Sarımsak Yağı Nerelerde Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Sarımsak çok eski zamanlardan beri süregelen ilaç tedavilerinde kullanılması ile halk arasında özellikle soğuk algınlığından korunmak amacı ile kullanılan bir malzemedir. İçerisinde A1, B2, B6, C vitamini, aminoasit, selenyum, demir, iyot ve selenyum gibi doğal bileşenler bulundurur. Kapsül, yağ ve diri hali ile vücuttaki farklı hastalık artı semptomlar için alınabilir.

SARIMSAK YAĞININ FAYDALARI

Kulak enfeksiyonlarında tedavi amaçla alınır özellikle orta kulak iltihabının vazgeçilmez tedavi yöntemlerinden birisidir. Bu iltihap ağrı ve kuşak tıkanıklığına neden olması ile bilinir.Bakteri öldürür, belirtileri hafifletir. 2 damla sarımsak yağı 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılıp tavada ısıtılır ve soğuması beklenip kullanılabilir. Pamuk yardımı ile kulağa iki üç damla sıkılması yeterli olacaktır.

Akne kurutucu özelliği vardır ancak deriye direkt olarak değil Hindistan cevizi yağı yada zeytinyağı ile karıştırılıp kullanılması önerilir. Yoksa deride kızarıklık ve yanmaya neden olabilir.

Kaş, saç ve sakallara uygulanması halinde bölgedeki tüyleri güçlendirecek ve sağlıklı görünüm kazanmalarına yardımcı olacaktır.

Cilt mantarına iyi gelmesi söylenti değil bilim adamlarınca kanıtlanmış bir gerçektir yağı incelterek pamuk yardımı ile mantarlı bölgeye uygulayın. İyileşme görülene kadar günde 2 3 defa tekrarlanmasında bir sakınca yoktur. Beklenmeyen bir yan eti halinde doktorunuza danışınız. Karışıma E vitamını kapsülü eklenirse daha hızlı bir iyileşme süreci sizi bekler.

Kan şekerinizi düzenler.

Ağrıyan diş üzerinde bir pamuğa sarımsak yağı damlatarak beklerseniz diş ağrınız kesilecektir.

Kötü huyu tümörleri küçülttüğü kanıtlanmış bir gerçek olmakla beraber %35 oranında işe yaradığı görülmüştür.
Doğal antibiyotik olduğu için gribi ve soğuk algınlığını uzaklaştırır. Vücudunuzdaki toksini arındırır. Bağışıklık sisteminizi destekler.

Mide ve bağırsaktaki kurt, parazit, solucan oluşumunu yok eder.

Kas ağrılarına iyi gelmesi ile bilindiği için bazı antrenörlerin sporcularına Sarımsak Yağı Kapsülünü önerdikleri bilinir. Kemik sağlığını da olumlu etkiler.

SARIMSAK YAĞI’NIN YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Nefesin kötü kokmasına neden olabilir ancak son zamanlarda kapsülleri geliştirilmiştir. Cilde direkt olarak uygulanması halinde tahrişe neden olabilir. Egzama gibi cilt hastalıkları bulunanlar doktor kontrolü halinde kullanmalıdır. Kan inceltici özelliğinden dolayı ameliyat öncesinde ve hamile kadınları önerilmez. Diğer ilaçlarla etkileşime geçebileceği için ağır ilaç alanlar kullanmamalıdır. Yüksek doz alımında mide yanması ve ishale neden olabilir. Dozu kendiniz belirlemeyiniz ve ambalajı çok dikkatli okuyunuz.

SARIMSAK YAĞININ SAÇA FAYDASI NEDİR ?

Saç dökülmesini yavaşlatır ve zamanla durdurur. Oluşan mantar sorunun giderilmesinde fayda sağlar. Köklerin canlanmasını sağlayacaktır ve sebum dengesini koruyacaktır.Yeni oluşan saçların bakımında ve gelişmesinde fayda sağlar.Yıpranmış olan saçların canlanmasını ve gürleşmesine yardım eder. Saçı gürleştirir ve canlı bir görünüm sağlar Ancak düzenli uygulanması önerilir. Ayrıcı sakal ve kaşa da uygulanması doğaldır.

SARIMSAK YAĞI SAÇA NASIL UYGULANIR ?

Sarımsak yağını saça uygulamak için bir yemek kaşığı sarımsak yağını ve bir yemek kaşığı çam yağını karıştırın. Karıştırılmış olan yağları parmak uçlarınız ile saç köklerinize masaj yaparak uygulayın. Bu şekilde saçları yaklaşık yarım saat kadar bekletin ve sürenin ardından iyi şekilde yıkayın. Saç dökülmesini durduran ve yeni saç çıkmasında fayda sağlayan bu yöntemi haftada iki kolaylıkla uygulayabilirsiniz.

Yorum yapın