Faydalı BilgilerHormonlar

Serotonin Hormonunun Faydaları

Serotonin, duygudurum düzenleyici bir hormon olduğuna inanılan kimyasal habercidir. Sağlıklı uyku düzenlerinin oluşturulmasına yardımcı olmanın yanı sıra ruh halinizi iyi yönde artırmaya yardımcı olduğu söyleniyor. Çalışmalar, serotonin düzeylerinin duygudurum ve davranış üzerinde etkili olabileceğini ve bu hormonun genellikle iyi hissetmek ve daha uzun yaşamak ile bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Takviyeler serotonin seviyelerini amino asit triptofan ile artırabilir . Serotonin , triptofandan sentezlenmiştir.

Ancak serotonin seviyenizi arttırmak için daha doğal bir yaklaşım için, triptofan içeren yiyecekleri yemeyi deneyebilirsiniz. Depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozuklukları olanlarda triptofan tükenmesinin görüldüğü bilinmektedir .

Araştırmalar ayrıca, düşük triptofan bir diyet uyguladıktan sonra, beyin serotonin düzeylerinin düştüğünü göstermiştir. Bununla birlikte, triptofan içeren gıdaların beyindeki serotonin seviyelerini ne kadar etkileyebileceğini belirlemek için araştırmalar devam etmektedir .

Serotonin seviyelerini artırmaya yardımcı olabilecek yedi gıda hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1- Yumurta

Son araştırmalara göre yumurtalardaki protein , triptofanın kan plazma düzeylerini önemli ölçüde artırabilir. Pişirme önerisi; sarısını mutlaka pişirin!

Yumurtaların, triptofan ve tirozin, kolin , biyotin , omega-3 yağ asitleri içerdiği için sağlığa yararları ve antioksidan özelliği ile besin maddeleri açısından son derece zengindir.

2-Peynir

Peynir , bir başka büyük triptofan kaynağıdır. Yapabileceğiniz nefis bir yemek önerisi; triptofanın önemli kaynaklarından olan yumurta, süt ve kaşar peyniri birleşimi olan peynir soslu makaroni.

3-Ananaslar

Ananaslar bazı araştırmalara göre, kemoterapinin yan etkilerini azaltan ve öksürüğü bastırmaya yardımcı olan bir protein olan bromelainin başlıca kaynağıdır. Duygusal durumunuzu düzene sokmanıza yardımcı olacak serotonin için de önemli bir kaynaktır.

4-Tofu

Soya ürünleri zengin triptofan kaynaklarıdır. Hemen hemen her reçete ve her protein için tofu tercih edebilirsiniz ve bu da vejetaryenler için mükemmel bir triptofan kaynağıdır. Tofu ayrıca kalsiyum desteği sağlar.

5-Somon

Somon balığı triptofan açısından da zengindir. Lezzetli bir serotonin menüsü hazırlamak için; füme somon frittata yapabilirsiniz bunun için somonu yumurta ve süt ile birleştirin!

Somon ayrıca,  kolesterolü dengelemeye yardımcı olmak , kan basıncını düşürmek ve omega-3 yağ asitleri kaynağı olmak gibi diğer besinsel faydalara da sahiptir.

6-Kuruyemiş ve Tohumlar

Tüm kuruyemiş ve tohumlar triptofan içerdiğinden tercih edebilirsiniz. Çalışmalar, günde bir avuç fındık yemenin kanser, kalp hastalığı ve solunum problemleri riskinizi azaltabildiğini göstermektedir.

Kuruyemiş ve tohumlar ayrıca iyi lif, vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır. Tatlı için, fırında fıstık ezmeli yulaf tercih edebilirsiniz.

7-Hindi

Hindi triptofan açısından zengin bir besindir. Yılbaşı yemeklerinin vazgeçilmezi olarak bilinse de daha sık tüketilmelidir.

Serotonin Hormonu ve Diyet Programları

Serotonin hormonu seviyenizi arttırabilmeniz için triptofan oranı yüksek yiyecekler yiyebilirsiniz. Ama bu doğru mu?

Serotonin gıdalarda bulunmaz, ancak triptofan olur. Protein, demir , riboflavin ve B-6 vitamini içeren gıdaların hepsi, bu amino asidin büyük miktarlarını ihtiva etme eğilimindedir. Yüksek triptofan yiyecekler kendi başına serotonini artırmayacak olsa da, bunu arttırmak için olası bir hile vardır: karbonhidrat ağırlıklı diyet.

Karbonhidratlar vücudun daha fazla insülin salgılamasına neden olur, bu da amino asit emilimini artırır ve kanda triptofan oluşmasına yadım eder. Yüksek triptofan yiyecekleri karbonhidratla karıştırırsanız, serotonin takviyesi alabilirsiniz.

Gıdalarda bulunan triptofan, beyine absorbe edilecek diğer amino asitlerle rekabet etmek zorundadır, bu yüzden serotonin seviyenize çok fazla etki yapması mümkün değildir. Bu, saflaştırılmış triptofan içeren triptofan takviyelerinden farklıdır ve serotonin seviyeleri üzerinde bir etkiye sahiptir.

Doktorunuzdan onay almadan almamanız gereken takviyelerle rekabet edemedikleri halde, yukarıda listelenen yiyecekler yüksek miktarda triptofan içerir.

Takviyeleri kullanmadan serotonin takviyesine ulaşmadaki en iyi şansınız, onları pirinç , yulaf ezmesi veya tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı karbonhidratlar ile sık sık yemenizdir.

Serotonin Seviyesini Arttırmak İçin Diğer Yollar

Gıda takviyeleri serotonin seviyelerini artırmak için tek yol değildir.

  • Egzersiz; Araştırmalar düzenli egzersiz antidepresan etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.
  • Güneş ışığı; Işık terapisi mevsimsel depresyon için yaygın bir ilaçtır . Araştırma , parlak ışığa ve serotonin seviyelerine maruz kalma arasında açık bir ilişki olduğunu göstermektedir. Daha iyi bir uyku almak ya da ruh halinizi yükseltmek için, günlük öğle yemeğinde dışarıda yürümeye çalışın.
  • Pozitif olmak; Araştırmalar, günlük yaşamla yüzleşmenin ve başkalarıyla olumlu etkileşime girmenin serotonin seviyenizi önemli ölçüde artırabildiğini göstermektedir.
  • Bağırsak bakterileri; Yeni araştırmaların gut-beyin ekseni boyunca serotonin düzeylerinde rol oynadığı sağlıklı bağırsak bakterilerini beslemek için yüksek lifli bir diyet yiyin . Ek probiyotikler bir seçenek olabilir.

Kaynak : https://www.healthline.com/health/healthy-sleep/foods-that-could-boost-your-serotonin

Leave a Response