Su İçmenin Faydaları

İnsan vücudunun %70’i su ile kaplı oluşundan da anlayabileceğimiz gibi insan sağlığına su içmenin faydaları tahmin edemeyeceğiniz kadar fazladır.  Su içmek vücudunuzdaki pH dengesini sağlar, vücut sıcaklığını dengeler, metabolizmayı hızlandırır, migrene iyi gelir, gastrit ve ülser gibi rahatsızlıkları rahatlatır, böbrek taşına iyi gelir, kardiyovasküler rahatsızlıkların önüne geçer, sırt ağrısına ve kemik erimesine de iyi gelir. Hamile kadınların ya da emzirme dönemindeki kadınların bol bol su içmeleri tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda böbrek fonksiyonu ve ten rengi için de oldukça önemlidir.

 

Su, vücut için oldukça önemli olan bir içecektir ve vücut pH’ını dengeleme konusunda oldukça yardımcı olur, metabolik işlemlerde vücuda yardımcı olur, yararlı ürünlerin iletimi ve atık maddelerin atımı için oldukça önemlidir aynı zamanda bütün organ sistemleri için de vazgeçilmez bir role sahiptir.

 

pH Dengesi: İnsan vücudu 7.35-7.45 arasında bir pH’a sahip olmalıdır ki vücuttaki işlemler en doğru şekilde gerçekleştirilebilsin. Vücut pHındaki asidik bir değişim hastalığa ya da vitamin ve minerallerin doğru işlenmemesine sebep olabilir. Bu yüzden de ortalama değer 7 nin üstünde olmalıdır, ki bu sayede daha yüksek oksijen alımı olsun, daha  iyi enerji sağlansın ve hastalıklara karşı daha iyi bir bağışıklık sistemi geliştirilebilsin. Bu durum da doğru miktarlarda su içmekle sağlanabilir.

 

Vücut Sıcaklığı: İnsan vücudunun büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır ve bu yüzden de vücut sıcaklığının düzenlenmesi de yine bu sıvıdan geçer. Yaz aylarında vücudumuza yüksek sıcaklık girişini engellemek ve iç dengemizi korumak için dışarı su veririz, yani terleriz. Yine bu sıcaklık dengeleme özelliğinin ana kaynaklarından birisi de sudur.

 

Kemik Erimesi: Linus Pauling Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre yeterli miktarda su tüketen kişilerde kemik erimesi ve kalça çıkığı gibi hastalıkların riskinin azaldığı görülmüş.

 

Nefes: Su yine vücuda oksijeni iletme ve vücuttaki karbon dioksiti toplama açısından kendi üzerine düşen görevi yapmaktadır.

 

Metabolizma: Su oksijeni, besinleri ve hormonları gerekli olan vücut bölümlerine aktarır ve yine vücuttaki toksinleri, ölü hücreleri ve gereksiz materyalleri atma konusunda da yardımcıdır. Yine vücutta önemli işlemlerde kullanılan proteinler ve enzimler de işlemlerini tamamlayabilmek için suya ihtiyaç duyarlar.

 

Sırt Ağrısı: Vücudumuzun arka kısmı spinal kord sayesinde dinlenmektedir. Spinal disklerimizin çekirdek kısımları yüksek miktarda su içermektedir ve bu su miktarının azalması da birçok kişide sırt ağrılarına sebebiyet verir.

 

Böbrek Taşı: Yapılan bir araştırmaya göre günde iki litre ya da diğer bir deyişle on bardak su tüketmek böbrek taşının oluşumunu engelliyor. Su, tuzların ve minerallerin birikerek taş oluşturmalarını engelleyen harika bir çözücüdür. Böbreğe ulaşan tuzlar ürin sayesinde toplanarak vücuttan atılmaktadır.

 

Kardiyovasküler Hastalıklar: Su, kardiyovasküler rahatsızlıkların ilerlemesini engellemektedir. Suyun akışkanlığının doğru ölçüde kalmasına yardımcı olur ve plazma ve fibrinojen dağılımını da aynı oranda düzenlemektedir. Bu yüzden de vücuda giren yeterli miktardaki su vasküler sistemlerin rahatlaması açısından oldukça önemlidir.

 

Hamile Kadınlar ve Emziren Anneler: Hamile bir kadın yeni bir yaşama ev sahipliği yapar ve bunu yaparken de kendi vücudundaki kaynaklardan yararlanır. Vücuttaki büyüme faktörleri ve gerekli olan besinler anneden fetüse kan yoluyla geçmektedirler ki bu durum da yine suya ihtiyaç duyulan bir işleme tekabül eder. Hamilelik dönemlerinde bol miktarda su içmek bu dönemlerde oldukça yüksek oranlara sahip olan mesane enfeksiyonları ve hemoroid gibi hastalıkların önüne geçmek konusunda yardımcı olacaktır.

“Su İçmenin Faydaları” üzerine 3 yorum

  1. Herkes şu kadar su içmek gerek bu kadar su içmek gerek diyip duruyor. Ben sıvı ihtiyacımı başka malzemelerden mi sağlıyorum bilmiyorum bir türlü günde şöyle 2 litre küsür su içen birisi olamadım. İnsanların yüzde %70 i suymuş. Bizim %70 imiz ders x)

    Yanıtla
  2. Dünyanın belkide en gerekli sıvısı ve yaşam kaynağımız.Susuz bir yaşam zaten düşünülemez.Tabi bazen tembellik edip az içtiğimiz zamanlar oluyor ancak kesinlikle her gün belirli miktarda içmek gerektiğine inanıyorum çünkü vücut dolaışımına olan katkısı o kadar fazla ki

    Yanıtla
  3. İhtiyaç duyduğumuz için içtiğimiz suyun bile bu kadar faydalı olması çok şaşırtıcı fakat kış aylarında çoğu insan suya daha az ihtiyaç duyuyor bunun için sadece susadığımızda değil normal olarakta bol bol tüketmeliyiz.

    Yanıtla

Yorum yapın