Passifloranın Faydaları

Passiflora Faydaları

 

Aynı zamanda Çarkıfelek bitkisi olarak da bilinen passiflora bugün yine ismini yaşatan bitkilerden biri: zihninize ve bedeninize iyilik aşılayacak bir bitki.

 

Bu bitkinin zihinsel olarak rahatlatıcı etkisi dışında – bitki ya da şurup formunda – ayrıca yumuşak içkilere de katılan bir lezzettir.

 

Passiflora bugünlerde yaygın olan birçok hastalığı tedavide yardımcı olabilir, kaygı bozuklukları, uyku düzensizlikleri ya da mide bulantıları bunlardan birkaçıdır.

 

Gastrointestinal Yardım

 

Söz konusu mide problemleri olduğunda passiflora familyasından passifloraceae oldukça etkilidir. Fareler üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda passifloraceae’nin asprin ya da alkol yüzünden gelişen ülsere oldukça yardımcı olduğu görülmüştür. Ülseri azaltmasının dışında aynı zamanda bu bitkinin antioksidan yanı da dikkat çeker. Umuyoruz ki bu bitkinin faydaları konusunda ileride daha kapsamlı çalışmalar da yapılır.

 

Zihni Yatıştırır

 

Passiflora stres ve uykusuzluk gibi problemlere de yardımcı olabilir. Beyninizdeki GABA isimli kimyasalın seviyesini artırır, bu kimyasal da beyin aktivitenizi düşürür. Uyumanıza yardımcı olmak için birebirdir.

 

Yapılan bir deneyde, yedi gün boyunca passiflora içeren bir bitki çayı içen kimselerin uyku kalitelerinin yükseldiği görülmüş. Fakat bu etki kısa süreli, yani uykuya dalmada problem yaşayan insanlar için harika bir yardımcı olabilir.

 

Uykuya yardımcı olmanın yanında bir deney de passifloranın kaygı bozukluğunu düzenleyen özelliğini göstermiştir. Her ne kadar bitkinin etki göstermesi uzun sürse de, hastaların işle alakalı performanslarının yükseldiği görülmüş.

 

Yakın zamanda yapılan bir araştırma da operasyon geçirecek olan hastaların passiflora aldıktan sonra stres ve kaygı düzeylerinin azaldığı görülmüştür.

 

Passifloranın strese, uyku bozukluğuna ve hatta mideyle ilgili problemlere ve ülsere olan olumlu etkilerinden bahsettik. Passiflora kullanmanın en iyi yönlerinden biri çay olarak kullanmaktır. Ayrıca passifloranın şurup formu da mevcuttur.

 

Kaygı Karşıtı-Yatıştırıcı Etkileri

 

Passiflore laboratuvar hayvanlarında kaygı karşıtı, yatıştırıcı bir etki göstermiştir. İnsanlar üzerindeki deneylerde de yine kombine edilen birkaç ürünle birlikte yatıştırıcı etkileri gözlemlenmiş, kaygıyı azalttığına şahit olunmuştur. Her ne kadar bu etkinin kanıtlanması için daha birçok araştırmanın yapılması gerekse de, bu bitkinin yatıştırıcı etkilerini yok saymak adil olmayacaktır.

 

Uykuya Yardımı

 

Her ne kadar tartışmaya açık bir durum olsa da muhtemelen passifloranın şurup, ilaç ya da çay olarak kullanımlarının en yaygın sebebi insomnia hastalığı gibi geceleri uykuya dalma ya da uyku halinde kalma problemi yaşayan insanlara “ilaç gibi” geliyor olmasıdır. Daha açık bakacak olursak yapılan araştırmalar da uyku problemleri yaşayan yetişkinlerde passifloranın uyku düzenini ve kalitesini artırmaya yardımcı olduğu görülmüştür.

 

Acıyı Yatıştırma

 

Sakinleştirme ve kaygıyı azaltma gibi kullanımlarının yanında passifloranın acıyı yatıştırma gibi bir etkisi de mevcuttur. Adet döneminiz çok sancılı geçiyorsa ya da hafif baş ağrılarından şikayetçiyseniz bu bitkiyi deneyebilirsiniz. Yine passifloranın kas rahatsızlıklarında ve diş ağrılarında hafifletici hatta belki tamamen giderici bir etkisi olabildiği de görülmüştür. “Bitkisel İlaçlar Ansiklopedisi” passiflorayı uykuya dalmanızı güçlendiren ağrılar için önermiştir.

“Passifloranın Faydaları” üzerine 2 yorum

  1. Benimde bu yıl ygs ve lys sınavlarım olduğu için stres ve kaygı gidermesi için aldım ilk günden etkisi gördüm benim gibi ağır sınavlara hazırlananlara tavsiye ederim 🙂

    Yanıtla
  2. Benim gibi hergün ygs-lys çalışanlar için birebir bir ürünmüş.passiflora yı ilk defa duydum ancak zararlı etkenleri püskürtme yetisi ve geceleri uykusuz geçiren beni çok rahatlatacağa benziyor.

    Yanıtla

Yorum yapın