Menopoz Libidoyu Etkiler Mi?

Menopoza girince, libidonuzun veya cinsel tahrikinizin değiştiğini fark edebilirsiniz. Bazı kadınlar libidoda bir artış yaşayabilirken, diğerleri bir düşüş yaşayabilir. Çok yaygın olsa da, tüm kadınlar bu libido azalmasına neden olmaz. Çoğu durumda, menopoz sırasında daha düşük bir libido, hormon düzeylerinin azalmasına bağlıdır.

Bu azalmış hormon seviyeleri, vajinal kuruluk ve sıkılığa yol açabilir, bu da cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olabilir. Menopoz semptomları ayrıca cinsel ilişkiye daha az ilgi gösterebilir. Bu belirtiler şunlardır:

  • Depresyon
  • Ruh hali
  • Kilo almak
  • Sıcak basmaları

Menopoz ve Libido

Menopoz, libidoyu çeşitli şekillerde olumsuz etkileyebilir. Menopoz sırasında, testosteron ve östrojen seviyeleriniz azalır, bu da sizi uyarılmanızı daha da zorlaştırabilir.

Östrojen azalması da vajinal kuruluğa yol açabilir. Daha düşük östrojen seviyeleri vajinadaki kan beslenmesinde bir düşüşe neden olur ve bu da vajinal ıslaklığı olumsuz yönde etkileyebilir. Ayrıca vajinal atrofi olarak bilinen vajinal duvarın incelmesine de yol açabilir. Vajinal kuruluk ve atrofi sıklıkla cinsel ilişki sırasında rahatsızlığa neden olur.

Menopozdaki diğer fiziksel değişiklikler de libidonuzu etkileyebilir. Örneğin, birçok kadın menopoz sırasında kilo alır ve yeni vücudunuzdaki rahatsızlık, cinsel isteğinizi azaltabilir. Sıcak basmaları ve gece terlemeleri de sık görülen semptomlardır. Bu semptomlar, seks için çok yorgun hissetmenize neden olabilir. Diğer belirtiler, sizi cinsel ilişkiden uzaklaştırabilen depresyon ve sinirlilik gibi duygudurum belirtilerini içerir.

Doktora Danışın

Menopozdan geçiyor ve libidonuzdaki değişiklikleri fark ediyorsanız, doktorunuz bu değişikliklerin altta yatan nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Bu da dahil olmak üzere tedavil önermelerine yardımcı olabilir:

  • Evde yapılan ilaçlar
  • Reçetesiz (OTC) ilaçlar
  • Reçeteli ilaçlar

Seks isteğinizin neden azaldığına bağlı olarak, doktorunuz yardım için sizi başka bir profesyonele yönlendirebilir. Örneğin, cinsel dürtüünüzün azalması için fiziksel bir neden yoksa ya da eşinizle ilişkinizi geliştirmek için yardım istiyorsanız evlilik danışmanlığı istemiyorsanız bir cinsellik terapisti önerebilir.

Hormon Replasman Tedavisi (HRT)

Altta yatan hormon değişikliklerini hormon tedavisi (HRT) ile tedavi edilmektedir. Östrojen hapları, vücudunuzun artık yapmadığı hormonları değiştirerek vajinal kuruluk ve vajinal atrofi azaltmaya yardımcı olabilir. Kan pıhtıları, kalp krizi ve meme kanseri dahil olmak üzere potansiyel östrojen tedavisi riskleri vardır. Sadece vajinal semptomlarınız varsa, östrojen krem ​​veya vajinal halka sizin için daha iyi bir seçenek olabilir.

Ayrıca, orta dereceli testosteron dozlarının menopozdan geçen kadınların libidolarını artırmasına yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Testosteron tedavisinin ayrıca, yüksek kolesterol ve artan saç büyümesi ve akne riski de dahil olmak üzere potansiyel olumsuz yan etkileri vardır.

Egzersiz

Egzersiz sadece kilo almayla savaşmakla kalmaz, aynı zamanda ruh halinizi de geliştirebilir. Çünkü egzersiz, stresi azaltabilen ve olumlu duyguları tetikleyebilen endorfin salgılar.

Bir süredir egzersiz yapmakta veya egzersiz yapmıyorsanız, yavaşlayın ve günde en az 30 dakika egzersiz yapmaya çalışın. İlk başta, bu, dayanıklılığınızı geliştirene kadar günde 10 dakika egzersiz yapmak anlamına gelebilir.

Ayrıca, her zaman ilgilendiğiniz ancak daha önce denemediğiniz bir etkinliği denemek isteyebilirsiniz. Mesele, zevk aldığınız bir şey yapmaktır, böylece egzersizi, iş gibi hissetmezsiniz.

Eşinizle İletişim Kurun

Menopoz sırasında libido kaybı genellikle fiziksel semptomlara bağlı olmakla birlikte, eşinize daha fazla bağlı kalmak, aynı zamanda seks için ruh halinize girmenize yardımcı olabilir. İletişim hatlarını açık tutun ve hem fiziksel hem de zihinsel olarak ilişkiniz ve nelerden geçtiğiniz konusunda dürüst olun.

Samimiyete Odaklanın

Seks, partnerinize yakın hissetmenin tek yolu değildir. Öpüşmek, okşamak ve diğer cinsel olmayan yakınlık eylemleri, eşinizle aranızda bir bağ kurarak, cinsel tahrikinizi artırmanıza yardımcı olabilir.

Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizleri, pelvis kaslarınızı sıkılaştırmanıza ve cinsel ilişki sırasında hislerinizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu egzersizi gerçekleştirmek için öncelikle doğru kasları bulmanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, orta akış işemeyi durdurmaktır. Aktive ettiğiniz kaslar pelvis taban kaslarınızdır.

Kegels yapmak için:

Pelvik taban kaslarınızı kontrol edin ve kasılmayı beş saniyeliğine tutun. Ardından beş saniye boyunca yavaşça bırakın. Bu hareketi 10 defa, günde 3 kez tekrarlamaya çalışın.

Menopoz sırasında libido kaybı genellikle azalmış hormon seviyelerine bağlıdır. Menopoz sırasında ve sonrasında hormon üretimi çok düşük seviyelere düşer. Bu, vajinal kuruluk gibi bazı semptomların muhtemelen tedavi olmaksızın iyileşmeyeceği anlamına gelir. Gece terlemeleri gibi libido kaybına yol açan diğer semptomlar, çoğu kadın için eninde sonunda gider. Menopoz sırasında cinsel dürtü azaltmanın çoğunun nedenlerine yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Bu tedavileri almayı ihmal etmeyin.

 

Yorum yapın