Patlamış Mısırın Faydaları

Bütün o patates cipslerini, kurabiyeleri bir kenara atın ve patlamış mısırı yanınıza çekin! Son zamanlarda yapılan araştırmalar bu acayip lezzetli atıştırmalığın sağlıklı yanlarını ortaya çıkarmaya başladı. Bu küçücük atıştırmalığın içerisinde kepekli tahıllar, fiberler ve antioksidanlar fink atıyor. Yine de dikkatli olun tabii çünkü bu sağlıklı atıştırmalığı yağ, tuz ve başka tatlandırıcılarla karıştırmak doğal güzelliğini sağlıksız bir atıştırmalık haline dönüştürebilir.

Patlamış Mısırın Faydaları

Sindirim: Patlamış mısırın bir tam tahıl olduğunun farkına varmak oldukça önemli, ki bu da endosperm, germ ve bran kısımlarına sahip olan tahılların bir özelliğidir. Bu özellik açısından kahvaltılık gevreklere, pirince ve ekmeğe benzerlik göstermektedir ki yine bunlar da bu üç önemli bölüme sahip tahıllardır. Patlamış mısır da doğal olarak bir tam tahıl olduğu için bran kısmındaki bütün fiberlere sahiptir, ki bu da oradaki minerallere, B kompleks vitaminlere ve vitamin E’ye sahip olmak demektir. Sindirim konusuna gelecek olursak böyle yüksek fiberli yapılar vücudunuzun düzende kalmasına yardımcı olur ki bu da sindirim sisteminizde yiyeceklerin aldığı yolun çok hızlı ya da çok yavaş olmasını engellemek anlamına da gelmektedir. Bu fiberler bağırsaklarınızdaki kasları ve buradaki sindirim sıvılarını harekete geçirir, bu da sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmanıza sebep olur.

Kolesterol Seviyesi: Fiberler vücutta başka yararlı fonksiyonlara da sahiptir. Bunlardan biri de tam tahılların damarlarınızda biriken fazladan kolesterolü söküp atması olabilir, bu da genel olarak kolesterol seviyenizin düşmesini ve kalp krizi gibi ciddi kardiyovasküler rahatsızlıkları önlemeyi sağlar. Bu aynı zaman kardiyak sisteminizdeki stresin azalmasına da sebep olur çünkü damarlarınızdan kan daha rahat akacağı için kalbinizin çok sert çalışması gerekmez.

Kan şekeri: Üçüncü önemli görevi ise vücudunuzdaki kan şekeriyle ilgilidir. Vücudunuzda bol miktarda fiber olması, vücudunda düşük seviyede fiber olan insanlara oranla daha kolay bir şekilde kan şekerinizi ve insülininizi dengelemenizi sağlar. Kan şekerini düşürüyor olması ise diyabet hastaları için kesinlikle bir artıdır, bu yüzden de eğer bu zor rahatsızlığa sahipseniz siz de patlamış mısır tüketebilirsiniz.

Kanser Önleyici: Son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda patlamış mısırın içerisinde bulunan inanılmaz yüksek miktardaki antioksidan bilim adamlarını çok şaşırtmış durumda. Önceden sağlıksız bir atıştırmalık olarak anılan patlamış mısırın vücudunuza alabileceğiniz en güçlü antioksidanlardan birine sahip olduğu öğrenildi. Aslına bakılırsa bu araştırmalardan öğrenilene göre patlamış mısır vücudunuza meyve ya da sebzenin getirdiğinden çok daha fazla antioksidan getiriyor! Antioksidanlar vücudunuzdaki özgür radikalleri temizleyen bir savunma sisteminin parçalarıdır, bu özgür radikaller de genellikle büyük hastalıklara sebep olur, kanser gibi.

Yaşlanma Karşıtı: Özgür radikallerin sebep olduğu tek zarar kanser değil, aynı zamanda kırışıklıklar, yaşlanınca ortaya çıkan çiller, göz dejenerasyonu ve hatta körlük, kas ağrılar, bilişsel bozukluklar, Alzheimer, saç kaybı ve bunun gibi yaşımız ilerlediğinde başımıza gelen birçok yan etkiye de sebep oluyorlar. Patlamış mısır kendinizi sağlıklı ve mutlu hissetmenizi sağlarken aynı zamanda yaşlandığınızdaki haliniz de size vücudunuza böyle güçlü antioksidanlar getirdiğiniz ve özgür radikalleri engellediğiniz için size teşekkür edecek.

“Patlamış Mısırın Faydaları” üzerine 3 yorum

Yorum yapın