Siyah Çam Balının Faydaları

Doğal balın faydaları ile ilgili çok farklı bilgiler duymuşsunuzdur. Peki, siyah çam balının faydaları hakkında neler biliyorsunuz, hiç düşündünüz mü? Amerika ve Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 40 ülkeye bal ihracatı yapan Buram Bal Turkey’in CEO’su Cengiz Manav bugün bizlere doğal siyah çam balının sağlığımıza faydaları hakkında ilginç bilgiler aktardı.

Siyah çam balı nedir?

Avrupa’da Black Forest Honey, Orman Balı, Kara Çam Balı olarak da bilinen Siyah Çam Balı ülkemizde yoğun bir şekilde üretilir ve bütün ballarda olduğu gibi doğal olarak üretilip tüketilmesi gereken bir bal çeşididir.

Ege ve Akdeniz bölgesinde bulunan bu çam ağaçlarından alınan siyah çam balı hem lezzetli hem de sağlıklı bir baldır. Siyah çam balı yaz sıcaklarında çamların üzerinde oluşan özleri arıların toplamasıyla elde edilir. Bu yüzden doğal siyah çam balının şifa kaynağı olduğunu dile getiren Manav, “Siyah çam balı her yetişkinin düzenli olarak tüketmesi gereken doğal bir üründür,” dedi.

Manav’a göre siyah çam balının bir çay kaşığı alınıp incelendiğinde bu balın ne kadar etkili bir bal olduğu ortaya konulabilir.

Peki, Siyah Çam Balının faydaları nelerdir?

  1. Ağrı kesicidir!

Siyah Çam Balı ağrı kesici özelliğe sahip olup doğal ilaç gibidir.

  1. Enerjiktir!

Doğal çam balı düzenli tüketimlerde enerji verir ve yorgunluğu giderir.

  1. Gözler için şifalıdır!

Siyah çam balı göz bozukluklarına iyi gelirken gözlerin daha iyi görmesini de sağlar.

  1. Saçları besler!

Orman balı saç diplerini güçlendirir ve saçları da besler. Düzenli kullanımda daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olabilirsiniz.

  1. Sindirimi kolaylaştırır!

Bazı ballar hassas midelerde sıkıntı oluşturur. Siyah çam balı ise bu tür hassas mideler için de şifa kaynağıdır. İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde mideyi rahatlatır ve sindirimi kolaylaştırır.

  1. Yüksek tansiyonu önler!

Yaşlıların sıkça yaşadığı sıkıntılardan olan yüksek tansiyon problemini siyah çam balıyla önleyebilirsiniz. Bunun için yemeklerden önce bir tatlı kaşığı siyah çam balı tüketerek tansiyonunuz dengeleyebilirsiniz.

  1. Yara ve iltihapları onarır!

Siyah çam balı ile yaralarınızı tedavi edebilirsiniz. Balın içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller vücuttaki hücrelerin yenilenmesini hızlandırır. Böylece deri beslenir ve sağlıklı haline geri döner. Siyah çam balı ile yara ve iltihapların onarılması hızlanır.

  1. Damar tıkanıklığına faydalıdır!

Siyah Çam Balı içerdiği vitaminler sayesinde damarları açar.

  1. Öksürüğe ve nezleye faydalıdır!

Çam balının en önemli özelliği limonla birlikte kullanıldığında nezle ve öksürüğe iyi gelmesidir.

  1. Kalp ritmini düzenler!

Kalp ritminde dengesizlik olanlarda günlük olarak siyah çam balı kullanmaları tavsiye edilir.

Siyah çam balında bulunan bu şifa özelliklerine dikkat çeken Cengiz Manav; Buram Honey Turkey olarak doğal balın doğrudan tedavi amaçlı kullanılmaması gerektiğini sadece tedavinin yanında kullanılması gerektiğini söylüyor.

“Siyah Çam Balının Faydaları” üzerine bir yorum

Yorum yapın