizliğe neden olur ve zihin hızlı çalışmaz. Bu yüzden demir vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli bir mineraldir.
 8. Diş Bakımı: Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre üzüm çekirdeği özünün diş çürüklerini özünün diş çürüklerini potansiyel olarak önelemeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.
 9. Böbrek Rahatsızlıkları: Üzüm önemli derecede ürik asit asitliliğini azaltır ve asidin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Böylece böbrekler üzerindeki baskı ve stresi azaltır. Üzüm yüksek su içeriğinden dolayı idrarı artırır.
 10. Kolesterol: Üzüm pterostilbene adı verilen bir bileşen içerir. Bu bileşen kolesterol seviyesini düşürme özelliğine sahiptir. Dahası üzümde bulunan saponinler ayrıca kolesterol emilimini önler.
 11. Anti Bakteriyel Hareketlilik: Üzüm insanı enfeksiyonlardan koruyan güçlü anti bakteriyel ve virüs önleyici içeriklere sahiptir. Polyo virüsü ile herpes simpleks virüsüne karşı güçlü virüs önleyici özellikler sergiler. Ayrıca üzüm mide ve diğer sistemlerdeki bakteriyel enfeksiyonlara karşı mücadele eder.
 12. Meme Kanseri: Son yapılan araştırmalarda üzümün meme kanserinin önlenmesinde yardımcı olduğu ortaya çıkmıştır. Üzümdeki antioksidanlar kanserin bütün türlerinin önlenmesinde faydalıdır ancak özellikle meme kanserine karşı önlem almada etkileyicidir.
 13. Alzheimer Hastalığı: Üzümde bulunan faydalı bir polifenol olan resveratrol Alzheimer hastalarındaki nişasta benzeri peptit seviyesini azaltır. Araştırmalar üzümün beyin sağlığını artırdığını ve dejeneratif sinirsel hastalıların oluşumunu ertelediğini ortaya koymuştur. British Journal of Nutrition dergisinde yayınlanan bir araştırmada üzümün yaşlı insanların beyin fonksiyonlarını geliştirdiği öne sürülmektedir.
 14. Kemik Erimesi: Üzüm yaşlılıkla ilgili görme kaybı ve sarı nokta hastalığını önler. Miami Üniversitesinde yürütülen araştırma çalışmasında üzüm bakımından zengin beslenme düzeninin göz sağlığını desteklediği ve görmeyi tehdit eden retinal rahatsızlıkları önlediği ortay konulmuştur.
 15. Bağışıklık Sistemi: Üzüm sadece flavanoidler ve mineraller bakımından değil aynı zamanda vitaminler bakımından da zengindir. Üzümdeki yüksek C vitamini, K vitamini ve A vitamini seviyesi birçok organ sistemi, özellikle bağışıklık sistemi sağlığını artırır. Bunun anlamı daha ciddi hastalıkların yanı sıra soğuk algınlığı şansını azaltır.
 16. Kataraktın Önlenmesi: Üzümde bulunan flavanoidler serbest radikallerin yol açtığı zararlar ile mücadele eder ve bu zararları önler. Serbest radikaller kalp-damar rahatsızlıkları, kanser ve yaşlılıkla ilgili problemlerin yanı sıra katarakt oluşumuna neden olur.
 17. Kanser Önleyici Özellikler: Üzüm içerisinde bulunan resveratrolün iltihap önleyici özelliği sayesinde kanser önleyici özelliklere sahiptir. Özellikle kalın bağırsak ve meme kanserinin önlenmesinde etkilidir. Üzümde bulunan antosiyaninler kansere neden olan maddelerin çoğalmasını önleyici özelliklere sahiptir. Üzüm suyu sadece kanseri önlemekle kalmaz ayrıca kanser hücrelerinin büyümesini de zapt eder.

“Üzümün Faydaları” üzerine 2 yorum

 1. Üzümün faydaları ne de fazlaymış biz anca içki yapalım ondan meğgersem katarakttan tut ta kolesteröle kadar her şeye faydası varmış meğer.Bol bol tatmak lazım tutam tutam.

  Yanıtla
 2. Üzümün bu kadar faydası olduğunu bilmiyordum.
  meğerse vitamin deposuymuş.
  yazları vazgeçilmez meyvemiz.
  kışında kurusunu yiyoruz.

  Yanıtla

Yorum yapın