Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Bugün pek çok kadın hamile kalabilmek amacıyla birçok doğal yöntem denemesine rağmen hamileliğe en elverişli günlerini doğru şekilde tespit edemediği için ne kadar uğraşırsa uğraşsın istediği sonuçlara ulaşamamaktadır. Bu durum bizlere hamile kalabilmek için adet döngüsünün takibinin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

‘’Adetten kaç gün sonra hamile kalınır?’’ sorusuna en doğru cevapları verebilmek adına öncelikle kadınların adet döngüsünden ve bu döngünün hamileliği nasıl etkileyebileceğinden bahsetmek gereklidir. Bir kadının normal şartlarda hamile kalabilmesi için en verimli dönem, rahmindeki yumurtaların çatlamaya başladığı gün yani bir diğer adı ile yumurtlama günüdür. Adet döngüsünün ortalama 28 günde bir tekrar eden bir süreç olduğu göz önüne alındığı zaman, iki ay içerisinde meydana gelen iki adet günü arasındaki tek bir günün kadınların yumurtalarının çatladığı ve serbest kaldığı gün olarak tanımlanabilmesi mümkündür. İşte bahsedilen bugün içerisinde kadınların cinsel ilişkiye girmeleri durumunda hamile kalma olasılıkları da ayın diğer günlerine nazaran çok daha yüksek bir ihtimal haline gelir. Bu nedenle iki ay arasında kalan bu kritik yumurtlama gününün hesabını en iyi şekilde yapabilmek çok önemlidir.

İki Adet Arası Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

28 günde bir düzenli olarak adet gören kadınların yumurtlama günlerinin adet başlangıcından 16 gün sonra olduğu bilinir. Bu durumda aynı hesaplama, gelecek adet gününden 14 gün öncesi olacak şekilde de yapılabilir. Yalnız bu hesaplamalarda, erkek spermlerinin cinsel ilişki sırasında kadın rahmine düşmesi halinde burada yaklaşık 4 gün boyunca canlı kalabildikleri ve bu nedenle yumurtlama günü gelmeden 2-3 gün kadar önce de kadınların bu spermler neticesinde hamile kalabilme ihtimallerinin oldukça yüksek olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Ayrıca bazı kadınlarda bir ay içerisinde birden fazla yumurtlama dönemi de görülebilir. Bu nedenle her kadının yumurtlama aktivitesinin farklı olabileceği göz önüne alınarak ‘’Adetten kaç gün sonra hamile kalınır?’’ sorusunun en kesin cevabı için bir kadın doğum uzmanından destek almak mantıklı bir hareket olabilir.

“Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?” üzerine 2 yorum

  1. Ben en son 31 mayısta adet oldum ve bu adetinin ardından olmak lazımdı olmadım çünki benimkisi bir hafta öne geliyordu.ve kendimde aşırı yorgunluk ve halsizlik ve iştahlılık artış oldu bu ne demek

    Yanıtla

Yorum yapın