Sinüzite Ne İyi Gelir?

Antibiyotiklere başlamadan önce, sinüzit ağrılarına, sinüs tıkanmalarına ve buna bağlı etkilere ne çözümler üretilebilir bakalım.

Çoğu insan, yaşamlarında bir noktada sinüzit kaynaklı sağlık problemleri yaşamış ve reçeteli ilaçlar olmaksızın iyileşmiştir. Ancak tüm sinüs problemleri aynı değildir, bazı belirtiler medikal ilaç kullanmadan geçmez.

Sinüsler burun çevresindeki kemiklerin içi boş ceplerdir. Buruna akan mukus üretirler. Eğer burnunuz iltihap nedeniyle şişmişse, sinüsleri tıkayabilir ve ağrı, tıkanıklık, öksürük ve diş veya yüz ağrısına neden olabilir. Sinüzit akut olabilir, genellikle üşütmeden sonra dört haftaya kadar sürebilir ya da semptomlu veya semptomsuz aylarca hatta yıllarca sürebilir.Alerjiler, burun problemleri ve kistik fibroz gibi belirli durumlar, Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne göre akut ve kronik sinüzite de neden olabilirler. Bu hastalığı kendi imkanlarımızla tedavi etmek istersek neler yapabiliriz bir bakalım.

Sinüzit nasıl geçer, sinüzite ne iyi gelir?

  1. Burun yollarınızı açmakla işe başlayın. Hangi sinüs ağrısı çözümlerinin işe yaradığı konusunda birçok tartışma vardır, ancak nezleye burun temizleyici spreylerin faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Burun yolları açılan kişi daha iyi nefes alabilir. Nezleyken baş ağrısının tıkalı burun yollarından kaynaklı olduğu bilinmektedir.

       2. Bromelain tüketin.

Ek gıda takviyesi olarak satılan bromelain, ananas gövdelerinde bulunan bir proteindir. Yıllar boyunca, şişmeyi azaltmak için ödül avcıları tarafından kullanılmıştır. Bu protein, burun damarlarındaki ve yollarındaki şişmeleri azaltıyor. Ancak bunu kullanmaya başlamadan önce doktorunuzla konuşmayı unutmayın, çünkü bromelain aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebilir. Ve kesin dozajlama talimatlarını takip ettiğinizden emin olun.

  1. Buhar banyosu yapın

Sıcak su buharı sinüslerin nemlenmesine yardımcı olabilir. Duşa birkaç damla okaliptüs veya mentol serpiştirin ve banyonuzu mentollü hale getirin. Sıcak, buharlı bir duş veya banyo, burnunuzun içinde sıkışmış olan mukus ve döküntüleri gevşetmeye yardımcı olabilir.

  1. Bol bol sıvı tüketin

Sıvı tüketimi sinüslerinizi nemli tutmak da dahil olmak üzere vücudunuza birçok şekilde yardımcı olur. Sinüzit probleminiz varsa gün boyunca su için. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durun. Çünkü bu tarz içecekler vücudunuzun susuz kalmasına sebep olur, aldığınız suyun vücudunuzu nemlendirmesini engeller.

Tavsiye edilen sıvı alımı insandan insana farklılık gösterse de, kolay bir kılavuz günde en az sekiz adet 8 bardak su içilmesi gerektiğini söyler. Yeterince sıvı alıp almadığınızı nasıl anlayabilirsiniz? Idrarınızın rengi beyaza yakın açık sarı ise yeterince sıvı tüketiyorsunuz demektir. Ancak idrarınızın rengi koyu ise yeterli sıvı alımı yok demektir.

  1.  Baharatlı yiyecekler tüketin.

Hardal, acı biber, köri, yaban turpu ve wasabi gibi baharatlı yiyecekler sinüslerin temizlenmesine yardımcı olabilir. Baharatı seviyorsanız, nazal geçişlerinizi açmak için öğünlere bazı “acı” baharatlar eklemeyi düşünün.

  1. Evinizdeki alerjik maddeleri temizleyin

Alerjik reaksiyonlar sinüslerin daha fazla tıkanmasını bu da sinüzitin çok daha ağır bir hale gelmesine sebep olabilir.

  1. Evinizde ve bulunduğunuz yerde havayı nemlendirin

Bir nemlendirici havayı nemli tutabilir, ancak özellikle küf alerjileriniz varsa ortamı temiz tuttuğunuzdan da emin olun. Ayrıca kirli bir nemlendirici küf üretebilir. Hava nemlendiricilerini sadece kuru aylarda kullanmalısınız, yağışlı aylarda kullanmamalısınız. Ek olarak, odadaki nem seviyesine dikkat edin.

Yüzde otuzdan yüzde 50’ye kadar nem oranı idealdir. Pencereleri buğulamaya başlarsanız, nem seviyesi çok yüksek demektir.

  1. Sıcak kompresler uygulayın

Nazal dokuları nemli tutmaya yardımcı olmak için sıcak bir kompres kullanabilirsiniz. Derin bir kaseyi veya tencereyi buharda suyla doldurun ve buharı solumak için yüzünüzü başınızın etrafına bir havlu sararak bu buhara maruz bırakın. Sadece kendinizi yakmamaya dikkat edin. Ayrıca sıcak kompresini, sinüs ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek bir soğuk kompres ile de beraber yapabilirsiniz.

  1. Hemen antibüyotik kullanmaya çalışmayın

Antibiyotikleri rasgele kullanmak antibiyotik direncine ve vücutta antibüyotiğe dayanıklı organizmaların gelişmesine yol açabilir, ayrıca antübüyotik çoğu sinüzit vakasının tedavisinde etkili olmayabilir. Çünkü; bu enfeksiyonların yüzde ikiden azı bakteriyeldir. Çoğu viral ve antibiyotiksiz olarak tedavi edilmelidir. Doktorunuz, kendi başına iyileşip iyileşmediğinizi görmek için antibiyotiksiz yedi günlük bir bekleme süresi önerebilir.

Aslında, 2012’de JAMA’da yayınlanan bir çalışmaya göre, akut sinüzit vakaları için, antibiyotikler tedaviden üç gün sonra semptomları azalttı ve sadece 7. günde küçük faydalar sağladı. Hem plasebo hem de antibiyotik alan hastalarda 10 günlük tedavide yaşam kalitesi iyileşti.

  1. Ne zaman doktora gitmeniz gerektiğine dikkat edin

Eğer sinüs ağrısı reçetesiz tedavi yöntemleri ile düzelmiyorsa doktora görünmeniz gerekir. Sinüs ağrısı bir hafta veya daha uzun sürerse ve ateşiniz varsa, kulak, burun ve boğaz uzmanına görünmelisiniz, çünkü doğal ilaçlardan daha agresif tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Yorum yapın