Nar çekirdeği yağı faydaları

Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar, nar çekirdeği yağı faydalarının saymakla bitmeyecek kadar fazla olduğunu bizlere gösterir. Bu yağın en önemli özelliği; pek çok cilt rahatsızlığında dıştan uygulanması halinde kısa sürede iyileştirici etki göstermeye başlaması şeklinde belirtilebilir. Egzama, döküntü ya da sedef hastalıkları gibi cilt yüzeyine yerleşen ve dışarıdan bakıldığında çok kötü bir görünüme neden olarak hastaları oldukça sıkıntıya sokan rahatsızlıklardan nar çekirdeği yağı faydaları sayesinde kurtulabilmek mümkün olabilir. İlerleyen yaşla birlikte ciltte meydana gelen kırışıklıklarda nar çekirdeği yağı cildi gerginleştirici ve canlandırıcı özellikleriyle kullanılabilir.

Antioksidan açısından pek çok faydalı asidi içerisinde barındıran bu yağ, ülkemizde nar yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapılması neticesinde kolaylıkla temin edilebilir. K ve C vitaminlerinin dışında, yine bünyesindeki demir ile cilt rahatsızlıklarının yanı sıra pek çok kalp probleminde de nar çekirdeği yağı faydaları ile etkin sonuçlar alabilmek mümkündür.

Kalbi Koruyan ve İyileştiren Nar Çekirdeği Yağı

Yeri geldiğinde insanoğlu için en ölümcül hastalıklardan birisi olan kalp rahatsızlıklarında kalbi koruyucu etkisi ile tercih edilebilen nar çekirdeği yağı, içerdiği polifenoller ile kalp damarlarında kolesterolün artmasına engel olarak kanın damarlar içerisinde çok daha rahat bir şekilde akabilmesine imkân verir. Bu sayede bir tür damar tıkanıklığı problemi olan kalp krizi riskini en aza indirir. Kalp rahatsızlıklarının diğer nedenleri arasında yer alan yüksek tansiyon konusunda da gönül rahatlığıyla nar çekirdeği yağından hazırlanacak olan kürler uygulanabilir. Bu yağın içerisinde bulunan bol miktarda potasyumun tansiyonu dengelediği ve böylelikle kişilerin kendilerini çok daha rahat hissedebildikleri de bilinmektedir.

İltihap Önleyici ve Kilo Vermeye Yardımcı

Nar çekirdeği yağı faydalarından bahsederken; kilo verme üzerindeki olumlu etkisini es geçmemek gerekir. Fazla kiloları nedeniyle kendini mutsuz hisseden ve ne yaparsa yapsın bir türlü kilo veremeyen kişilere önerilebilecek olan nar çekirdeği yağı, kötü yağ hücrelerinin vücut içerisinde çoğalmasının önüne geçer ve var olan kötü huylu yağ hücrelerinin kişilerin vücutlarından hızlı bir şekilde atılabilmelerine olanak sağlar. Bu sayede diyet dönemindeki kişilere zayıflama konusunda büyük bir avantaj sunar. İltihap önleme özelliği sayesinde ise, vücut her türlü iltihap durumuna karşı çok daha dirençli bir hale gelir ve kolay kolay bakteri ya da virüslerin saldırısına uğramaz.

Cilt Bakımında Olmazsa Olmazlardan Birisi

Ağır işler veya spordan sonra meydana gelen kas ve eklem ağrılarını kısa sürede giderebilen nar çekirdeği yağı, bağışıklık sistemini güçlendirerek özellikle soğuk kış aylarında sık sık hastalanan kişiler için ideal bir yağ haline gelir. İçeriğindeki mineral ve antioksidanlar ile daha ışıltılı ve pürüzsüz bir cilt isteyen kadın ya da erkek herkese önerilebilecek olan bu yağ, cilde sürülerek uygulanabileceği gibi her gün 1 tatlı kaşığı yenerek de aynı yararlı etkilerini gösterebilir. Saçlara güç kazandırması ile bilinen nar çekirdeği yağı, çabuk kuruyan ve hızla dökülen saçlarda haftada 1 kez bakım kürü olarak kullanıldığı takdirde yaklaşık 3 hafta içerisinde saç tellerinde gözle görülür iyileşmeler sağlayabilir.

Nar Çekirdeği Yağının Zararları Nelerdir?

Nar çekirdeği yağı faydalarından bu kadar bahsetmişken herhangi bir zararının olup olmadığı konusunda da detaylı bilgi vermek gerekir. Nar çekirdeği yağının bilimsel olarak kanıtlanan hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak hiçbir yan etkisi yok diye bu yağı bilinçsizce ve aşırı şekilde tüketmek vücut üzerinde istenmeyen etkiler görülmesine neden olabilir. Bu nedenle diğer pek çok yağ türünde olduğu gibi nar çekirdeği yağı da dozunda tüketilmelidir.

Yorum yapın